ad
ଓଡ଼ିଶା

କ୍ରମାଗତ ତୃତୀୟ ଦିନ ସୁନା ଓ ରୂପା ମୂଲ୍ୟରେ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ଆଜିର ଦର ଜାଣନ୍ତୁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫ ଅକ୍ଟୋବର (ଓଡିଆ ପୁଅ) ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବରୁ ସୁନା ଓ ରୂପା ଶସ୍ତା ହେବାକୁ ଲାଗିଛି। ସକାଳେ ଲଗାତାର ତୃତୀୟ ଦିନ ପାଇଁ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଥିବାବେଳେ ବଜାର ବନ୍ଦ ହେବା ବେଳକୁ ବଜାର ଟିକେ ମହଙ୍ଗା ହୋଇଗଲା। ଆଜି ଅର୍ଥାତ୍ ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ ରେ, ୨୪ କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନା ୫୦୬୦୩ ଟଙ୍କା ସ୍ତରରେ ଖୋଲା ଯାଇ ସାରା ଦେଶରେ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୨୪ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଏଥିସହିତ ରୂପା ୧୫୭ ରୁ ୬୦୫୭୩ ଟଙ୍କା ଶସ୍ତାରେ ଖୋଲିତିଲା। ପରେ, ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟରେ ହଲଚଲ ପରେ ସୁନା ହାରରେ ସାମାନ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିଲା ​​ଏବଂ ବୁଧବାର ବନ୍ଦ ମୂଲ୍ୟଠାରୁ ଏହା ୧୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୩୬ ଟଙ୍କା ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିଲା। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ରୂପା ୫୭୧ ଟଙ୍କା ଶସ୍ତାରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଛି।

ଦୀପାବଳି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁନାର ଦର କ’ଣ ହୋଇପାରେ ଜାଣନ୍ତୁ

ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ମଜଭୁତ ହେବା କାରଣରୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହା ଫଳରେ ଘରୋଇ ବଜାର ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି। ବଜାର ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଦୀପାବଳିରେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ପୁଣି ବଢ଼ିପାରେ। ଚାହିଦା ବଢ଼ିବା ସହିତ ସୁନା ପୁଣି ୫୨୦୦୦ ଟଙ୍କା ସ୍ତରକୁ ଛୁଇଁପାରେ। ଏଥି ସହିତ ଏହା ସମ୍ଭବ ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ସୁନା ପୁଣି ୫୬୦୦୦ ସ୍ତରକୁ ଛୁଇଁବ। ତଥାପି, ଏହା ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭବ ଯେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୪୭୦୦୦-୪୮୦୦୦ କୁ ଖସିପାରେ।

ଦିଲ୍ଲୀ ବୁଲିଅନ୍ ବଜାର ହ୍ରାସ ପାଇଛି, ରୂପା ମଧ୍ୟ କମିଛି।

ବିଶ୍ୱ ବଜାରରେ ଦୁର୍ବଳ ଧାରା ମଧ୍ୟରେ ବୁଲିଅନ୍ ବଜାରରେ ଗୁରୁବାର କ୍ରମାଗତ ତୃତୀୟ ଦିନ ପାଇଁ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ୩୨ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇ ୧୦ ଗ୍ରାମରେ ୫୧, ୫୦୩ ଟଙ୍କାରେ ପହିଁଚିଥିଲା। HDFC ସିକ୍ୟୁରିଟିଜ୍ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ପୂର୍ବ ଦିନ ଅର୍ଥାତ୍ ବୁଧବାର ଦିନ ସୁନା ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୧, ୫୩୫ ଟଙ୍କାରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିଲା। ରୂପା ମଧ୍ୟ ୬୨୬ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇ ୬୨, ୪୧୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ପୂର୍ବ ଦିନର ବନ୍ଦ ମୂଲ୍ୟ ୬୩, ୦୩୬ ଟଙ୍କା ଥିଲା। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ସୁନା ଓ ରୂପା ଯଥାକ୍ରମେ ୧, ୯୦୧ ଡଲାର ଏବଂ ୨୪.୧୮ ଡଲାର ପ୍ରତି ଆଉନ୍ସକୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

ଇଣ୍ଡିଆ ବୁଲିଅନ୍ ଆଣ୍ଡ ଜୁଏଲର୍ସ ଆସୋସିଏସନ୍ ୱେବସାଇଟ୍ (ibjarates.com) ଅନୁଯାୟୀ, ୧୫ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୦ ରେ ସାରା ଦେଶରେ ସୁନା ଓ ରୂପା ସ୍ପଟ୍ ମୂଲ୍ୟ ନିମ୍ନଲିଖିତ ଥିଲା

ସୁନା ଏବଂ ରୂପା ଅନ୍ତିମ ଦର

ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ ର ଧାତୁ ହାର (୧୦ ଗ୍ରାମ ଦର ଟଙ୍କାରେ) ଅକ୍ଟୋବର ୧୪ ର ମୂଲ୍ୟ (୧୦ ଗ୍ରାମ ଦର ଟଙ୍କାରେ) ପରିବର୍ତ୍ତନ

ସୁନା ୯୯୯ (୨୪ କ୍ୟାରେଟ୍) ୫୦୬୬୩ – ୫୦୬୨୭ – ୩୬

ସୁନା ୯୯୫ (୨୩ କ୍ୟାରେଟ୍) ୫୦୪୬୦ – ୫୦୪୨୪ – ୩୬।

ସୁନା ୯୧୬ (୨୨ କ୍ୟାରେଟ୍) ୪୬୪୦୭ – ୪୬୩୭୪ – ୩୩

ସୁନା ୭୫୦ (୧୮ କ୍ୟାରେଟ୍) ୩୭୯୯୭ – ୩୭୯୭୦ – ୨୭

ସୁନା ୫୮୫ (୧୪ କ୍ୟାରେଟ୍) ୨୯୬୩୮ – ୨୯୬୧୭ – ୨୧

ରୂପା ୯୯୯ ୬୦୧୫୯ – ୬୦୭୩୦ – ୫୭୧ (କଲୋ ପ୍ରତି ଦର )

ତିନି ଦିନରେ ସୁନା ପ୍ରାୟ ୮୦୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top