Home ଓଡ଼ିଶା ରିଲାଏନ୍ସ ରିଟେଲ – ଫ୍ୟୁଚର ଗ୍ରୁପ୍ ଡିଲ୍ କୁ – CCI ର ମିଲିଲା ମଞ୍ଜୁରୀ

ରିଲାଏନ୍ସ ରିଟେଲ – ଫ୍ୟୁଚର ଗ୍ରୁପ୍ ଡିଲ୍ କୁ – CCI ର ମିଲିଲା ମଞ୍ଜୁରୀ

66

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୦-୧୧ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ର ଏକ ସହାୟକ କମ୍ପାନୀ ରିଲାଏନ୍ସ ରିଟେଲ ଭେଣ୍ଟର୍ସ ଲିମିଟେଡ୍ ଏବଂ ରିଲାଏନ୍ସ ରିଟେଲ ଏବଂ ଫ୍ୟାଶନ୍ ଲାଇଫଷ୍ଟାଇଲ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ଦ୍ୱାରା ଫ୍ୟୁଚର ଗ୍ରୁପ୍ ର ଖୁଚୁରା, ହୋଲସେଲ, ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ଏବଂ ଗୋଦାମ ବ୍ୟବସାୟ ଅଧିଗ୍ରହଣକୁ ଭାରତର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆୟୋଗ (CCI) ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି। ଆଜି ନଭେମ୍ବର ୨୦ ରେ ଏହାକୁ ଅନୁମୋଦନ ମିଳିଛି। CCI ନିଜର ଟ୍ୱିଟର ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ, ଅଗଷ୍ଟ ୨୯, ୨୦୨୦ ରେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ମାଲିକାନାରେ ଥିବା ରିଲାଏନ୍ସ ରିଟେଲ ରିଲାଏନ୍ସ ରିଟେଲର ଏକ ଅଂଶ କିଣି କିଶୋର ବିୟାନୀଙ୍କ ଫ୍ୟୁଚର ଗ୍ରୁପ୍ ବ୍ୟବସାୟ ₹ ୨୪, ୭୧୩ କ୍ରୟରେ କ୍ରୟ କରିବା ପାଇଁ ଡିଲ୍ ହୋଇଥିଲା।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ପୂର୍ବରୁ ରିଲାଏନ୍ସ ରିଟେଲ ଭେଞ୍ଚର୍ସ ଲିମିଟେଡ୍ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ଯେ ଏହା ଫ୍ୟୁଚର ଗ୍ରୁପରୁ ଖୁଚୁରା, ହୋଲସେଲ, ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ସ ଏବଂ ଗୋଦାମ ବ୍ୟବସାୟ 24,713 କୋଟି ଟଙ୍କାରେ କିଣିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି ମେଗା ଡିଲ୍ ସହିତ ଫ୍ୟୁଚର ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜେସ୍ ଲିମିଟେଡର ଖୁଚୁରା ଏବଂ ହୋଲସେଲ ବିଭାଗ ରିଲାଏନ୍ସ ରିଟେଲ ଏବଂ ଫ୍ୟାଶନ ଲାଇଫଷ୍ଟାଇଲ ଲିମିଟେଡ (RRFLL) କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହେବ। RRFLL ହେଉଛି ରିଲାଏନ୍ସ ରିଟେଲ ଭେଞ୍ଚର୍ସ ଲିମିଟେଡର ଏକ ସହାୟକ କମ୍ପାନୀ। ଫ୍ୟୁଚର ଗ୍ରୁପରୁ ରିଲାଏନ୍ସ ରିଟେଲ ଗ୍ରୁପକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯିବ।

ପୁନଶ୍ଚ ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଏବଂ ଫ୍ୟୁଚର ଗ୍ରୁପ୍ ସହିତ ହୋଇଥିବା ଚୁକ୍ତିରେ ଏକ ପ୍ରତିଯୋଗୀତାହୀନ ଚୁକ୍ତି ଭଙ୍ଗ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ରିଟେଲ୍ ଜିଆଣ୍ଟ ଆମାଜନ ଫ୍ୟୁଚର ଗ୍ରୁପ୍‌ର ପ୍ରମୋଟରମାନଙ୍କୁ ଏକ ଲିଗାଲ ନୋଟିସ୍ ପଠାଇଥିଲା।

ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ, RIL କହିଥିଲା ଯେ, ଏହାର ୟୁନିଟ୍ ରିଲାଏନ୍ସ ରିଟେଲ ଭେଞ୍ଚର୍ସ (RRVL), କିଶୋର ବିୟାନିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିବା ଫ୍ୟୁଚର ଗ୍ରୁପର, ରିଟେଲ, ହୋଲସେଲ୍, ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ସ ଏବଂ ୱେୟାର ହାଉସ୍ ବ୍ୟବସାୟକୁ, ଏକ ଲମ୍ପ ସମରେ ଯାହାକି ୨୪, ୭୧୩ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ କିଣିବାକୁ ଯାଉଛି।

ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୯ ରେ, ଆମାଜନ ପ୍ରାୟ ୧, ୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ଫ୍ୟୁଚର କୁପନର ୪୯ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶଧନ କିଣିଛି। ଫ୍ୟୁଚର ରିଟେଲ NSE -୫.୪୪% ରେ ୭.୩ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶଧନ ଅଛି।
ତେଣୁ ଫ୍ୟୁଚର ଗ୍ରୁପ୍ ଏହାର ମାନଦଣ୍ଡ ପୂରଣ କରି ନାହିଁ ବୋଲି ନୋଟିସ୍ ରେ ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା।
ଭାରତୀୟ ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ସହିତ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କରି ପୂର୍ବ ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଆମାଜନ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, କିରାନା (ଗ୍ରୋସରୀ) ପାଇଁ ଭାରତର ଦ୍ରୁତଗତିରେ ବଢ଼ୁଥିବା ଅନଲାଇନ୍ ବଜାରରେ ବଜାର ଅଂଶ ହାସଲ କରିବାକୁ ଆମାଜନ, ରିଲାଏନ୍ସ ଏବଂ ୱାଲମାର୍ଟ Inc ର ଫ୍ଲିପକାର୍ଟ ଏକ ପ୍ରକାରର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଦୌଡ଼ରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ବିଶ୍ଳେଷକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରିଲାଏନ୍ସ-ଫ୍ୟୁଚର ଡିଲକୁ ମନ୍ଥର କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ ରଖାଯାଇଛି।

ଆମାଜନ ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଇନଗତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ରିଲାଏନ୍ସ-ଫ୍ୟୁଚର ଡିଲକୁ ବନ୍ଦ କିମ୍ବା ବିଳମ୍ବ କରିବା ପାଇଁ ଆମାଜନ ସମସ୍ତ ବିକଳ୍ପ ଚେଷ୍ଟା କରିବ କିନ୍ତୁ ରିଲାଏନ୍ସର ଶକ୍ତି ଅଛି ଏବଂ କୋର୍ଟରେ ଜିତିବା ଆମାଜନ ପାଇଁ ସହଜ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ବିଶ୍ଳେଷକ କହିଥିଲେ।

ତେଲ-ରୁ-ଟେଲିକମ୍ ଗ୍ରୁପ୍, ଯାହାର ରିଟେଲ୍ ଅପରେସନ୍ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରାୟ ୧୨, ୦୦୦ ଷ୍ଟୋରରେ ଚାଲିଛି, ଏହାର ତଥାକଥିତ ନୂତନ ବାଣିଜ୍ୟ ଉଦ୍ୟୋଗକୁ ବିସ୍ତାର କରୁଛି, ଯାହାକି ଗ୍ରୋସୋରୀ, ପୋଷାକ ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସର ଅନ୍ଲାଇନ୍ ବିତରଣ ପାଇଁ ପଡ଼ୋଶୀ ଷ୍ଟୋରଗୁଡ଼ିକୁ ରିଲାଏନ୍ସ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ କରିବ।

କିନ୍ତୁ ଗତ ଅକ୍ଟୋବର ୨୬ ତାରିଖ ଦିନ ଆମାଜନ ଏହାର ଭାରତୀୟ ସହଯୋଗୀ ଫ୍ୟୁଚର ଗ୍ରୁପ୍ ବିରୋଧରେ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ପାଇଛି। ସିଙ୍ଗାପୁରର ଏକ ଆର୍ବିଟ୍ରେସନ୍ କୋର୍ଟ ଫ୍ୟୁଚର ଗ୍ରୁପ୍ କୁ ଏହାର ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟକୁ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଲିମିଟେଡ୍ କୁ ବିକ୍ରୟ କରିବା ଉପରେ ବାରଣ କରିଥିଲେ। ଫ୍ୟୁଚର ଗ୍ରୁପ୍ ରିଲାଏନ୍ସ ସହିତ ୨୪, ୭୧୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ଚୁକ୍ତି କରିଛି। ଗତ ବର୍ଷ ଆମାଜନ ଫ୍ୟୁଚର ଗ୍ରୁପର ଏକ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କମ୍ପାନୀରେ ୪୯ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶଧନ କିଣିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଥିଲା। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏକ ସର୍ତ୍ତ ଥିଲା ଯେ ତିନି ରୁ ୧୦ ବର୍ଷ ଅବଧି ପରେ ଆମାଜନ ଫ୍ୟୁଚର ରିଟେଲ ଲିମିଟେଡର ଅଂଶଧନ କିଣିବାର ଅଧିକାର ପାଇବ।

ଏହି ସମୟରେ ଋଣଗ୍ରସ୍ତ କିଶୋର ବିୟାନୀଙ୍କ ଗ୍ରୁପ୍ ଏହାର ଖୁଚୁରା ଷ୍ଟୋର୍, ହୋଲସେଲ ଏବଂ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟବସାୟକୁ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛି। ଏହା ବିରୋଧରେ ଆମାଜନ, ଆର୍ବିଟ୍ରେସନ୍ କୋର୍ଟକୁ ଯାଇଥିଲା। ଆମାଜନ ବନାମ ଫ୍ୟୁଚର ଏବଂ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ମାମଲାର ଏକମାତ୍ର ଆର୍ବିଟ୍ରେଟର ଭିକେ ରାଜା ଆମାଜନ ସପକ୍ଷରେ ଏକ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ବିଚାର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।

ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୁକ୍ତି ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଫ୍ୟୁଚର ଗ୍ରୁପକୁ କହିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହି ମାମଲାରେ ଆର୍ବିଟ୍ରେସନ୍ କୋର୍ଟ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନ ନେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଚୁକ୍ତି ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ଆମାଜନ ମୁଖପାତ୍ର ମଧ୍ୟ ଆର୍ବିଟ୍ରେସନ୍ କୋର୍ଟର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଥିଲେ।

ଆମାଜନ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ଯେ ଫ୍ୟୁଚର ଗ୍ରୁପ୍ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ସହିତ ଚୁକ୍ତି କରି ଆମାଜନ ସହିତ ନିୟମର ଉଲ୍ଲଙ୍ଗନ କରିଛି। ଯଦି ଏହି ଚୁକ୍ତି ସମ୍ଭବ ହେବ, ତେବେ ଏହା ରିଲାଏନ୍ସକୁ ଭାରତର ଖୁଚୁରା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହାର ଉପସ୍ଥିତିକୁ ପ୍ରାୟ ଦୁଇଗୁଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ଏକ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ତିନି ଦିନିଆ ଆର୍ବିଟ୍ରେସନ୍ କୋର୍ଟ ୯୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଅକ୍ଟୋବର ୧୬ ରେ ସିଙ୍ଗାପୁର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆର୍ବିଟ୍ରେସନ୍ ସେଣ୍ଟରରେ ଥିବା ଆର୍ବିଟ୍ରେସନ୍ ପ୍ୟାନେଲ୍ ଦ୍ୱାରା ଶୁଣାଣି କରାଯାଇଥିଲା।

RRVL, ଭାରତର ସର୍ବବୃହତ, ଦ୍ରୁତ ଅଭିବୃଦ୍ଧିଶୀଳ ଏବଂ ସର୍ବାଧିକ ଲାଭଜନକ ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟ ଦୋକାନ ବଜାର, ଉପଭୋକ୍ତା ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଚେନ୍ ଷ୍ଟୋର, ନଗଦ ଏବଂ ହୋଲସେଲ ବ୍ୟବସାୟ, ଫାଷ୍ଟ ଫ୍ୟାଶନ୍ ଆଉଟଲେଟ୍ ଏବଂ ଅନ୍ଲାଇନ୍ ଗ୍ରୋସରୀ ଷ୍ଟୋର୍ ଜିଓମାର୍ଟ ପରିଚାଳନା କରେ।

ଏହା ପ୍ରାୟ ୭, ୦୦୦ ସହରରେ ପ୍ରାୟ ୧୨, ୦୦୦ ଷ୍ଟୋର୍‌ଗୁଡିକ ପରିଚାଳନା କରେ, ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ, ଉପଭୋକ୍ତା ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ ପୋଷାକର ୬୪୦ ନିୟୁତ ଫୁଟଫଲ୍ ସହିତ। ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦ ରେ ରିଲାଏନ୍ସ ରିଟେଲର ଆୟ ୧.୬୩ ଲକ୍ଷ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ଉଭୟ ଅଫଲାଇନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ଲାଇନ୍ ଫର୍ମାଟରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ନିବେଶ ରିଲାଏନ୍ସ ରିଟେଲକୁ ପାଣ୍ଠି ସହିତ ସହାୟକ ହେବ। ଦେଶର ଖୁଚୁରା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଗାମୀ ପାର୍ବଣ ଋତୁ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବାବେଳେ ୱାଲମାର୍ଟ ମାଲିକାନା ଫ୍ଲିପକାର୍ଟ ଏବଂ ଆମାଜନ ଭଳି ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦୀମାନଙ୍କ ସହ ଭଲ ବାବରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦିତା କରିବାରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.