ad
Coronavirus Outbreak

କରୋନାଭାଇରସ୍ ଚାପର ପ୍ରଭାବ : ମହିଳା ପର୍ଣ୍ଣ ଆଡକୁ ଅଧିକ ଆକର୍ଷିତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ପୁରୁଷମାନେ ଚକୋଲେଟ୍ ଆଡକୁ ଅଧିକ ଆକର୍ଷିତ ହେଉଛନ୍ତି – ରିସର୍ଚ୍ଚରୁ ଖୁଲାସା

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୬-୯ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ସାଧାରଣତଃ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ପରିସ୍ଥିତିରେ, ପୁରୁଷମାନେ ଅଶ୍ଳୀଳତା ଆଡକୁ ଆକର୍ଷିତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ମହିଳାମାନେ ଚକୋଲେଟ୍ ଆଡ଼କୁ ଆକର୍ଷିତ ହୁଅନ୍ତି। – ଏହା କେବଳ ଷ୍ଟେରିଓଟାଇପ୍ ଷ୍ଚୋରୀ ନୁହେଁ, ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ବୈଜ୍ଞାନିକ ତଥ୍ୟ।

କିନ୍ତୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥାଯେ, କରୋନାଭାଇରସ୍ କାରଣରୁ ଚାପର ତରଙ୍ଗରେ ପୁରୁଷମାନେ ଚକୋଲେଟ୍ ଆଡକୁ ଆକୃଷ୍ଟ ହେଉଛନ୍ତି। (ଅବଶ୍ୟ ମଦ୍ୟପାନ ଏବଂ ପର୍ଣ୍ଣ ସମେତ)।

ମହିଳାମାନେ ମଧ୍ୟ ପର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ମଦ୍ୟପାନ (ଅବଶ୍ୟ ଚକଲେଟ/ସ୍ୱିଟ୍ସ ଖାଉଛନ୍ତି) ଆଡକୁ ମୁହାଁଉଛନ୍ତି।

ନେଗେଭ୍ ବେନ୍-ଗୁରିଅନ୍ ୟୁନିଭରସିଟି (ବିଜିୟୁ) ଏବଂ ୟିଶିଭା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ତଥ୍ୟ ମିଳିଛି।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ୧୧୫ ଜଣ ବ୍ରିଟିଶ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ପରବର୍ତ୍ତୀ କରୋନାଭାଇରସ୍ ଅଭ୍ୟାସ ଉପରେ ୪୬ ପୁରୁଷ ଏବଂ ୬୯ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ସର୍ଭେ କରିଥିଲେ।

ଡଃ ଏନାଭ ଫ୍ରିଡମ୍ୟାନ, (ଗିଲଫୋର୍ଡ ମାର୍କେଟିଙ୍ଗ ଲାବ ଏବଂ ପରିଚାଳନା ବିଭାଗର ବିଜିୟୁ ମାର୍କେଟିଂ ଲ୍ୟାବ୍ ର ମୁଖ୍ୟ) କହିଛନ୍ତି, “ପୂର୍ବରୁ ଅସଂଖ୍ୟ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଅତ୍ୟଧିକ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ସମୟରେ ପୁରୁଷମାନେ ସାଧାରଣତଃ ଅଧିକ ମଦ୍ୟପାନ ଏବଂ ପର୍ଣ୍ଣ ଆଡ଼କୁ ଆକର୍ଷିତ ହୋଇଥାନ୍ତି, ଯେତେବେଳେ ମହିଳାମାନେ ମିଠା କିମ୍ବା ଚକଲେଟ ଆଡ଼କୁ ମୁହାଁଇଥାନ୍ତି।”

COVID-୧୯ ମହାମାରୀ ସାଧାରଣ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣୀୟ ଧାରଣାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛି ଏବଂ ତଥ୍ୟ ଭିତ୍ତିକ ଭାବେ ଉପରୋକ୍ତ ଅନୁସନ୍ଧାନର ଅନୁମାନକୁ ଦୃଢ଼ କରିଛି। ଅନୁସନ୍ଧାନଟି ବିଭିନ୍ନ ଷ୍ଟେରେଓଟିପିକାଲ୍ ଆଚରଣ ବିଷୟରେ ଚାପ ସମୟରେ କରାଯାଇଛି।

ଡଃ ଫ୍ରିଡମ୍ୟାନ୍ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ମହାମାରୀର ଚାପ ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କମ୍ ଭାବପ୍ରବଣତା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି।

ଅନୁସନ୍ଧାନରେ, ଡଃ ଫ୍ରିଡମ୍ୟାନ୍ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସେନ୍ସର ବ୍ୟବହାର କରି ଫେସିଆଲ ରେସ୍ପନ୍ସ ମାପିବା ପାଇଁ ଏକ ଅତିରିକ୍ତ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିଲେ।

ଏହା ଦ୍ୱାରା ଉଭୟ ଲିଙ୍ଗର ଲୋକମାନେ ବିପରୀତ ଲିଙ୍ଗ ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ରହିଥିଲେ, ଯାହା ଆଶା କରାଯାଉଥିବା ଚାପ ଆଚରଣରେ ରହିଥିଲେ ବୋଲି ଡଃ ଫ୍ରିଡମ୍ୟାନ୍ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି।

ଡକ୍ଟର ଫ୍ରିଡମ୍ୟାନ କୁହନ୍ତି, “ପୂର୍ବ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜୈବିକ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଜୋର ଦିଆଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ମହାମାରୀର ଚାପ ଉଭୟ ଲିଙ୍ଗକୁ ଭାବପ୍ରବଣତାରେ ପରିଣତ କରିଥିଲା ​​ଯାହା ଲିଙ୍ଗ ଆଚରଣ ଏବଂ ନିମ୍ନ ଭାବପ୍ରବଣତାକୁ ନିରପେକ୍ଷ କରୁଛି।”

“ଚାପରେ, ଆମକୁ ଏହାର ଲିଙ୍ଗ ଆଚରଣ ଆଶାଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇଥିବା ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଆଚରଣ ଦେଖିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ। ”

ଫ୍ରିଡମ୍ୟାନ୍ କୁହନ୍ତି, “ମାର୍କେଟର (ସଂସ୍ଳିଷ୍ଟ ବ୍ୟବସାୟୀ) ମାନେ ଅନୁମାନ କରିଥିଲେ ଯେ, ମହିଳା ଏବଂ ପୁରୁଷ ଭିନ୍ନ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି, ତେଣୁ ସେମାନେ ଲିଙ୍ଗ ମାର୍କେଟିଂ ଉପରେ ଆଧାର କରି ସେମାନଙ୍କର ମାର୍କେଟିଂକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିଲେ।”

ବର୍ତ୍ତମାନଠାରୁ ବିଶ୍ୱ କ୍ରମର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ମାର୍କେଟର (ଏଥିରେ ସଂସ୍ଲିଷ୍ଟ ବ୍ୟବସାୟୀ) ମାନଙ୍କୁ ପୁନର୍ବାର ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେ, ଆଲକହଲ ଏବଂ ପର୍ଣ୍ଣ ଆଡ଼କୁ ମହିଳା ବିଶେଷ ଆକୃଷ୍ଟ ହେବା ବେଳେ ଚକଲେଟ ଆଡ଼କୁ ପୁରୁଷ ଅଧିକ ଆକର୍ଷ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି। ”

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top