Home Top News ଆସିଲା ସରକାରୀ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ : ୮୨ ପ୍ରତିଶତ ପତ୍ନୀ କାହିଁକି ପତିଙ୍କ ସହ ଶାରିରୀକ...

ଆସିଲା ସରକାରୀ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ : ୮୨ ପ୍ରତିଶତ ପତ୍ନୀ କାହିଁକି ପତିଙ୍କ ସହ ଶାରିରୀକ ସମ୍ପର୍କକୁ ମନା କରନ୍ତି

129

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୧-୫ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ମାରିଟାଲ ରେପ୍‌ ଅର୍ତାତ୍ ବୈବାହିକ ବଳାତ୍କାର ଉପରେ ବେଶ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ଇତି ମଧ୍ୟରେ ଜାତୀୟ ପରିବାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସର୍ବେକ୍ଷଣ – ୫ ରେ ଭାରତୀୟ ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କର ଶୟନ କକ୍ଷ ଜୀବନ ଉପରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରିପୋର୍ଟ ଆସିଛି।

ଏହି ସର୍ଭେରେ ପଚରାଯାଇଥିବା ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ଏବଂ ୬୬ ପ୍ରତିଶତ ପୁରୁଷ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାକୁ ମନା କରିବାରେ କିଛି ଭୁଲ୍ ନାହିଁ।

ଏହି ସର୍ବେକ୍ଷଣରେ, ଶାରିରୀକ ସମ୍ବନ୍ଧ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ ପାଇଁ ତିନୋଟି କାରଣ ଦିଆଯାଇଛି।
ପ୍ରଥମେ – ଯଦି ସ୍ୱାମୀଙ୍କର କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଯୌନ ବ୍ୟାଧି ଥାଏ।
ଦ୍ୱିତୀୟ – ଯଦି ସ୍ୱାମୀ ଅନ୍ୟ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଛନ୍ତି।
ତୃତୀୟ – ପତ୍ନୀ ଯଦି ଥକି ଯାଇଛନ୍ତି କିମ୍ବା ତାଙ୍କର ଇଚ୍ଛା (ସମ୍ପର୍କ ପାଇଁ) ଇଚ୍ଛା ନାହିଁ।

ଏହି ସର୍ବେକ୍ଷଣ କରାଯାଇଛିଯେ, ଆଠ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ଏବଂ ଦଶ ପ୍ରତିଶତ ପୁରୁଷ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଯେ ଏହି କୌଣସି କାରଣରୁ ପତ୍ନୀ ଶାରିରୀକ ସମ୍ପର୍କ ଅର୍ଥାତ୍ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କକୁ ମନା କରିପାରିବେ ନାହିଁ।

ଏହି ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଦେଶର ୮୨ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେମାନେ ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାକୁ ମନା କରିପାରିବେ।

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମାନସୁଖ ମାଣ୍ଡଭିଆ ଗତ ସପ୍ତାହରେ NFHS-5 ର ଏହି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପାଞ୍ଚଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଚାରିଜଣରୁ ଅଧିକ (୮୨ ପ୍ରତିଶତ) ମହିଳା ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସହ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଥାନ୍ତି।
ତେବେ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁୟାୟୀ, ଗୋଆରେ (୯୨ ପ୍ରତିଶତ) ସର୍ବାଧିକ ମହିଳା ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ପାଇଁ ମନା କରିଥାନ୍ତି।
ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ (୬୩ ପ୍ରତିଶତ) ଏବଂ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ (୬୫ ପ୍ରତିଶତ) ଏହା ସର୍ବନିମ୍ନ ଥିଲା।

ଏହି ସର୍ବେକ୍ଷଣରେ, ଜେଣ୍ଡର ଆଟିଚ୍ୟୁଡ ଜାଣିବା ପାଇଁ ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ କିଛି ଅତିରିକ୍ତ ପ୍ରଶ୍ନ ମଧ୍ୟ ପଚରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡ଼ିକ ସେହି ପରିସ୍ଥିତି ସହିତ ଜଡିତ ଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ପତ୍ନୀ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ପାଇଁ ମନା କରନ୍ତି।

ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ପଚରାଯାଇଥିଲା ଯେ, ସେମାନେ ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି କି ପତ୍ନୀ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାକୁ ମନା କରିବା ପରେ

ନିମ୍ନଲିଖିତ କେଉଁ ଆଚରଣ କରିଥାନ୍ତି ସ୍ୱାମୀମାନେ; ଯେପରିକି ରାଗିବା, ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଗାଳି ଦେବା, ଘରର ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ନ ଦେବା, ମାଡ଼ ମାରିବା, ପତ୍ନୀଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ମହିଳାଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା।

ସର୍ବେକ୍ଷଣରେ, ୧୫-୪୯ ବୟସ ବର୍ଗର କେବଳ ୬ ପ୍ରତିଶତ ପୁରୁଷ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେମାନଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କକୁ ମନା କରନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କର ଏହି ଚାରୋଟି ବିକଳ୍ପ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ଅଧିକାର ଅଛି?

ସର୍ବେକ୍ଷଣ କରାଯାଇଥିବା ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭୨ ପ୍ରତିଶତ ଏହି ଚାରୋଟି ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସିଟି ବାଛି ନାହାଁନ୍ତି। ୧୯ ପ୍ରତିଶତ ପୁରୁଷ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ପତ୍ନୀ ଯୌନ ମନା କରିବା ପରେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ରାଗିବା କିମ୍ବା ଗାଳିଗୁଲଜ କରିବାର ଅଧିକାର ଅଛି।

ସର୍ବେକ୍ଷଣରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ଏହି ଚାରୋଟି ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସି ସହମତ ନଥିବା ପୁରୁଷଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୭୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପଞ୍ଜାବ (୨୧ ପ୍ରତିଶତ), ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ (୨୮ ପ୍ରତିଶତ), କର୍ଣ୍ଣାଟକ (୪୫ ପ୍ରତିଶତ) ଏବଂ ଲଦାଖ (୪୬ ପ୍ରତିଶତ) ପୁରୁଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଯେଉଁମାନେ ଏହି ବିକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସିଟିରେ ରାଜି ନୁହଁନ୍ତି ୫୦ ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍। NFHS-୪ ତୁଳନାରେ ଏହି ପ୍ରତିଶତ ପାଞ୍ଚ ପ୍ରତିଶତ ପଏଣ୍ଟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

କେବଳ ୩୨% ବିବାହିତ ମହିଳାଙ୍କର ଚାକିରି ଅଛି।

ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ପୂର୍ବ NFHS ସର୍ଭେରେ ବିବାହିତ ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନିଯୁକ୍ତି ହାର ୩୨ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ।

ଏହି ୩୨ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ବେତନ ମଧ୍ୟ ପାଇନଥାନ୍ତି ଏବଂ ଏପରିକି ୧୪ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ସେମାନଙ୍କ ରୋଜଗାରର ଅର୍ଥ କେଉଁଠାରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି ତାହା ମଧ୍ୟ ପଚାରନ୍ତି ନାହିଁ।

ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଭାରତରେ ବିବାହିତ ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩୨ ପ୍ରତିଶତ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଚାକିରି ଅଛି ସେମାନେ ୧୫-୪୯ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଅଛନ୍ତି, ଏବଂ ସମାନ ବୟସର ୯୮ ପ୍ରତିଶତ ପୁରୁଷଙ୍କର ଚାକିରି ଅଛି।

ମହିଳାମାନେ ଏକୁଟିଆ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ ନାହିଁ

ସର୍ବେକ୍ଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, କେବଳ ୫୬ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳାଙ୍କୁ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ଅଛି। ୫୨ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ଏକାକୀ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଯାଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ଏକାକୀ ନିଜ ଗାଁ କିମ୍ବା ସମ୍ପ୍ରଦାୟରୁ ବାହାରକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ମୋଟାମୋଟି ଭାବେ, ଭାରତରେ କେବଳ ୪୨ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳାଙ୍କୁ ଏହି ସବୁ ସ୍ଥାନକୁ ଏକାକୀ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିବାବେଳେ ପାଞ୍ଚ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳାଙ୍କୁ ଏକୁଟିଆ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ନାହିଁ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.