Home Top News CBSE ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ସଂଶୋଧିତ ତାରିଖ ଘୋଷଣା – ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଥିରେ...

CBSE ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ସଂଶୋଧିତ ତାରିଖ ଘୋଷଣା – ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଥିରେ ହେଲା ପରିବର୍ତ୍ତନ

257

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୫-୩ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ (ସିବିଏସ୍ଇ) ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ସଂଶୋଧିତ ତାରିଖ ସିଟ୍ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। CBSE ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଡେଟାସିଟ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ CBSE cbse.nic.in ର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ରେ ଉପଲବ୍ଧ। CBSE ଶୁକ୍ରବାର (୫) ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷାର ସଂଶୋଧିତ ଡେଟ୍‌ସିଟ୍‌ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ନୂତନ ସମୟ ସାରଣୀ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ନୂତନ ଡେଟ୍‌ସିଟ୍‌ ଅନୁଯାୟୀ, ଦ୍ୱାଦଶର ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନ ପରୀକ୍ଷା ତାରିଖ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ପରୀକ୍ଷା ପୂର୍ବରୁ ମେ ୧୩ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାର ଥିଲା, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ୮ ଜୁନ୍ ୨୦୨୧ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ପରୀକ୍ଷଣର ଇତିହାସ ଏବଂ ତାରିଖ ମଧ୍ୟ ସଂଶୋଧିତ ହୋଇଛି।

ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଗଣିତ ପରୀକ୍ଷାର ତାରିଖ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ବିଜ୍ଞାନ ପରୀକ୍ଷା ବର୍ତ୍ତମାନ ମେ ୨୧ ରେ ଏବଂ ଗଣିତ ପରୀକ୍ଷା ୨ ଜୁନ୍ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ତାରିଖ

ସିବିଏସ୍ଇ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ନୂତନ ତାରିଖ ସିଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ଚାରି ଦିନ ପାଇଁ ଦୁଇଟି ସିଫ୍ଟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ପ୍ରଥମ ସିଫ୍ଟରେ ପରୀକ୍ଷା ସକାଳ ୧୦:୩୦ ରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ, ଯାହା ଅପରାହ୍ନ ୧:୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ୧୦ ରୁ ୧୦:୧୫ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତର ବୁକଲେଟ୍ ଦିଆଯିବ। ଦ୍ୱିତୀୟ ସିଫ୍ଟରେ ପରୀକ୍ଷା ଅପରାହ୍ନ ୨:୩୦ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ, ଯାହା ଅପରାହ୍ନ ୫:୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ଏହି ସିଫ୍ଟରେ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ଅପରାହ୍ନ ୨ ଟାରୁ ୨:୧୫ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତର ବୁକ୍ଲେଟ୍ ଦିଆଯିବ।

ଦଶମ ପରୀକ୍ଷା ତାରିଖ

CBSE ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ୪ ମଇ ୨୦୨୧ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ, ଯାହା ଜୁନ୍ ୧୪, ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ଉତ୍ତର ବୁକ୍ଲେଟ୍ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ୧୫ ମିନିଟ୍ ପୂର୍ବରୁ ଦିଆଯିବ। ପରୀକ୍ଷା ତିନି ଘଣ୍ଟା ହେବ। ଉତ୍ତର ବୁକଲେଟ୍ ପରେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ପଢିବାକୁ ୧୫ ମିନିଟ୍ ଦିଆଯିବ, ଯାହା ପରେ ସେମାନେ ଉତ୍ତର ଲେଖିବା ପାଇଁ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ। ଯଦିଓ ପରୀକ୍ଷା ଫଳାଫଳର ତାରିଖ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘୋଷଣା କରାଯାଇ ନାହିଁ, ବୁଝାପଡୁଛି ଯେ ଜୁଲାଇ ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କରାଯାଇପାରିବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.