ad
ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ

ଭାରତରେ ୬୨% ମହିଳା ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସେକ୍ସିଟିଙ୍ଗ୍ କରନ୍ତି – ରିସର୍ଚ୍ଚରୁ ଖୁଲାସା

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୮ ସେପ୍ଟେମ୍ବର (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ୧୯୧ ଟି ଦେଶର ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସର୍ଭେରେ ମୋଟ ୧, ୩୦, ୮୮୫ ମହିଳାଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଭାରତରୁ ୨୩, ୦୯୩ ଜଣ ମହିଳାଙ୍କର ମତ ନିଆଯାଇଥିଲା। ଅନଲାଇନ୍ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଭାରତୀୟ ମହିଳାମାନେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଭାବେ ନିଜର ମତ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ଏଥିରୁ ଜଣାପଡ଼ିଥିଲାଯେ, ଡେଟିଂ ଆପ୍ ଠାରୁ ସେକ୍ସଟିଙ୍ଗ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହିଳାମାନେ ବହୁତ କିଛି ବ୍ୟବହାର ସ୍ମାଟ ଫୋନ ମାଧ୍ୟମରେ କରୁଛନ୍ତି।

ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତିଯେ, ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଆଜି ଭାରତରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖରେ ଅଛି ଏବଂ ସୋସିଆଲ୍ ଆପ୍ସର ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏହି ଆପଗୁଡିକର ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ଏକ ସର୍ଭେ ଯାହା କହିଛି ତାହା ଆପଣଙ୍କୁ ନିଶ୍ଟିତ ଭାବରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିବ।

ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତର ୧୯% ମହିଳା ଡେଟିଂ ପାର୍ଟନର ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ଇତି ମଧ୍ୟରେ ସେମାନେ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ କିମ୍ବା ସ୍ୱଳ୍ପ ସମୟ ପାଇଁ ପାର୍ଟନର ଖୋଜନ୍ତି। ଭାରତରେ ଏହି ହାର ୧୯ ପ୍ରତିଶତ ଥିବାବେଳେ ବିଶ୍ୱରେ ଏହା ୨୧ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ।

ଏହି ରିସର୍ଚ୍ଚରେ ଅନ୍ୟ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ତଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯେ, ଭାରତରେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ୬୨ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ସେକ୍ସିଟିଂ କରୁଛନ୍ତି ଅର୍ଥାତ୍ ସେକ୍ସ ମେସେଜ୍ କରୁଛନ୍ତି (ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନରୁ କାହାକୁ ସେକ୍ସ ଚିତ୍ର ଏବଂ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇବା)। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଅଧ୍ୟୟନର ରିପୋର୍ଟରେ ରୁଚିକା ୟୁନିୟାଲ ଏହା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ଗବେଷଣା PLOS One ପତ୍ରିକାରେ ଏହି ସପ୍ତାହରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି। ୧୯୧ ଟି ଦେଶର ମହିଳାମାନେ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ମୋଟ ୧, ୩୦, ୮୮୫ ମହିଳାଙ୍କର ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିଲା, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୨୩, ୦୯୩ ଜଣ ଭାରତରୁ ଥିଲେ। ଅନଲାଇନ୍ ପ୍ରଶ୍ନ ଉପରେ ଆଧାର କରି ମହିଳାମାନେ ଅନଲାଇନ୍ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କରିଥିଲେ।

ମହିଳାମାନଙ୍କ ଉତ୍ତରଗୁଡିକର ଏକ ସମୀକ୍ଷାରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଯେଉଁ ଦେଶରେ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ଅଧିକ ଲିଙ୍ଗଗତ ଅସମାନତା ଥାଏ, ସେକ୍ସ ପାର୍ଟନର ଖୋଜିବା ପାଇଁ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ କମ୍ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ତଥାପି, କିନ୍ତୁ କମ ଲିଙ୍ଗଗତ ଅସମାନତା ଥିବା ଦେଶଗୁଡ଼ିକରେ ମହିଳାମାନେ ପ୍ରାୟ ଚାରି ଗୁଣ ଅଧିକ ସେକ୍ସିଟିଂ କରନ୍ତି।

୨୧ ରୁ ୨୪ ବର୍ଷ ବୟସ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରୟୋଗ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ

ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରିସଂଖ୍ୟାନକୁ ଦେଖିଲେ, ୪, ୩୬୨ ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୯ ପ୍ରତିଶତ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ପାର୍ଟନର ଖୋଜିବା ପାଇଁ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ଏହି ମହିଳାମାନଙ୍କର ବୟସ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ୫୪ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ। ଅବଶ୍ୟ, ଏହି ବୟସ ଶ୍ରେଣୀରେ ୨୧ ରୁ ୨୪ ବର୍ଷ ବୟସ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ମହିଳା ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଡେଟିଂ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ଯେଉଁ ମହିଳାମାନେ ଅଂଶୀଦାର ଖୋଜନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୯% ଯେଉଁମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ, ସେମାନେ କେବଳ ଏଞ୍ଜୟମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ପାର୍ଟନର ଖୋଜନ୍ତି।

୪୪ ପ୍ରତିଶତ ସ୍ୱଳ୍ପ କାଳୀନ ପାର୍ଟନର ଖୋଜନ୍ତି

୪୪ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ସେମାନେ ଅଳ୍ପ ସମୟ ପାଇଁ ଡେଟିଂ ପାର୍ଟନର ଖୋଜନ୍ତି। ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ସମ୍ପର୍କ ପାଇଁ ୩୭ ପ୍ରତିଶତ ପାର୍ଟନର ସର୍ଚ୍ଚ କରୁଥିବାବେଳେ ୨୪ ପ୍ରତିଶତ ଅନ୍ୟ ଲାଭ ପାଇଁ ପାର୍ଟନର ସର୍ଚ୍ଚ କରିଥାନ୍ତି। ମୋଟ ୨୨, ୦୯୩ ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୬୨ ପ୍ରତିଶତ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେମାନେ ସେକ୍ସିଟିଂ କରନ୍ତି।

୨୮ ପ୍ରତିଶତ ଯୌନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପାଇଁ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି

ଭାରତର ୧୩% ମହିଳା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେକ୍ସ ବିଷୟରେ ପଢ଼ିବା ଏବଂ ଜାଣିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ଏହି ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ସେହି ସମୟରେ, ୨୮ ପ୍ରତିଶତ ସେମାନଙ୍କର ଯୌନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇଁ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି।

ଯୌନ ବୈଷୟିକ ଯୋଗଦାନ ବିଷୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଲେଖା କେବଳ ଉତ୍ତର ଆମେରିକା କିମ୍ବା ପଶ୍ଚିମ ୟୁରୋପରେ ସୀମିତ। କିନ୍ନି ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ର ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ସହଯୋଗୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅମାଣ୍ଡା ଗେସେଲମ୍ୟାନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ଅଧ୍ୟୟନ ଯାହା ବିଶ୍ୱର ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ମହିଳାଙ୍କ ଯୌନ ଜୀବନରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ବ୍ୟବହାର ବିଷୟରେ ଆମକୁ ଜ୍ଞାନ ଦେବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି।

ଏହା ସୂଚିତ କରେ ଯେ ଲିଙ୍ଗଗତ ଭୂମିକା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଅଧିକ ରକ୍ଷଣଶୀଳ ଆଦର୍ଶ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ନିଷେଧ କିମ୍ବା ନିଷେଧ ଆଚରଣରେ ଲିପ୍ତ ରହିବାକୁ ବାରଣ କରେ ନାହିଁ ବୋଲି ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଥିବା ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି।

ଅନ୍ୟ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ହେଲା ଯେ, ଅଧିକ ଲିଙ୍ଗଗତ ଅସମାନତା ଥିବା ସ୍ଥାନଗୁଡିକରେ ମହିଳାମାନେ ସାମାଜିକ ସମ୍ପର୍କର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ପ୍ରୟୋଗ ବ୍ୟବହାର କରିବାର ଦୁଇଗୁଣ ସମ୍ଭାବନା ଥିବାବେଳେ ନିମ୍ନ ଅସମାନତା ଥିବା ସ୍ଥାନଗୁଡିକର ମହିଳାମାନେ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି।

(ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମାଧ୍ୟମରେ ଯୌନ ଶବ୍ଦ, ଚିତ୍ର, କିମ୍ବା ଭିଡିଓ ପଠାଇବା କିମ୍ବା ଗ୍ରହଣ କରିବା କୁ ବିଶେଷ କରି ସେକ୍ସିଟିଂ କୁହାଯାଏ।)

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top