Home Top News CBSE ପରୀକ୍ଷା ଫଳ କେବେ ଆସିବ ? CBSEର ଉତ୍ତର ଆସିଲା ଏମିତି !

CBSE ପରୀକ୍ଷା ଫଳ କେବେ ଆସିବ ? CBSEର ଉତ୍ତର ଆସିଲା ଏମିତି !

64

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮-୭ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) : ଦଶମ, ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ଫଳର ତାରିଖ ଜାଣିବା ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ତଥା ଅଭିଭାବକମାନେ ଚାତକ ପରି ଚାହିଁ ବସିଛନ୍ତି। ତେବେ ସିବିଏସ୍‌ଇକୁ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରା ଯାଉଛି। ବିଶେଷ କରି କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ଆଉ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଏବଂ ଅଭିଭାବକମାନେ ଟ୍ୱିଟରରେ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରି ପଚାରି ଶୁଆଇ ଦେଉନାହାଁନ୍ତି। ତେବେ ଯାହା ହେଉ ଅଭିଭାବକଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ (ସିବିଏସ୍ଇ) ଏକ ମେମ୍ ଜରିଆରେ ସେୟାର କରିଛି। ଯଦିଓ ବୋର୍ଡ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ୍ଲାସ୍ X ଏବଂ କ୍ଲାସ୍ XII ଫଳାଫଳ ତାରିଖ ଉପରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଦ୍ୟତନ ଘୋଷଣା କରିନାହିଁ। ଏହି ମେମ୍‌ରେ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବୋର୍ଡ ଆମାଜନ ପ୍ରାଇମ ସୋ ଫ୍ୟାମିଲି ମ୍ୟାନ୍‌ର ଦୁଇଜଣ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱଙ୍କୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ସିବିଏସ୍ଇ ଫଳାଫଳ ଶୀଘ୍ର ଆସିବ।

ଏହି ମେମ୍ ରେ ମନୋଜ ବାଜପେୟୀ, କିମ୍ବା ଫ୍ୟାମିଲି ମ୍ୟାନ୍ ର ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ତିୱାରୀ ଉଦୟ ମହେଶ କିମ୍ବା ଚେଲାମ ସାର୍‌ଙ୍କୁ ପଚାରିଛନ୍ତି ଯେ ସିବିଏସ୍ଇର ଫଳାଫଳ କେବେ ଆସିବ, କାରଣ ସେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଅଥର୍ବର ଫଳାଫଳକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି। ଏହାର ଉତ୍ତରରେ, ଚେଲାମ ସାର୍ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ତିୱାରୀଙ୍କୁ “ସର୍ବନିମ୍ନ ଅବିଭାବକ” ନହେବାକୁ ଏବଂ ଫଳାଫଳକୁ ନେଇ ଆଶାବାଦୀ ହେବାକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଫଳାଫଳ ଶୀଘ୍ର ବାହାରିବ।

ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି ଯେ CBSE ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଫଳାଫଳ ୨୦୨୧ ଜୁଲାଇ ୩୧ ପୂର୍ବରୁ ଘୋଷିତ ହେବ। ତଥାପି ବୋର୍ଡ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ଫଳାଫଳ ତାରିଖ ଏବଂ ସମୟ ଘୋଷଣା କରି ନାହିଁ। ଅନେକ ଛାତ୍ର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଅପଡେଟ୍ ପାଇଁ ସିବିଏସ୍ଇ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ପଚାରିଚାଲିଛନ୍ତି।

କ୍ଲାସ୍ X, XII CBSE ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା ହେବା ମାତ୍ରେ ଛାତ୍ରମାନେ ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ – cbseresults.nic.in, cbse.gov.in – ଏବଂ ଡିଜି ଲକର ୱେବସାଇଟ୍ – digilocker.gov ରେ ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ।। ଡିଜିଏଲ୍ ଲକରରେ CBSE ୨୦୨୧ ଫଳାଫଳ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମଗୁଡିକରୁ ଫଳାଫଳ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବା ପାଇଁ ଲଗଇନ୍ ପ୍ରମାଣପତ୍ର କ’ଣ ହେବ ତାହା ଉପରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟତା ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଫଳାଫଳ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଅନଲାଇନ୍‌ରେ କିପରି ଫଳାଫଳ ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ ତାହା ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯିବ। ଫଳାଫଳଗୁଡିକ SMS, IVRS ଏବଂ UMANG ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.