Home ଜିଲ୍ଲା ପରିକ୍ରମା ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସଫଳତାରେ ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ଟପ୍ ୩ରେ, ମଙ୍ଗଳବାର ବଦଳରେ ବୁଧବାର ପାଳିତ ହେବ...

ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସଫଳତାରେ ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ଟପ୍ ୩ରେ, ମଙ୍ଗଳବାର ବଦଳରେ ବୁଧବାର ପାଳିତ ହେବ ଶୂନ୍ୟ ସହଣୀୟ ଦିବସ

17

ଭଦ୍ରକ, ୨୩ା୩ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ / ସ୍ନିଗ୍ଧା ରାୟ) – ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ଜୀବନ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ସରକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ମତେ ସମସ୍ତ ବିଧିବିଧାନ ର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଓ ସେ ଦିଗରେ ସଚେତନତା ବୃଦ୍ଧି ଦିଗରେ ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ଯଥାଯଥ ପ୍ରୟାସ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ପ୍ରଶଂସନୀୟ ସଫଳତା ମିଳିଛି । ସି.ଆଇ.ଡ଼ି. ଏବଂ କ୍ରାଇମ୍ ବ୍ରାଞ୍ଚ, ଓଡ଼ିଶା ଠାରୁ ପ୍ରାପ୍ତ ତଥ୍ୟାନୁଯାୟୀ ୨୦୨୩ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଦୁର୍ଘଟଣା ଓ ଦୁର୍ଘଟଣା ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ହ୍ରାସ ନେଇ ସଫଳତା ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ଶୀର୍ଷରୁ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ସ୍ଥାନିତ ହୋଇଛି । ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ, ପୋଲିସ୍ ପ୍ରଶାସନ, ସମ୍ପୃକ୍ତ ସରକାରୀ ବେସରକାରୀ ସମସ୍ତ ବିଭାଗୀୟ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଦଳଗତ ଉଦ୍ୟମ ଯୋଗୁ ଜିଲ୍ଳାକୁ ଏ ପ୍ରକାର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମୂଳକ ସଫଳତା ମିଳିଛି ଓ ଅନେକ ଧନ ଜୀବନ ରକ୍ଷା ହୋଇ ପାରିଛି ବୋଲି ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ସିଦ୍ଧେଶ୍ୱର ବଳିରାମ ବୋନ୍ଦର ପ୍ରକାଶ କରିବା ସହ ସାମଗ୍ରୀକ ଭାବେ ସମୁଦାୟ ଟିମ୍ କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଦୁର୍ଘଟଣା ଓ ଦୁର୍ଘଟଣା ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ଯଥା ସମ୍ଭବ ଏହି ସଫଳ ପ୍ରୟାସକୁ ଆଗକୁ ଜାରି ରଖିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରାପ୍ତ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୨୨ ଜାନୁୟାରୀ ରୁ ଡ଼ିସେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଜନିତ ୩୧୬ ସଂଖ୍ୟକ କେଶ୍ ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା ।

ସେଥିରୁ ୧୭୧ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଓ ୧୯୫ଜଣ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ । ସେହିପରି ୨୦୨୩ ମସିହା ଜାନୁୟାରୀ ରୁ ଡ଼ିସେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ୩୦୧ଟି କେଶ୍ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ୧୪୨ ମୃତ , ୨୧୪ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ । ଦୁର୍ଘଟଣା ହାର ବିଯୁକ୍ତ ୪.୭ ଥିଲା ବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁହାର ବିଯୁକ୍ତ ୧୭.୦ ଅଛି । ଏହି ସଫଳତାରେ ରାଜ୍ୟରେ ସୋନପୁର ଜିଲ୍ଲା ଶୀର୍ଷରେ ଥିବା ବେଳେ ଜଗତସିଂପୁର ଦ୍ୱୀତିୟ ସ୍ଥାନରେ ଏବଂ ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ସର୍ବନିମ୍ନ ଅର୍ଥାତ ୩୦ତମ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟକି ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ନିୟମ ଭଙ୍ଗକାରୀଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦୃଢ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଓ ସଚେତନତା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସପ୍ତାହର ପ୍ରତି ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଶୂନ୍ୟ ସହନ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଇ ଧରପଗଡ଼ କରାଯାଉଥିଲା । ମାତ୍ର ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଅଧିକାଂଶ ଦୁର୍ଘଟଣା ବୁଧବାର ଘଟୁ ଥିବାରୁ ପ୍ରତି ବୁଧବାର ଏହି ଦିବସ ପାଳନ ପାଇଁ ଗତ ୨୯-୨-୨୪ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ରାଜ୍ୟ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି । ପ୍ରକାଶଥାଉକି ଏହି ଦିନ ଆର୍‌.ଟି.ଓ. ଓ ପୋଲିସ ବିଶେଷ କରି ଅଧିକ ଗତି, ନିଶାଯୁକ୍ତ ଗାଡ଼ି ଚାଳନା, ଗାଡ଼ି ଚାଳନା ସମୟରେ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର, ହେଲମେଟ୍ ଓ ସିଟ୍ ବେଲଟ୍ ଆଇନ୍ ଭାଙ୍ଗିବା, ଭୁଲ ମାର୍ଗରେ ଗାଡ଼ି ଚାଳନା ଆଦିକୁ ଧରପଗଡ଼ କରି ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇ ସପ୍ତାହକୁ ସଫଳତାର ସହ ପାଳନ କଲେ ଟ୍ରାଫିକ୍ ନିୟମ ଭଙ୍ଗକାରୀମାନଙ୍କ ମନରେ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇପାରିବ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟକି ୨୦୨୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୫,୬୯୬ ଲୋକ ଜୀବନ ହରାଇଥିବା ବେଳେ ୧୧ ହଜାର ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ । ବିଗତ ଦଶ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ୪୫ ହଜାରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.