ad
ଓଡ଼ିଶା

ସମଲିଙ୍ଗୀ ବିବାହ ଅନୁମୋଦିତ ନୁହେଁ – ଆମ ସମାଜ, ଆଇନ ଏହାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ ନାହିଁ : କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୪ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) କେନ୍ଦ୍ର ସୋମବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ କହିଛି ଯେ, ସମଲିଙ୍ଗୀ ବିବାହକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ କାରଣ ଆମର ଆଇନ, ଆମର ନ୍ୟାୟ ପ୍ରକ୍ରିୟା, ସମାଜ ଏବଂ ଆମର ନୈତିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ଏହାକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଉନାହିଁ।

ହିନ୍ଦୁ ବିବାହ ଆଇନ ଏବଂ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିବାହ ଅଧିନିୟମ ରେ ମାନ୍ୟତା ପାଇବା ପାଇଁ ସମଲିଙ୍ଗୀ ବିବାହ ଉପରେ ଏକ ଜନସ୍ୱାର୍ଥ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ତୁଷାର ମେହେଟ୍ଟା ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଡି ପଟେଲ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ ପ୍ରତୀକ ଜଲାନଙ୍କ ବେଞ୍ଚ ସମ୍ମୁଖରେ ଏହା କହିଛନ୍ତି।

ଏହି ଆବେଦନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଅନୁରୋଧକୁ ବିରୋଧ କରି ମେହେଟ୍ଟା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମର ଆଇନ, ଆମର ନ୍ୟାୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ଆମ ସମାଜ ଏବଂ ଆମର ମୂଲ୍ୟବୋଧ ସମଲିଙ୍ଗୀ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାହକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଉ ନାହିଁ। ଆମ ଦେଶରେ ବିବାହ ଏକ ପବିତ୍ର ବନ୍ଧନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ”ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନ୍ୟ ଦୁଇଟି କାରଣରୁ ଏହି ବିବାହର ସ୍ୱୀକୃତି ଏବଂ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଦିଆଯାଇପାରିବ ନାହିଁ।

ପ୍ରଥମେ – ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଆଇନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ କୋର୍ଟ ଅନୁରୋଧ କରୁଛନ୍ତି। ଦ୍ୱିତୀୟତଃ ସେମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଯେକୌଣସି ରିହାତି “ବିଭିନ୍ନ ଆଇନଗତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିରୁଦ୍ଧରେ” ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଯଦି କୋର୍ଟ ବିଭିନ୍ନ ନିୟମର ଉଲ୍ଲଂଘନ ନକରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ।”

ମେହେଟ୍ଟା ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ହିନ୍ଦୁ ବିବାହ ଆଇନରେ ବିବାହ ସହ ଜଡିତ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ, ସମଲିଙ୍ଗୀ ବିବାହରେ ସ୍ୱାମୀ କିଏ ଏବଂ ପତ୍ନୀ କିଏ ତାହା ସ୍ଥିର ହେବ। ବେଞ୍ଚ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ, ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉଛି, କିନ୍ତୁ ଏହା ଭାରତୀୟ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହୋଇପାରେ କିମ୍ବା ହୋଇନପାରେ।

ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଜନସ୍ୱାର୍ଥମାମଲାର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ମଧ୍ୟ କୋର୍ଟ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେଉଁମାନେ ଏହା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ବୋଲି ଦାବି କରନ୍ତି ସେମାନେ ଶିକ୍ଷିତ ଏବଂ ସେମାନେ ନିଜେ କୋର୍ଟକୁ ଆସିପାରିବେ। ବେଞ୍ଚ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେ କାହିଁକି ଏହି ଜନସ୍ୱାର୍ଥ ଶୁଣିବୁ।

ଯେଉଁ ଓକିଲ ଏହି ପିଟିସନ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପ୍ରଭାବିତ ଲୋକମାନେ ସମାଜରେ ବହିଷ୍କାର ଭୟରେ ବାହାରକୁ ଆସୁନାହାଁନ୍ତି, ତେଣୁ ଏକ ପିଏଲ୍ ଦାଖଲ କରାଯାଇଛି। ସମଲିଙ୍ଗୀ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ବିଷୟରେ ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କ ବିବାହ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ତାହା ସେମାନଙ୍କୁ ଜଣାଇବାକୁ କୋର୍ଟ ଓକିଲଙ୍କୁ କହିଥିଲେ। ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ପାଇଁ କୋର୍ଟ ଅକ୍ଟୋବର ୨୧ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top