Home Top News ଜଗତଗୁରୁ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ୱାମୀ ସ୍ୱରୂପାନନ୍ଦ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ୯୯ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦେହାନ୍ତ

ଜଗତଗୁରୁ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ୱାମୀ ସ୍ୱରୂପାନନ୍ଦ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ୯୯ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦେହାନ୍ତ

40

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୧-୯ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ୱାମୀ ସ୍ୱରୂପାନନ୍ଦ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି। ଜ୍ୟୋତିର୍ମଠ ଏବଂ ଶାରଦା ପୀଠ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ୱାମୀ ସ୍ୱରୂପାନନ୍ଦ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କୁ ଆସନ୍ତାକାଲି ନରସିଂହପୁରର ପାରାମହଂସି ଗଙ୍ଗା ଆଶ୍ରମରେ ସମାଧି ଦିଆଯିବ।

ଜ୍ୟୋତିର୍ମଠ ବଦ୍ରିନାଥ ଏବଂ ଶାରଦା ପୀଠ ଦ୍ୱାରକା ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ୱାମୀ ସ୍ୱରୂପାନନ୍ଦ ସରସ୍ୱତୀ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ନରସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲାର ପରମହଂସୀ ଗଙ୍ଗା ଆଶ୍ରମରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୩.୩୦ ରେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି। ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଅସୁସ୍ଥ ଥିଲେ। ସେ ବାଙ୍ଗାଲୋରରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲେ। ସେ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଆଶ୍ରମକୁ ଫେରି ଆସିଥିଲେ। ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମରେ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଜେଲ ଯାଇଥିଲେ। ଏଥି ସହିତ ସେ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଏକ ଦୀର୍ଘ ଆଇନଗତ ଲଢ଼େଇ ମଧ୍ୟ ଲଢ଼ିଥିଲେ।

ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଶିଷ୍ୟ ବ୍ରହ୍ମ ବିଦାନନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି- ସ୍ୱାମୀ ସ୍ୱରୂପାନନ୍ଦ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କୁ ସୋମବାର ଅପରାହ୍ନ ୫ ଟାରେ ପରମହଂସୀ ଗଙ୍ଗା ଆଶ୍ରମରେ ସମାଧି ଦିଆଯିବ।

ସ୍ୱାମୀ ସ୍ୱରୂପାନନ୍ଦ ସରସ୍ୱତୀ ସିୱନୀ ଜିଲ୍ଲାର ଜବଲପୁର ନିକଟ ଦିଘୋରୀ ଗ୍ରାମରେ ଏକ ବ୍ରାହ୍ମଣ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ତାଙ୍କର ନାମ ପୋଥିରାମ ଉପାଧ୍ୟାୟ ରଖିଥିଲେ। ମାତ୍ର ୯ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସେ ଘରଛାଡ଼ି ଧର୍ମ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର କାଶୀରେ ମଧ୍ୟ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଏବଂ ଏଠାରେ ସେ ସ୍ୱାମୀ କରପାଟୀ ମହାରାଜ ବେଦ-ବେଦାନ୍ତ, ଶାସ୍ତ୍ର ଶିକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ୧୯୪୨ରେ, ମାତ୍ର ୧୯ ବର୍ଷ ବୟସରେ, ସେ ଜଣେ ବିପ୍ଳବି ସାଧୁ ଭାବରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲେ, କାରଣ ସେ ସମୟରେ ଦେଶ ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କଠାରୁ ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇଁ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଥିଲା। ସେ ବାରାଣାସୀରେ ୯ ମାସ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଜେଲରେ ୬ ମାସ କାରାଗାରରେ ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.