Home Top News ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ନିଶଙ୍କକ ଘୋଷଣା: ସିବିଏସ୍ଇ ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ମେ ୪ ରୁ...

ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ନିଶଙ୍କକ ଘୋଷଣା: ସିବିଏସ୍ଇ ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ମେ ୪ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ

27

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୧ ଡିସେମ୍ବର (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖ୍ରୀୟାଲ୍ ନିଶଙ୍କ CBSE ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ୨୦୨୧ ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। CBSE ଦଶମ ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ମେ ୪ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଜୁନ୍ ୧୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ ରୁ ପ୍ରାକ୍ଟିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଘୋଷଣା ସମୟରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଆଗାମୀ ଋତୁ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛୁ। ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ଏବଂ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସମସ୍ତ ପିଲାଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବା। କରୋନା ସମୟରେ, ଛାତ୍ରମାନେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ମନୋବଳ ସହିତ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଆମେ ସମସ୍ତେ ବର୍ଷକୁ ବିନାଶରୁ ରକ୍ଷା କରିଥିଲୁ। ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସମୟରେ ଛାତ୍ର ଏବଂ ଶିକ୍ଷକମାନେ ନିଜର କାର୍ଯ୍ୟ ଠିକ କରିଛନ୍ତି।
କରୋନା ମହାମାରୀ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ଅଧ୍ୟୟନର କ୍ଷୟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି CBSE ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶର ସିଲାବସ୍ କୁ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିଛି। ଏହା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଆରାମ ଦେଇଛି। ବିଦ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦ ହେତୁ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅନଲାଇନ୍ ପଢ଼ିବାକୁ ପଡିଲା। ଯଦିଓ ନଭେମ୍ବର-ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ୯ ରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ, କିନ୍ତୁ ଶ୍ରେଣୀଗୁଡ଼ିକ ପୂର୍ବ ପରି ସୁଗମ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ। ଛାତ୍ରମାନେ କେବଳ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ଦୂର କରିବାକୁ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଉଥିଲେ।

ବୁଧବାର ଦିନ, ସିବିଏସ୍ଇ ଦଶମ ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷାର ତାରିଖ ସିଟ୍ ପ୍ରକାଶ ହେବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ନିଶଙ୍କ ଛାତ୍ର, ଅଭିଭାବକ, ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ବିଦ୍ୟାଳୟମାନଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରୀକ୍ଷା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଯାହା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ତାହା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥରେ ନିଆଯିବ। ସେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ମୋର ସମସ୍ତ ଛାତ୍ର, ଅଭିଭାବକ, ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରୁଛି ଯେ ପରୀକ୍ଷା ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଆପଣଙ୍କ ଆଗ୍ରହ ଏବଂ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନିଆଯିବ।

କୋଭିଡ -୧୯ ପ୍ରୋଟୋକଲ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଛାତ୍ରମାନେ ସିବିଏସ୍ଇ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନର ମହାମାରୀର ଅସୁବିଧା ସମୟରେ ଅନେକ ଅଭିଭାବକ, ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ଛାତ୍ରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ପରେ ତାରିଖ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ତାଙ୍କର ପରାମର୍ଶ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଆମେ ନୂଆ ବର୍ଷ ଅବସରରେ ସିବିଏସ୍ଇ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାର ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରିବୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ସମାପ୍ତ ହେବ’।

ଗୃହମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ ବୋଲି ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରାମର୍ଶ ଆଧାରରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ ଯାହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ତଥା ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଆମର ପ୍ରଥମ ପ୍ରାଥମିକତା। ପୋଖ୍ରୀଆଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ସତର୍କ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ କୋଭିଡ -୧୯ ର ନୂତନ ସଂସ୍କରଣର ଚାପର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ୨୨ ଡିସେମ୍ବରରେ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ବେଳେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ ହେବ ନାହିଁ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.