Home Top News ଆଜି କୃଷକଙ୍କ ସହ ଦଶମ ରାଉଣ୍ଡ ଆଲୋଚନା

ଆଜି କୃଷକଙ୍କ ସହ ଦଶମ ରାଉଣ୍ଡ ଆଲୋଚନା

13

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୦-୧ (ଓଡିଆ ପୁଅ) ତିନୋଟି କୃଷି ନିୟମ ବିରୁଦ୍ଧରେ କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନ ସମାପ୍ତ କରିବାର ନାମ ନେଉନାହାଁନ୍ତି। ବୁଧବାର ଦିନ କୃଷକ ସଂଗଠନ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦଶମ ରାଉଣ୍ଡ ଆଲୋଚନା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସହିତ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।
ଆଲୋଚନା ପୂର୍ବରୁ ଉଭୟ ଫୋରମ୍ ପକ୍ଷରୁ କଡା ବିବୃତ୍ତି ମଧ୍ୟ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବୈଠକ ସମୟରେ ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମତ ଦେଉଛନ୍ତି।

ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନର ସମାଧାନ ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରିଛନ୍ତି। ଏହାର ସଦସ୍ୟମାନେ ମଙ୍ଗଳବାର ବୈଠକ କରିଥିଲେ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, କୃଷକ ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକ ନୂତନ କୃଷି ନିୟମକୁ ରଦ୍ଦ କରିବାକୁ ଜିଦ୍ ଧରିଥିବା ବେଳେ କୃଷକ ସଂଗଠନକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଉଥିବାବେଳେ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ତୋମାର ଅନ୍ୟ କିଛି ବିକଳ୍ପ ସହିତ ବୈଠକକୁ ଆସିବାକୁ କହିଛନ୍ତି।

ଟ୍ରାକ୍ଟର ରାଲି ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି
ଉଲ୍ଲେଖନୀୟଯେ, କୃଷକ ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକ ଜାନୁଆରୀ ୨୬ ରେ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏକ ଟ୍ରାକ୍ଟର ରାଲି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ଅନୁମୋଦନ ଦେଉନାହିଁ।

ଏଠାରେ କୃଷକଙ୍କ ଟ୍ରାକ୍ଟର ରାଲି ସମ୍ପର୍କରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରବେଶ ଅନୁମତି ଦେବା ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ଦାୟିତ୍ତ୍ୱ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି।

୨୬ ଜାନୁଆରୀରେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ରାଲି କରିବାକୁ କୃଷକ ସଂଗଠନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଛି। ପରବର୍ତ୍ତୀ ବୈଠକରେ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଠୋସ୍ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେବା ସହିତ କୃଷକ ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକୁ ସେମାନଙ୍କ ମତାମତ ଦେବାକୁ କୁହାଯିବ, ଯାହାଫଳରେ ଆଲୋଚନାକୁ ସକରାତ୍ମକ ଢ଼ଙ୍ଗରେ ନିଆଯାଇପାରିବ।

ସରକାର ମଧ୍ୟ ଦୃଢ଼ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି
କୃଷି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପ୍ରସ୍ତାବଗୁଡ଼ିକର ପୁନର୍ବିଚାର କରାଯାଇଥିଲା।
ବୁଧବାରର ଆଲୋଚନାରେ କୃଷକ ନେତାମାନଙ୍କୁ ଆଇନ ରଦ୍ଦ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେବାକୁ କୁହାଯିବ।
କେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ତୋମାର ରବିବାର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।

କୃଷି ଆଇନ ରଦ୍ଦ ଦାବିକୁ ସରକାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି
କୃଷି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲ୍ ପେମେଣ୍ଟ ବିଲ୍ ଏବଂ ଷ୍ଟାପଲ୍ ଅର୍ଡିନାନ୍ସ ସମେତ ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ସରକାର ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇସାରିଛନ୍ତି।
ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପଞ୍ଜାବ, ହରିୟାଣା ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର କୃଷକ ସଂଗଠନ ଗତ ୫୫ ଦିନ ଧରି ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ କ୍ୟାମ୍ପ କରି ସେମାନଙ୍କ କୃଷି ଆଇନ୍‌କୁ ରଦ୍ଦ କରିବାକୁ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.