Home Top News ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ଏବଂ ଗରିବଙ୍କ ଉପରେ ମହଁଗା ମାଡ଼ : ପେଟ୍ରୋଲ ଡିଜେଲ୍‌ ତ ବଢ଼ୁଛି ଏବେ...

ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ଏବଂ ଗରିବଙ୍କ ଉପରେ ମହଁଗା ମାଡ଼ : ପେଟ୍ରୋଲ ଡିଜେଲ୍‌ ତ ବଢ଼ୁଛି ଏବେ ରୋଷେଇ ଗ୍ୟାସ ଦର ବଢ଼ିଲା, ରାହୁଲ କହିଲେ ଜନତାଙ୍କ ଠାରୁ ଲୁଟ୍‌, “ଦୁଇ”ଙ୍କ ବିକାଶ

45

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫-୨ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦ ତଥା ପୂର୍ବତନ ସଭାପତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଦେଶରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି। ନିକଟରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏଲପିଜି ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧିକୁ ନେଇ ଟ୍ୱିଟ କରି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଛନ୍ତି। ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏଲପିଜି ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧିକୁ ଲୁଟ୍ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଟ୍ୱିଟର ମାଧ୍ୟମରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଟାରଗେଟ୍‌ କରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ଜନସାଧାରଣଙ୍କଠାରୁ ଲୁଟ୍ ଏବଂ କେବଳ ‘ଦୁଇ’ର ବିକାଶ। ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସର ମୂଲ୍ୟ ବଢ଼ୁଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କଠାରୁ ଲୁଟ୍ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ସରକାର କେବଳ “ଦୁଇ” ଜଣଙ୍କ ବିକାଶ କରୁଛନ୍ତି।

ସପ୍ତାହର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଦେଶବାସୀଙ୍କର ଦରବୃଦ୍ଧି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ପହଁଚିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ୫୦ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାବେଳେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ୧୦୦ ଟଙ୍କାରେ ପହଁଚିବାକୁ ଯାଉଛି।

ଏହି ବୃଦ୍ଧି ପରେ ସବସିଡି ନଥିବା ୧୪.୨ କିଲୋଗ୍ରାମ ଘରୋଇ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ୭୬୯ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଏହା ୭୧୯ ଟଙ୍କା ଥିଲା। ଆଜିଠାରୁ ଏହି ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ। ଦିଲ୍ଲୀରେ ପେଟ୍ରୋଲର ମୂଲ୍ୟ ଲିଟର ପିଛା ୮୯ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ଏକ ସପ୍ତାହ ଧରି ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୋମବାର ଦିନ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ଲିଟର ପିଛା ୨୬ ପଇସା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଦିଲ୍ଲୀରେ ପେଟ୍ରୋଲ ମୂଲ୍ୟ ଲିଟର ପିଛା ପାଖାପାଖି ୮୯ ଟଙ୍କା ପହଞ୍ଚିଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଦେଶର ଅନେକ ସହରରେ ପେଟ୍ରୋଲ ୯୭ ଟଙ୍କା ଅତିକ୍ରମ କରି ୧୦୦ ପାଖାପାଖି ପହଁଚିଲାଣି।

ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପେଟ୍ରୋଲ ୮୮.୯୯ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଡିଜେଲକୁ ୭୯.୩୫ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ସେହିଭଳି ମୁମ୍ବାଇରେ ପେଟ୍ରୋଲ ୯୫.୪୬ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଡିଜେଲ ୮୬.୩୪ ଟଙ୍କା, ଚେନ୍ନାଇରେ ପେଟ୍ରୋଲ ୯୧.୧୯ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଡିଜେଲ ୮୪.୪୪ ଟଙ୍କା ଏବଂ କୋଲକାତାରେ ପେଟ୍ରୋଲ ୯୦.୨୫ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଡିଜେଲ ୮୨.୯୪ ପ୍ରତି ଲିଟର ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି।

ସରକାରୀ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ କ୍ରମାଗତ ସପ୍ତମ ଦିନ ପାଇଁ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀରେ ସୋମବାର ଦିନ ପେଟ୍ରୋଲ ୨୬ ପଇସା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୮୮.୯୯ ଟଙ୍କା ଥିବାବେଳେ ଡିଜେଲ ଲିଟର ପିଛା ୨୯ ପଇସା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୭୯.୩୫ ଟଙ୍କା ହୋଇଛି।

ବିଭିନ୍ନ ସହରରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦର କ’ଣ ଜାଣନ୍ତୁ

ଦିଲ୍ଲୀରେ ପେଟ୍ରୋଲ ୮୮.୯୯ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଡିଜେଲ ଲିଟର ପିଛା ୭୯.୩୫ ଟଙ୍କା ରହିଛି।
ମୁମ୍ବାଇରେ ପେଟ୍ରୋଲ ୯୫.୪୬ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଡିଜେଲ ଲିଟର ପିଛା ୮୬.୩୪ ଟଙ୍କା।
କୋଲକାତାରେ ପେଟ୍ରୋଲ ହେଉଛି ୯୦.୨୫ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଡିଜେଲ ଲିଟର ପିଛା ୮୨.୯୪ ଟଙ୍କା।
ଚେନ୍ନାଇରେ ପେଟ୍ରୋଲ ୯୧.୧୯ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଡିଜେଲ ଲିଟର ପିଛା ୮୪.୪୪ ଟଙ୍କା।

ଦୈନିକ ଛଅଟା ବେଳେ ମୂଲ୍ୟ ବଦଳିଯାଏ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ସକାଳ ୬ ଟାରେ ବଦଳିଯାଏ। ନୂତନ ଦର ସକାଳ ୬ ଟାରୁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହୋଇଥାଏ। ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ମୂଲ୍ୟରେ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଡ୍ୟୁଟି, ଡିଲର କମିଶନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷ ଯୋଡିବା ପରେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୁଏ।

ଏହି ମାନଦଣ୍ଡ ଆଧାରରେ ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପ୍ରତିଦିନ ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ଏବଂ ଡିଜେଲ ଦର ଠିକ୍ କରନ୍ତି।

ଜାଣନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କର ସହରରେ ମୂଲ୍ୟ କେତେ?

ଆପଣ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଏସଏମଏସ ମାଧ୍ୟମରେ ଜାଣିପାରିବେ। ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଓଏଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଆପଣଙ୍କୁ RSP ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ସିଟି କୋଡ୍ ଲେଖିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଏହାକୁ ୯୨୨୪୯୯୨୨୪୯ ନମ୍ବରକୁ ପଠାଇବାକୁ ପଡିବ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ସହର ପାଇଁ କୋଡ୍ ଅଲଗା, ଯାହାକୁ ଆପଣ IOCL ୱେବସାଇଟରୁ ପାଇବେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.