Home ଜିଲ୍ଲା ପରିକ୍ରମା କାଳିମେଘାରେ ୪ଶହ ବର୍ଷର ପରମ୍ପରା ଦକ୍ଷିଣେଶ୍ୱର କାଳୀ ପୂଜା, ମା’ଙ୍କ ନିକଟରେ ସମର୍ପିତ ହେଲା ୧୨...

କାଳିମେଘାରେ ୪ଶହ ବର୍ଷର ପରମ୍ପରା ଦକ୍ଷିଣେଶ୍ୱର କାଳୀ ପୂଜା, ମା’ଙ୍କ ନିକଟରେ ସମର୍ପିତ ହେଲା ୧୨ ବୋଦା

17

ଭଦ୍ରକ, ୧୪ା୧୧ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ / ସ୍ନିଗ୍ଧା ରାୟ) – ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ତିହିଡ଼ି ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ମା’ କାଳୀଙ୍କ ପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି । ମାଙ୍କ ମୃଣ୍ମୟୀ ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ମଣ୍ଡପରେ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇ ପୂଜା ଅର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଉଛି । ସୋମବାର ବିଭିନ୍ନ ପୂଜାସ୍ଥଳରେ ବହୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କର ସମାଗମ ହୋଇଥିଲା । ମୁକୁନ୍ଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ କାଳିମେଘା ଗ୍ରାମରେ ଦୀର୍ଘ ୪୦୦ ବର୍ଷ ଧରି ପାଳିତ ହେଉଥିବା ମା’ ଦକ୍ଷିଣେଶ୍ୱର କାଳୀଙ୍କ ପୂଜା ଚଳିତ ବର୍ଷ ଧୁମ୍‌ଧାମରେ ପାଳିତ ହେଉଛି । ଅମାବାସ୍ୟା ଦିନ ମା’ଙ୍କ କଳସ ଆବାହନ କାର୍ଯ୍ୟ ପରେ ପୂଜାକାର୍ଯ୍ୟ ଯଥାରୀତି ସମ୍ପନ୍ନ କରାଯାଉଛି । ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ ଅମାବାସ୍ୟା ତିଥିରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୧୨ଟି ବୋଦା ମାଙ୍କ ନିକଟରେ ସମର୍ପଣ କରାଯାଇଛି । ପୂର୍ବରୁ ସେଠାରେ ବଳି ପରମ୍ପରା ଥିଲାବେଳେ ବିଗତ ୩ବର୍ଷ ହେଲା ବଳିକୁ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି । ମାନସିକଧାରୀମାନେ କେବଳ ମାଙ୍କ ନିକଟରେ ବୋଦାକୁ ସମର୍ପଣ କରୁଛନ୍ତି । ତତକାଳୀନ ଜମିଦାର ଚୌଧୁରୀ ଅଭିମନ୍ୟୁ ସାମନ୍ତମହାପାତ୍ର ଯାଜପୁରରୁ ଆଣି କାଳିମେଘାରେ ମା’ଙ୍କ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା କୁହାଯାଏ । ଏପରିକି ମା’ଙ୍କ ମେଘବର୍ଣ୍ଣର ରୂପକାନ୍ତି ପାଇଁ ଗ୍ରାମର ନାଁ କାଳିମେଘା ରଖାଯାଇଥିବା ମଧ୍ୟ ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥାଏ । ଚଳିତ ବର୍ଷ କର୍ତ୍ତା ଭାବେ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର, ଫାଲଗୁନ ମହାପାତ୍ର ଓ ସଞ୍ଜୟ ମହାପାତ୍ର ୍ର ପୂଜା କାର୍ଯ୍ୟ ତୁଲାଉଥିବା ବେଳେ ପୂଜକ ଭାବରେ ସନାତନ ପାଣି, ନିରଂଜନ କର, ହୃଷିକେଶ ପାଢ଼ୀ, ଅମର ପଣ୍ଡା ପ୍ରମୁଖ ମା’ଙ୍କର ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରୁଛନ୍ତି । ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାହୁ, ସୁମନ୍ତ କୁମାର ମହାନ୍ତି, ସୁଜିତ ପ୍ରଧାନ, ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ପ୍ରଧାନ, ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ମହାନ୍ତି, ରବିନ୍ଦ୍ର ସାହୁ, ରତିକାନ୍ତ ସାହୁ ପ୍ରମୁଖ ଗ୍ରାମବାସୀ ପୂଜା କାର୍ଯ୍ୟରେ ସହଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.