Home Top News ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗର ବୈଠକ ଆଜି, ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଘୁଞ୍ଚାଇବାକୁ ନେଇପାରନ୍ତି ନିଷ୍ପତ୍ତି

ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗର ବୈଠକ ଆଜି, ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଘୁଞ୍ଚାଇବାକୁ ନେଇପାରନ୍ତି ନିଷ୍ପତ୍ତି

95

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୭ -୧ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କର ବୈଠକ ଆଜି ହେବ। ଏଥିରେ ପଞ୍ଜାବରେ ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଘୁଞ୍ଚାଇବାକୁ ନେଇପାରନ୍ତି ନିଷ୍ପତ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ପଞ୍ଜାବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଚରଣଜିତ ସିଂ ଚାନ୍ନି ଫେବୃଆରୀ ୧୬ ରେ ଗୁରୁ ରବିଦାସଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପଞ୍ଜାବ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ମତଦାନକୁ ଅତି କମରେ ୬ ସମୟ ରଖିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ।

ପୁନଶ୍ଚ କୁହାଯାଇପାରେଯେ, ପଞ୍ଜାବର ୧୧୭ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ପାଇଁ ଫେବୃଆରୀ ୧୪ ରେ ମତଦାନକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ ଗତ ସପ୍ତାହରୁ ନିର୍ବାଚନ ଆଚରଣ ବିଧି ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି।

ଅପରପକ୍ଷରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ମଧ୍ୟ ଫେବୃଆରୀ ୧୬ ରେ ଗୁରୁ ରବିଦାସଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀକୁ ଦର୍ଶାଇ ପଞ୍ଜାବରେ ଫେବୃଆରୀ ୧୪ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ (ଇସି) କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛି।

ପଞ୍ଜାବର ବିଜେପିର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ସୁଭାଷ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦଳ ଇସିଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଗୁରୁ ରବିଦାସଙ୍କ ଜୟନ୍ତିରେ ଯୋଗ ଦେବା ପାଇଁ ଫେବୃଆରୀ ୧୪ ରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ବାରାଣାସୀ ଯାତ୍ରା କରିବେ।

ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫେବୃଆରୀ ୧୪ ରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଭୋଟରଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଭୋଟ୍ ଦେବାର ଅଧିକାରରୁ ବଞ୍ଚିତ କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଏବଂ ମତଦାନ ତାରିଖକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଗୁରୁ ରବିଦାସଙ୍କ ଅନୁଗାମୀମାନଙ୍କ ଧାର୍ମିକ ଭାବନାକୁ ବିଚାର କରି ମତଦାନ ତାରିଖ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଉ।

ପଞ୍ଜାବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଚରଣଜିତ ସିଂ ଚାନ୍ନି ଜାନୁୟାରୀ ୧୫ ରେ ଆୟୋଗକୁ ଚିଠି ଲେଖି ଏହି ଘଟଣାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅତି କମରେ ୬ ଦିନ ଘୁଞ୍ଚାଇବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିବା ବେଳେ PLC ମଧ୍ୟ ଏହି ଚାହିଦାକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛି। ଫେବୃଆରୀ ୧୬ ରେ ଗୁରୁ ରବିଦାସ ଜୟନ୍ତୀଙ୍କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପଞ୍ଜାବରେ ନିର୍ବାଚନ ଏକ ସପ୍ତାହ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଦାବିକୁ କରିଛି PLC

ପଞ୍ଜାବ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଫେବୃଆରୀ ୧୪ ରେ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ପଞ୍ଜାବର ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଗୁରୁ ରବିଦାସ ଜୟନ୍ତୀରେ ବାରାଣାସୀ ପରିଦର୍ଶନ କରଥାନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.