ad
ଓଡ଼ିଶା

ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମୋବାଇଲ୍ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସେଟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନିୟମ କଡାକଡି କରାଯାଇପାରେ

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୫-୯ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ସରକାର ଏବେ ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ପରେ ଚାଇନାର ମୋବାଇଲ୍ ହ୍ୟାଣ୍ଡସେଟ୍ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇପାରନ୍ତି। ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯ ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବୈଠକରେ ଡାଟା ପ୍ରାଇଭେସୀ ଅର୍ଥାତ୍ ତଥ୍ୟର ଗୋପନୀୟତା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ସୁପାରିଶକୁ ଡିଜିଟାଲ କମ୍ୟୁନିକେସନ କମିଶନ ସବୁଜ ସଙ୍କେତ ଦେଇପାରେ।

କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ଡାଟା ସୁରକ୍ଷା ନେବାକୁ ପଡିବ

TRAI ର ସୁପାରିଶ ଅନୁଯାୟୀ, ଗ୍ରାହକଙ୍କ ତଥ୍ୟର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ହ୍ୟାଣ୍ଡସେଟ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଉତ୍ତରଦାୟୀ ହେବାକୁ ପଡିବ। TRAI ୨୦୧୮ ରେ ଏହାକୁ ସୁପାରିଶ କରିଥିଲା। TRAI ତରଫରୁ ଡାଟା ସୁରକ୍ଷା, ମାଲିକାନା ପାଇଁ ସୁପାରିଶ କରିଥିଲା। ICA କିନ୍ତୁ TRAI ର ସୁପାରିଶକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲା। ଏହି ସୁପାରିଶରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ, ଆପ୍, ଅପରେଟିଂ ସିଷ୍ଟମ୍, ମୋବାଇଲ୍ ହ୍ୟାଣ୍ଡସେଟ୍ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ତଥ୍ୟକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବାକୁ ପଡିବ। କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ଭାରତରେ ସେମାନଙ୍କର ସର୍ଭର ସଂସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ପଡିବ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ଭାରତର ବଜାରରେ ୭୪% ଚାଇନାର ହ୍ୟାଣ୍ଡସେଟ ଦ୍ୱାରା ଅଧିକୃତ।

ଫେସବୁକ୍, ଟ୍ୱିଟର ଏବଂ ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ୍ ଆପ୍ ପାଇଁ କୌଣସି ନିୟମ ନାହିଁ

TRAI, ଫେସବୁକ୍, ଟ୍ୱିଟର, ହ୍ୱାଟ୍ସ ଆପ୍ ଭଳି OTT ଆପ୍ ବିଷୟରେ କହିଛି ଯେ, ସେମାନଙ୍କ ନିୟମାବଳୀ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ। ଅବଶ୍ୟ, ଏହା ଏହି ଆପ୍ସ ଉପରେ ନଜର ରଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ଆବଶ୍ୟକ ସମୟରେ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇପାରିବେ। TRAI କହିଛି ଯେ, ସେମାନଙ୍କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଠିକ୍ ହେବ ନାହିଁ। ବଜାର ସେମାନଙ୍କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ।

ଯଦି TRAI ସେମାନଙ୍କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରେ, ତେବେ ଏହା ଶିଳ୍ପ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ। TRAI କହିଛି ଯେ, ସେମାନଙ୍କୁ ନଜର ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ନୁହେଁ। ଆବଶ୍ୟକ ସମୟରେ ଏହି ଆପ୍ସ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, OTT ଆପ୍ସର ଗୋପନୀୟତା, ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top