Home Top News ୱାର୍କ ଫ୍ରମ ହୋମ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ବଜେଟ୍ ୨୦୨୧ ରେ ମିଳିପାରେ ନୂଆ ଉପହାର !

ୱାର୍କ ଫ୍ରମ ହୋମ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ବଜେଟ୍ ୨୦୨୧ ରେ ମିଳିପାରେ ନୂଆ ଉପହାର !

62

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୩ ଜାନୁଆରୀ (ଓଡିଆ ପୁଅ) କରୋନାକାଳରେ ଲୋକଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ବଦଳି ୟାଇଛି। ଏହି ମହାମାରୀ ହେତୁ ଗୃହରୁ କାର୍ଯ୍ୟର ଧାରା (Work From Home culture) ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ଏହାକୁ ବଢ଼ାଇବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ଦ୍ୱାରା ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟରୁ ଅନେକ ସଞ୍ଚୟ କରୁଛନ୍ତି। ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆସନ୍ତା ମାସରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବଜେଟରେ ସରକାର କିଛି କୋହଳ କରିପାରନ୍ତି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୧ ର ବଜେଟରେ ଘରେ କାମ କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଟିକସରୁ କିଛି କୋହଳ କରାଯାଇପାରେ।

ପ୍ରକୃତରେ କୋଭିଡ -୧୯ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଘରୁ କାମ କରୁଛନ୍ତି। ଘରୁ କାମ କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଖର୍ଚ୍ଚ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏଥିରେ ହାଇ ସ୍ପିଡ୍ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍, ପାୱାର୍ ବ୍ୟାକଅପ୍, ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଆସେସୋରିଜ୍, ଏୟାର କଣ୍ଡିସନର ପରି ଅନେକ ଅତିରିକ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। କେତେକ ବଡ଼ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟ ଏହି କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଭତ୍ତା ଦେଉଛନ୍ତି।

ଏଥି ସହିତ ଅଧିକାଂଶ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପକେଟରୁ ଖର୍ଚ୍ଚ ଦେବାକୁ ପଡୁଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବଜେଟରେ ଘରେ କାମ କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏଥର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଟିକସ ଛାଡ କରିବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି। ଇକୋନୋମିକ୍ସ ଟାଇମ୍ସ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ସରକାର ବଜେଟରେ କୋହଳ ଦେଇପାରନ୍ତି। ତେବେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ କୌଣସି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ ୨୯ ଜାନୁୟାରୀରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ, ଯାହା ୧୫ ଫେବୃଆରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ୮ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ୮ ଏପ୍ରିଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେବ। ଜାନୁଆରୀ ୨୯ ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମ ନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଗୃହକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ। ଫେବୃଆରୀ ୨ ରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କେନ୍ଦ୍ର ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ। ଏଥର ବଜେଟ୍ ବହୁତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ହେବ। ସରକାର ମଧ୍ୟ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କଠାରୁ ପରାମର୍ଶ ଲୋଡିଛନ୍ତି। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ମଧ୍ୟ ବଜେଟ ବିଷୟରେ କିଛି ସଂକେତ ଦେଇଛନ୍ତି। କୋଭିଡ ସଙ୍କଟ ସହ ଲଢ଼ୁଥିବା ଦେଶ ପାଇଁ ବଜେଟ ଏକ ନୂତନ ଦିଗ ଏବଂ ନୂତନ ଆଶା ସୃଷ୍ଟି କରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.