Home Top News ଭାରତରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ କରୋନା ବଢୁଛି କାହିଁକି ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ

ଭାରତରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ କରୋନା ବଢୁଛି କାହିଁକି ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ

111

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୭-୨ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଭାରତରେ ପୁଣିଥରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣର ଗ୍ରାଫ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଗତ ଦୁଇ ଦିନରୁ ୧୬ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ନୂତନ ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଦୈନିକ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଶହେରୁ ଅଧିକ ଆସୁଛି। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତରେ ଟେଷ୍ଟରେ କମି, ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍‌ ଏବଂ ଟୀକାକରଣରେ ବିଳମ୍ବ ସହିତ ପାଞ୍ଚଟି କାରଣ ଅଛି, ଯାହା ପୁନର୍ବାର ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ମହାମାରୀର ଅବସ୍ଥା ବଢ଼ାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଏଥିପାଇଁ ସରକାରଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ।

୧ – ଦୈନିକ କରୋନା ଟେଷ୍ଟ ଅଧା
ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଗତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଦେଶରେ ପ୍ରତିଦିନ କୋଭିଡ -୧୯ ର ଏକ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ କରୋନା ପରୀକ୍ଷା ଏତେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ଯେ, ପ୍ରତିଦିନ କେବଳ ଛଅରୁ ଆଠ ଲକ୍ଷ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି। ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ୮, ୩୧, ୮୦୭ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋଟ ୨୧, ୪୬, ୬୧, ୪୬୫ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି।

୨- ଟେଷ୍ଟରେ ପଜିଟିଭ୍‌ ହାରରେ ବୃଦ୍ଧି

ଦେଶରେ ଦୈନିକ କରୋନା ସ୍କ୍ରିନିଂ ହାରରେ ହ୍ରାସ ସତ୍ତ୍ୱେ ନମୁନାଗୁଡ଼ିକର ପଜିଟିଭ୍‌ ହାର ୬ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ରହିଛି। ଏହି ପରିସ୍ଥିତି ସୂଚିତ କରେ ଯେ, କମ୍ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି ଏବଂ କରାଯାଉଥିବା ପରୀକ୍ଷା ସଂଖ୍ୟାରେ ସକରାତ୍ମକ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକର ସକରାତ୍ମକ ହାର ଅଧିକ। ଦେଶରେ ପରୀକ୍ଷା ପଜିଟିଭିଟି ହାର ଗତ ମାସରେ ପ୍ରାୟ ୬ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା, ଯାହାକି ଚଳିତ ମାସରେ ୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ରହିଛି। ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ଯେ କୌଣସି ଦେଶର ସଂକ୍ରମଣ ସକରାତ୍ମକ କ୍ରମାଗତ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ପାଞ୍ଚ ପ୍ରତିଶତ କିମ୍ବା ତା’ଠାରୁ କମ୍ ହେବା ଉଚିତ, କେବଳ ସେତେବେଳେ ସଂକ୍ରମଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ।

୩ – କରୋନା ଭୂତାଣୁର ନୂତନ ରୂପର ପ୍ରଭାବ

ଭାରତ ସରକାର ରିପୋର୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ଚିହ୍ନିତ ଭୂତାଣୁଙ୍କର ଏକ ନୂଆ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ (ନୂତନ ସଂସ୍କରଣ)ର ୧୮୦ ରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି। ସେହିପରି ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ବ୍ରାଜିଲରୁ ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ବ୍ୟାପିଥିବା ଏହି ଭୂତାଣୁଙ୍କର ଅନ୍ୟ ଏକ ନୂତନ ସଂସ୍କରଣ ମଧ୍ୟ ଦେଶରେ ଅନେକ ରୋଗର କାରଣ ହୋଇଛି। ନିକଟରେ ଦେଶରେ କରୋନାର ଏକ ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍‌ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ​​କିନ୍ତୁ ସଂକ୍ରମଣ ପଛରେ ଥିବା ଭୂତାଣୁକୁ ସରକାର ନିଶ୍ଚିତ କରିନାହାଁନ୍ତି। ଅଶୋକା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ମହାମାରୀ ବିଶେଷଜ୍ଞ ସହିଦ ଜାମେଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସଂକ୍ରମଣର ଶିଖରରୁ ଦେଶର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ, ଦ୍ୱିତୀୟ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ତରଙ୍ଗରୁ ଭାରତ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛି।

୪ – ପ୍ରତିରୋଧ ପ୍ରଣାଳୀରେ ଅବହେଳା

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ, ଡିସେମ୍ବର-ଜାନୁୟାରୀରେ ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହ୍ରାସ ପାଇଛି, ଯାହା ପରେ ଲୋକମାନେ ଅବହେଳା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଟେଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସମେତ ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ, ଭାରତରେ ସଂକ୍ରମଣ ହ୍ରାସ ହେବାର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ ହେଉଛି ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଶରୀରରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ବିକାଶ। ନିକଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ଅନେକ SIRO ସର୍ବେକ୍ଷଣର ଫଳାଫଳ ସୂଚିତ କରେ ଯେ ଦେଶର ବହୁ ଜନସଂଖ୍ୟା ଏହି ଭୂତାଣୁ ଦ୍ବାରା ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଥିଲେ। ଏହି ତଥ୍ୟକୁ ଭିତ୍ତି କରି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଗତ ମାସରେ ଘଟିଥିବା ସଂକ୍ରମଣ ବିଷୟରେ ଭାରତୀୟମାନେ ଅଧିକ ଉତ୍ସାହିତ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କାରଣ ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ଚିକିତ୍ସା ହୋଇନଥିବା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇପାରେ। ତେଣୁ, ବେପରୁଆ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ।

୫ – ଜନସଂଖ୍ୟା ଅନୁଯାୟୀ ଧୀର ଟୀକାକରଣ

ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟି ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଆମ ୱାର୍ଲ୍ଡ ଇନ୍ ଡାଟା ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତ ପ୍ରତି ଶହେ ଲୋକରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରୁଛି। ଯେତେବେଳେ କି ବ୍ରିଟେନରେ ୨୭ ଏବଂ ଆମେରୀକାରେ ୧୯ ଜଣ ପ୍ରତି ଶହେ ଲୋକରେ ଟିକା କରଣ କରାଯାଉଛି। ଜୁଲାଇ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତ ୩୦ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି ଯାହାର ବହୁ ପଛରେ ଏବେ ଦେଶ ଅଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶରେ ସମୁଦାୟ ୧, ୩୪, ୭୨, ୬୪୩ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ମାର୍ଚ୍ଚ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ ୩ କୋଟି ଟୀକାକରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ। ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ ରୁ ୨୭ କୋଟି ବୃଦ୍ଧ ଏବଂ ଗୁରୁତର ରୋଗୀଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବ। ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଆକଳନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଦେଶରେ ଟୀକାକରଣର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଧିବେଶନରେ କେବଳ ୩୫ ପ୍ରତିଶତ ଟୀକାକରଣ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.