Home Top News ଆଜି ରାତିରୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଆଗାମୀ ୧୫ ଦିନ ପାଇଁ କଠୋର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ ହେବ, ଜାଣନ୍ତୁ...

ଆଜି ରାତିରୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଆଗାମୀ ୧୫ ଦିନ ପାଇଁ କଠୋର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ ହେବ, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ବନ୍ଦ ହେବ ଏବଂ କ’ଣ ଖୋଲା ରହିବ

62

ମୁମ୍ବାଇ ୧୪-୪ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଗତକାଲି ରାତି ସାଢ଼େ ଆଠଟାରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବଢ଼ୁଥିବା କରୋନା ମାମଲାରେ ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି। ଏଠାରେ କରୋନା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବାହାରେ। ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ରାଜ୍ୟରେ ଅମ୍ଳଜାନ ସିଲିଣ୍ଡରର ଘୋର ଅଭାବ ରହିଛି। ଆମେ ନିରନ୍ତର ଆମର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଭିତ୍ତିଭୂମିକୁ ଉନ୍ନତ କରୁଛୁ କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଚାପରେ ଅଛନ୍ତି। ଡାକ୍ତରୀ ଅମ୍ଳଜାନର ଅଭାବ ରହିଛି, ଶଯ୍ୟା ଏବଂ ରାମସିଡିଭିରର ଚାହିଦା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବି ଏବଂ ଆଖପାଖ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଇବାରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାକୁ ସହାୟତା କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିବି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ କଡା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଉଛୁ ଯାହା ଆସନ୍ତାକାଲି ରାତି ୮ ଟାରୁ (ଆଜି ରାତି ୮ଟାରୁ) ଲାଗୁ ହେବ। ଆଜି ଠାରୁ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ଧାରା ୧୪୪ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ। ମୁଁ ଏହାକୁ ଏକ ଲକଡାଉନ୍ କହିବି ନାହିଁ। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟରେ ୬୦, ୨୧୨ ନୂତନ କୋଭିଡ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।

ବୁଧବାର ରାତି ୮ ଟାରୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ କଡା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ କରାଯିବ ବୋଲି ସିଏମ୍ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ବୁଧବାର ଠାରୁ ବ୍ରେକ୍ ଚେନ୍ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସେବା ବ୍ୟତୀତ ସମସ୍ତ ସେବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି। ସିଏମ୍ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ଜରୁରୀ ସେବା ୧୫ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ବନ୍ଦ ହେବ ନାହିଁ। ଧାରା ୧୪୪ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ। ଅନାବଶ୍ୟକ ଭାବରେ ଘରୁ ବାହାରିବା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ରହିବ। ସ୍ଥାନୀୟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବସ୍ ଚଳାଚଳ ଜାରି ରଖିବ। ଅଟୋ ଟ୍ୟାକ୍ସି ସେବା ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିବ। ବ୍ୟାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଜାରି ରହିବ।

ରାସନ ଦୋକାନରୁ ୩ କିଲୋଗ୍ରାମ ଗହମ, ୩ କିଲୋଗ୍ରାମ ଚାଉଳ ମାଗଣାରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। କାର୍ଡଧାରୀମାନେ ତିନିମାସ ପାଇଁ ମାଗଣା ରାସନ ପାଇବେ। ୧୨ ଲକ୍ଷ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ୧୫୦୦-୧୫୦୦ ଟଙ୍କା ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ସିଏମ୍ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରିକ୍ସା ଚାଳକମାନଙ୍କୁ ୧୫୦୦ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ୨୦୦୦ ଟଙ୍କା ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯିବ। ଆମେ କେବଳ କୋଭିଡ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୁବିଧା ପାଇଁ ୩ ହଜାର ୩ ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅଲଗା କରିଛୁ। ଉଦ୍ଧବ ସରକାର ସାଢ଼େ ପାଞ୍ଚ ହଜାର କୋଟି ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ୟାକେଜ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଜିତ ପାୱାରଙ୍କ ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ କରିଥିଲେ। ରାଜ୍ୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଏହି ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା।

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ରାଜେଶ ଭୂଷଣ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର କରୋନାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ସମ୍ପର୍କରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଠାରେ ହାରାହାରି ଦୈନିକ ମାମଲା ସପ୍ତାହକୁ ଅତି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢ଼ୁଛି। ଏଠାରେ ନୂତନ କରୋନା ମାମଲା ୫୭, ୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି, ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚିନ୍ତାଜନକ ଅଟେ। ଏଠାରେ ସକାରାତ୍ମକତା ହାର ୨୪ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.