Home Top News ଆରବିଆଇ ଲଗାଇଲା ମାଷ୍ଟରକାର୍ଡ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ! ଏବେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ, ମାଷ୍ଟର ଡେବିଟ୍ ଏବଂ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ...

ଆରବିଆଇ ଲଗାଇଲା ମାଷ୍ଟରକାର୍ଡ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ! ଏବେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ, ମାଷ୍ଟର ଡେବିଟ୍ ଏବଂ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ଜାରି କରିପାରିବେ ନାହିଁ, କୋଟି କୋଟି ଗ୍ରାହକଙ୍କ କ’ଣ ହେବ?

121

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୫ ଜୁଲାଇ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ମାଷ୍ଟରକାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ ଉପରେ ଆରବିଆଇର ନିଷେଧାଦେଶ। ବର୍ତ୍ତମାନଠାରୁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ନୂତନ କିମ୍ବା ପୁରୁଣା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଡେବିଟ୍ ଏବଂ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ (ମାଷ୍ଟରକାର୍ଡ଼) ପ୍ରଦାନ କରିବାରେ ସମର୍ଥ ହେବେ ନାହିଁ। ଆରବିଆଇର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଜୁଲାଇ ୨୨ ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ।

୧୪ ଜୁଲାଇରେ ଆରବିଆଇ ଦ୍ୱାରା ମାଷ୍ଟରକାର୍ଡ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି।
ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ମାଇକ୍ରୋ ଫାଇନାନ୍ସ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଦ୍ୱାରା ନୂତନ ଡେବିଟ୍ ଏବଂ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ ସମ୍ପର୍କରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆରବିଆଇ ବୁଧବାର ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ମାଷ୍ଟରକାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ ଉପରେ ଆରବିଆଇ ନିଷେଧାଦେଶ ଜାରୀ କରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ନୂତନ କିମ୍ବା ପୁରୁଣା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ମାଷ୍ଟର ଡେବିଟ୍ ଏବଂ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରିବାରେ ସମର୍ଥ ହେବେ ନାହିଁ। ଆରବିଆଇର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଜୁଲାଇ ୨୨ ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ହୋଇଥିବା ଡେବିଟ୍ ଏବଂ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡଗୁଡିକ ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥାଏ। ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ମାଷ୍ଟରକାର୍ଡ ଏସିଆ / ପାସିଫିକ୍ ପିଟି ଲିମିଟେଡ୍ (ମାଷ୍ଟରକାର୍ଡ)। ମାଷ୍ଟରକାର୍ଡ ହେଉଛି ଏକ ପେମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ ଅପରେଟର, ଯାହା ଦେଶରେ କାର୍ଡ ନେଟୱାର୍କ ଚଳାଇବା ପାଇଁ PSS ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଅନୁମତିପ୍ରାପ୍ତ।

ବୁଧବାର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ମାଷ୍ଟରକାର୍ଡ ଏସିଆ / ପାସିଫିକ୍ ପିଟି ଲିମିଟେଡ୍ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଜୁଲାଇ ୨୨ ରୁ ଏହାର କାର୍ଡ ନେଟୱାର୍କରେ ନୂତନ ଘରୋଇ ଡେବିଟ୍, କ୍ରେଡିଟ୍ କିମ୍ବା ପ୍ରିପେଡ୍ ଗ୍ରାହକ ଯୋଡିବାକୁ ବାରଣ କରିଛି।

କାହିଁକି ଏପରି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଗଲା?

ଆରବିଆଇ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ କମ୍ପାନୀ ପେମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ ତଥ୍ୟ ସଂରକ୍ଷଣ ଉପରେ ଆରବିଆଇ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛି। ସେଥିପାଇଁ ଆରବିଆଇ ମାଷ୍ଟରକାର୍ଡ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ପେମେଣ୍ଟ ସେକ୍ସନ୍ ୧୭ ଏବଂ ସେଟଲେମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ୍ ଆକ୍ଟ ୨୦୦୭ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି।

ଏକାଧିକ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ନିୟମରେ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, କାର୍ଡ ପ୍ରଦାନକାରୀ କମ୍ପାନୀକୁ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଏହି ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଥିଲା। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯିବା ସତ୍ତ୍ୱେ କମ୍ପାନୀ ପେମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ ତଥ୍ୟ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ପାଳନ କରୁନାହିଁ। ତେଣୁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି। ଆରବିଆଇ କହିଛି ଯେ, ପେମେଣ୍ଟ ଆଣ୍ଡ ସେଟଲେମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ ଆକ୍ଟ, ୨୦୦୭ (PSS ଆକ୍ଟ) ର ଧାରା ୧୭ ଅନୁଯାୟୀ ଆରବିଆଇରେ ଦିଆଯାଇଥିବା କ୍ଷମତା ପ୍ରୟୋଗରେ କମ୍ପାନୀ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି।

ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଉପରେ କ’ଣ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ?

ଆରବିଆଇର ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ନୂଆ ମାଷ୍ଟର କାର୍ଡ ଜାରି କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ତେବେ ପୁରୁଣା ମାଷ୍ଟର କାର୍ଡ ଚାଲୁ ରହିବ ବୋଲି ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ଡେବିଟ୍ ଏବଂ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ସେବା ପୂର୍ବ ପରି ଜାରି ରହିବ। ମାଷ୍ଟରକାର୍ଡର ବିଦ୍ୟମାନ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଉପରେ ଆରବିଆଇ ଆଦେଶର କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ। ଆରବିଆଇ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ‘ମାଷ୍ଟରକାର୍ଡ’ ସମସ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଅଣ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକୁ ଡେବିଟ୍ ଏବଂ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପାଳନ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେବ।

ମାଷ୍ଟରକାର୍ଡ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ

କ୍ରୟ କରିବା, ଏଟିଏମରୁ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା, ଅନଲାଇନ୍ ପେମେଣ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ଏକ ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡ କିମ୍ବା କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସେହି କାର୍ଡରେ ଲେଖାଯାଇଥିବା ମାଷ୍ଟରକାର୍ଡ, ଭିସା କାର୍ଡ ଏବଂ ରୂପେ କାର୍ଡ ଦେଖିଥିବେ। ଏଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ତିନୋଟି କମ୍ପାନୀ ଯାହା ଏଟିଏମ୍ ଏବଂ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି।

ମାଷ୍ଟରକାର୍ଡ ହେଉଛି ଏକ ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ। ଏହାର ମୁଖ୍ୟାଳୟ ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ଅଛି। ଏହି କମ୍ପାନୀ ୧୯୭୯ ମସିହାରେ ଆନ୍ତଃ ବ୍ୟାଙ୍କ କାରବାର ପାଇଁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରାଥମିକ ସମୟରେ, ଏହା କେବଳ ଆମେରିକୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ଆର୍ଥିକ ସେବା ସହିତ ଜଡିତ ଥିଲା। ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରାୟ ୧୬୦ ଟି ଦେଶରେ ସେବା ଯୋଗାଏ। ଏହା ଅଧୀନରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର କାର୍ଡ ଦିଆଯାଏ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.