Home Top News ୨୦ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଇଟାଲୀ ଏବଂ ଦୁବାଇ ଗସ୍ତ

୨୦ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଇଟାଲୀ ଏବଂ ଦୁବାଇ ଗସ୍ତ

20

– ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା, ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାର ସଫଳତାର ମନ୍ତ୍ର ଉପରେ ଦେବେ ଅଭିଭାଷଣ
– ଭାଟିକାନରେ ପୋପ୍ ଫ୍ରାନ୍ସିଙ୍କୁ ଭେଟିବେ
– ରୋମ ଏବଂ ଦୁବାଇରେ ପ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ସହ ହେବ ଆଲୋଚନା
– ଦୁବାଇରେ ନିବେଶକଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ
ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୮.୦୬ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆସନ୍ତା ୨୦ ଜୁନରେ ରୋମ ଏବଂ ଦୁବାଇ ଗସ୍ତ କରିବେ। ବିଶ୍ୱ ଖାଦ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ (ଡବ୍ଲୁଏଫ୍‌ପି)ର ନିମନ୍ତ୍ରଣକ୍ରମେ ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ ରୋମରେ ଏହାର ମୁଖ୍ୟକାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ସହ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶାର ସଫଳ ପଦକ୍ଷେପ ଉପରେ ନିଜର ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିବେ।

ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତ୍ତା ପାଇଁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଓଡ଼ିଶା, ଦେଶର ଖାଦ୍ୟ ବଣ୍ଟନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯୋଗ କରି ଫୁଡ୍‌ ସରପ୍ଲସ ରାଜ୍ୟରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ୧୯୯୯ ର ସୁପର ସାଇକ୍ଲୋନନ୍ ସମୟରେ ହୋଇଥିବା ଭୟଙ୍କର କ୍ଷତିରୁ, ଓଡ଼ିଶା ବର୍ତ୍ତମାନ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଦ୍ୱାରା ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନାରେ ଏକ ମଡେଲ୍ ହୋଇଛି।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ WFP ର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡେଭିଡ ବିସଲି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉଚ୍ଚ ପଦାଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ କରି WFP ସହିତ ଓଡ଼ିଶାର ସହଭାଗୀତା ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତର ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକ ଉପରେ ବିସ୍ତୃତ ଆଲୋଚନା କରିବେ। ଏହା ରାଜ୍ୟରେ ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତ୍ତାକୁ ନିରନ୍ତର ଢଙ୍ଗରେ ଅଧିକ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।

ରୋମରେ ରହିବା ସମୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ ଭାଟିକାନରେ ପୋପ୍ ଫ୍ରାନ୍ସିସଙ୍କୁ ଭେଟିବେ।

ଏତଦ୍‌ ବ୍ୟତୀତ ୟୁରୋପର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରୁ ଆସିଥିବା ପ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଆଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭେଟିବେ। ସେ ଓଡ଼ିଶାର କଳା ଓ ସଂସ୍କୃତିର ପ୍ରଚାରରେ ପ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ସହ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଉପାୟ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ।

ଫେରିବା ବାଟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ଏବଂ ଦୁବାଇର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳର ନିବେଶକମାନଙ୍କ ସହ ଭେଟିବେ। ସମ୍ଭାବ୍ୟ ନିବେଶକମାନଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିବେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସମସ୍ତ ସହଯୋଗ ଏବଂ ସୁବିଧା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବେ। ସେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର କିଛି ବଡ଼ ନିବେଶକଙ୍କ ସହ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ବୈଠକ କରିବେ। ବିଦେଶୀ ନିବେଶକଙ୍କ ସହ ସାମ୍ଭାବ୍ୟ ସହଭାଗୀତା ପାଇଁ ନିବେଶକମାନେ ଭେଟିବା ସମୟରେ ଓଡ଼ିଶାର ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିନିଧୀ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ।

ଏହି ପ୍ରତିନିଧିମଣ୍ଡଳୀରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ସୁରେଶ ମହାପାତ୍ର, (୫ ଟି) ସଚିବ ଭି କେ ପାଣ୍ଡିଆନ୍, ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ନାଗରିକ ବଣ୍ଟନ ଭି ଭି ଯାଦବ, ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ହେମନ୍ତ ଶର୍ମା, ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଆବାସିକ କମିଶନର ରବି କାନ୍ତ ସାମିଲ ରହିବେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.