Home ଜିଲ୍ଲା ପରିକ୍ରମା ଧାମନଗର ଜଳସେଚନ ବିଭାଗର ବ୍ୟାପକ ଦୁର୍ନୀତି, ବିନା ସୂଚନା ଫଳକରେ ସୁଇସ୍ ଗେଟ୍ ମରାମତି କରି...

ଧାମନଗର ଜଳସେଚନ ବିଭାଗର ବ୍ୟାପକ ଦୁର୍ନୀତି, ବିନା ସୂଚନା ଫଳକରେ ସୁଇସ୍ ଗେଟ୍ ମରାମତି କରି ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ନେଇଗଲେ ଠିକାଦାର

9

ଭଦ୍ରକ, ୧ା୪ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ / ସ୍ନିଗ୍ଧା ରାୟ) – ଏହି ଜିଲାର ଧାମନଗର ଜଳସଂପଦ ବିଭାଗର ସେଣ୍ଢପୁର କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଅଧୀନସ୍ଥ ବୈତରଣୀ ନଦୀର ବାମପାଶ୍ୱର୍ରେ ଥିବା କଣ୍ଟାପାରିସ୍ଥିତ ମଧୁମାହାରା ସୁଇସ୍ ଗେଟ୍ ମରାମତିରେ ବ୍ୟାପକ ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଏଠାରେ ସୂଚନା ଥାଉକି ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ଜଳସଂପଦ ବିଭାଗର ଯାଜପୁର ଅଧୀକ୍ଷଣ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଅଧୀନରେ ଧାମନଗର ଜଳସଂପଦ ବିଭାଗ ରହିଛି । ନଦୀ, ବନ୍ଧବାଡ ନିର୍ମାଣ ବେଳେ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ଯାଜପୁର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଉପରେ ଏହା ନିର୍ଭର କରିଥାଏ । ଏହି ଅଂଚଳରେ ହେଉଥିବା କାର୍ଯ୍ୟର ଅଭିଯୋଗ କରିବାକୁ ହେଲେ ଯାଜପୁର ଯିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ମାତ୍ର ଧାମନଗରରୁ ଯାଜପୁର ଅଧିକ ଦୂର ହେଉଥିବାରୁ ଅଭିଯୋଗ କରିବାକୁ କେହି ଯାଉପାରୁନାହାଁନ୍ତି । ଫଳରେ ଧାମନଗର ଅଧୀନସ୍ଥ ଷେଣ୍ଢପୁର କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଅଧୀନରେ ବୈତରଣୀ ନଦୀର ବାମପାଶ୍ୱର୍ରେ ନଦୀବନ୍ଧ ମରାମତିରେ ବ୍ୟାପକ ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଚାଲିଛି । ନିକଟରେ ସୋହଡା ପଞ୍ଚାୟତ କଣ୍ଟାପାରିସ୍ଥିତ ମଧୁଆ ମାହାରା ସୁଇସ୍ ଗେଟ୍ ମରାମତି ହୋଇଥିବାବେଳେ ବିନା ସୂଚନା ଫଳକରେ କାମ କରାଯାଇଛି । ପୁରୁଣା ପଥର ସାଙ୍ଗକୁ କିଛି ନୂଆ ଓ ଛୋଟ ଛୋଟ ପଥର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି । ଯାହାକି ସାମାନ୍ୟ ପାଣିରେ ଧୋଇଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଏହି ପଥର ସନ୍ଧିରେ ମାଟି ଛିଞ୍ôଚ ପୁରୁଣା ପଥରକୁ ଲୁଚାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ଯାହାକି କାର୍ଯ୍ୟର ମାନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିମ୍ନମାନର ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ସବୁଠାରୁ ବଡକଥା ହେଲା ଲୋକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆଢୁଆଳରେ ବିନା ସୂଚନା ଫଳକରେ ଏହି କାମ କରି ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ହଡପ କରାଯାଇଛି । ଏ ଦିଗରେ ଧାମନଗର ଜଳସଂପଦ ବିଭାଗର ଏସ୍‌ଡିଓ ବିଜୟ ସେଠୀଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେପରି ଅଭିଯୋଗ କିଛି ଆସିନାହିଁ ବୋଲି ସେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିବା ସହ ତଥାପି ଘଟଣାସ୍ଥଳକୁ ଯାଇ କାର୍ଯ୍ୟର ତଦନ୍ତ କରାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ନିମ୍ନମାନର କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରତି ଜିଲାପାଳ ଦୃଷ୍ଟିଦେବାକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.