Home Top News ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି: ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦିଏ, ଆଜି ଛାଡିବା ଲାଭଦାୟକ

ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି: ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦିଏ, ଆଜି ଛାଡିବା ଲାଭଦାୟକ

170

ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି: ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ନୀତି ମାନବଙ୍କ ପାଇଁ କଠୋର ମନେହୁଏ, କିନ୍ତୁ ଏହା ହେଉଛି ଜୀବନର ସତ୍ୟ। ଆଜିର ଚାଲୁଥିବା ଜୀବନରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ନୀତିକୁ ଅଣଦେଖା କରିପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କୁହାଯାଇଥିବା ଏହି ନୀତିଗୁଡ଼ିକ ଜୀବନର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରୀକ୍ଷାରେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଆଜି ଆମେ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ବର୍ଣ୍ଣିତ ଧାରଣାରୁ ଏକ ଧାରଣା ବିଶ୍ଳେଷଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ୍। ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ, ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଏକାଗ୍ରତା ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ, ଯେଉଁଥିରେ ଆମେ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ବିଷୟଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିବୁ। ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆପଣ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକାଗ୍ର ହେବାକୁ ଶିଖିବାକୁ ପଡିବ। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଯେକୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଅତି ସହଜରେ କରିପାରିବେ।

ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାକୁ, ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କୁହାଯାଇଥିବା ଏହି ବିନ୍ଦୁ ଗୁଡିକ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଲେ, ୧୦୦% ସଫଳତା ମିଳିବ।

ଯଦି ଲୋକମାନେ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ କଥାକୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ନିଜ ଜୀବନର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମସ୍ୟାକୁ ଅତି ସହଜରେ ସମାଧାନ କରିପାରିବେ। ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଏପରି କିଛି ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯେତେ ଶୀଘ୍ର ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଛାଡି ଦିଅନ୍ତି, ସେତେ ଭଲ, ନଚେତ୍ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ।

୧ – ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଛନ୍ଦ କପଟର ଭାବନା ଅଛି, ସେମାନେ କାହାର ନିକଟତର ନୁହଁନ୍ତି୍। ଏହିପରି ଲୋକମାନେ, ଯଦିଓ ସେମାନେ କାହା ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ଗଠନ କରନ୍ତି, ସେମାନେ ସ୍ୱାର୍ଥପରତା କରନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ୱାର୍ଥପରତା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବା ପରେ ସେମାନଙ୍କର କୌଣସି ଅର୍ଥ ନଥାଏ।ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାରେ ଏହିପରି ଲୋକମାନଙ୍କର ପ୍ରକୃତ ସାଥୀ ନଥାନ୍ତି।ତେଣୁ, ଯେତେ ଶୀଘ୍ର ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ତା’ର ମନରୁ ଏହି କପଟତାକୁ ହଟାଇବ, ସେତେ ଭଲ।

୩ – ଯେଉଁମାନେ ଭୁଲ ଉପାୟରେ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରନ୍ତି ସେମାନେ ଏକତ୍ର ଯେକୌଣସି ପରିମାଣର ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ସେହି ଟଙ୍କା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କୁ ବିନାଶର ଦ୍ୱାରକୁ ନେଇଯାଏ, ସେହି ଟଙ୍କା ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ନଥାଏ। ଏହିପରି ଲୋକମାନେ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାରେ କାଙ୍ଗାଳାବସ୍ଥାରେ ଦିନ ବିତାନ୍ତି।

୩ – ଯେଉଁମାନେ ବିଳମ୍ବ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶୋଇଥା’ନ୍ତି, ସଫଳତା ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରରୁ ଫେରି ଆସେ, ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏପରି ଲୋକମାନଙ୍କ ଉପରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ନୁହଁନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହାର କଷ୍ଟ ଭୋଗିବାକୁ ପଡିଥାଏ।

୪ – ଯେଉଁମାନେ ଧନ ସଂଗ୍ରହ କରନ୍ତି ନାହିଁ କିମ୍ବା ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ କାରଣ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାରେ ଟଙ୍କା ହେଉଛି ପ୍ରକୃତ ବନ୍ଧୁ। ଯାହା ସହାୟତାରେ ଜୀବନ କଟିଥାଏ।

୫ – ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଜୀବନ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ନୁହେଁ, ସେମାନେ କଦାପି ସଫଳତା ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ କାରଣ ଅନୁଶାସନ ବିନା କିଛି ପାଇବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ।

୬- ଯେଉଁମାନେ ସର୍ବଦା ଖାଦ୍ୟ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି, ସେମାନେ କଦାପି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟର ଅଂଶ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ, ସେମାନେ ଜୀବନ ନଷ୍ଟ କରନ୍ତି। ଏପରି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଠିନ ଅଟେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.