Home Top News CBSE ଏକାଦଶଶ୍ରେଣୀ ଆଡମିଶନ ୨୦୨୧: ଏକାଦଶରେ CBSE ବୋର୍ଡ ଆଡମିଶନ ଉପରେ କୌ ଣସି ଷ୍ଟ୍ରିମ୍...

CBSE ଏକାଦଶଶ୍ରେଣୀ ଆଡମିଶନ ୨୦୨୧: ଏକାଦଶରେ CBSE ବୋର୍ଡ ଆଡମିଶନ ଉପରେ କୌ ଣସି ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ ନାହିଁ, ଛାତ୍ରମାନେ ଯେକୌ ଣସି ବିଷୟ ବାଛିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ

18

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୩ ମଇ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ ସେକେଣ୍ଡାରୀ ଏଜୁକେସନ୍ (ସିବିଏସ୍ଇ) ଶନିବାର, ମେ ୧, ୨୦୨୧ ରେ କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ ହେତୁ ମାଧ୍ୟମିକ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ ହେବା ପରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପାଇଁ ଏକ ମାର୍କିଂ ନୀତି ଘୋଷଣା କରିଛି। ବୋର୍ଡ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ (ୟୁନିଟ୍ ପରୀକ୍ଷା, ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ସେମି ଆନୁଆଲ୍‌ ପରକ୍ଷା ଇତ୍ୟାଦି) ପାଇଁ ୮୦ ମାର୍କ ଅନୁଯାୟୀ ମାର୍କିଂ ହେବ ବଲି ସିବିଏସ୍ଇ ଘୋଷଣା କରିଛି ଏବଂ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ତରୀୟ କମିଟିର ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଉପରେ ଆଧାର କରି ୨୦ ମାର୍କ ଉପରେ ମାର୍କିଂ କରାଯିବା ଏହା ସହିତ, ବୋର୍ଡ ଏହି ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶ୍ରେଣୀ ଯଥା ଏକାଦଶ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଘୋଷଣା କରିଛି।

ଏକାଦଶଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ CBSE ବୋର୍ଡର ଆଡମିଶନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଘୋଷଣା
ନୂତନ ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ (କଳା, ବିଜ୍ଞାନ, ବାଣିଜ୍ୟ, ମେଡିକାଲ୍ ଇତ୍ୟାଦି) ଅପସାରଣ ବିଷୟରେ ସିବିଏସ୍ଇ କହିଛି। ସିବିଏସ୍ଇ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ୧୧ଶ ଶ୍ରେଣୀରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଷ୍ଚ୍ରିମ୍‌ ଏଡାଇବାକୁ ବୋର୍ଡ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି। ଛାତ୍ରମାନେ ନିଜ ଇଚ୍ଛାନୁସାରେ କୌଣସି ବିଷୟ ବାଛିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ପାଇବେ। ଛାତ୍ରମାନେ ଗଣିତ, ରାଜନୈତିକ ବିଜ୍ଞାନ, ଭୂଗୋଳ ଏବଂ ଜୀବ ବିଜ୍ଞାନ, ଇଂରାଜୀ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିଷୟ ବାଛିବା ପାଇଁ ମୁକ୍ତ ହେବେ।

ଯେଉଁ ଛାତ୍ରମାନେ ଦଶମରେ ଗଣିତର ବିଷୟ ନେଇଥିଲେ, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏକାଦଶରେ ଗଣିତ ନେଇପାରିବେ।

– CBSE ଦଶମ ଫଳାଫଳ ୨୦୨୧ ତାରିଖ:
ଜୁନ୍ ୨୦ ରେ ଦଶମ ପରୀକ୍ଷାଫଳ ଘୋଷଣା କରାଯିବ। ବୋର୍ଡ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ,
ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନରେ ଅସଫଳ ଘୋଷିତ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ସିବିଏସ୍ଇ ବୋର୍ଡ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ କମ୍ପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ପରୀକ୍ଷା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୧ ଶ୍ରେଣୀରେ ରହିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ।
ଦଶମ ପରୀକ୍ଷାଫଳ ଘୋଷଣା ପରେ ଅଫଲାଇନ୍ / ଅନ୍ଲାଇନ୍ ମୋଡ୍ ରେ କମ୍ପାର୍ଟମେଣ୍ଟ୍ ପରୀକ୍ଷା ଅବଜେକ୍ଟିଭ୍ ପ୍ରକାର ହେବ। ଏହି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡ଼ିକ CBSE ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ନମୁନା ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଉପରେ ଆଧାରିତ। ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ସିବିଏସ୍ଇ ପୋର୍ଟାଲରେ କମ୍ପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ପରୀକ୍ଷଣର ମାର୍କ ଅପଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ।
ପ୍ରାଇଭେଟ, କରେସ୍‌ପୋଡେନ୍ସ, ସେକେଣ୍ଟ ଚାନ୍ସ କମ୍ପାର୍ଟମେଣ୍ଚ ଇତ୍ୟାଦିରେ ଦଶମ ଏବଂ ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଆଡମିଶନ ସହିତ ଜଡିତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା CBSE ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇ ନାହିଁ। ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ଘୋଷଣା କରାଯିବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.