Home ଓଡ଼ିଶା ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କରଙ୍କର ବଡ଼ ଅଭିଯୋଗ: କହିଲେ ବିରାଟ କୋହଲୀଙ୍କୁ ଭୁଲରେ ଅଧିନାୟକ ଭାବେ ମନୋନୟନ କରାଯାଇଛି!

ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କରଙ୍କର ବଡ଼ ଅଭିଯୋଗ: କହିଲେ ବିରାଟ କୋହଲୀଙ୍କୁ ଭୁଲରେ ଅଧିନାୟକ ଭାବେ ମନୋନୟନ କରାଯାଇଛି!

226

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୯-୭ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କରଙ୍କ ଅନୁସାରେ, ବିରାଟ କୋହଲୀ ୱାର୍ଲ୍ଡ କପ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧିନାୟକ ଭୋବେ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ। ତା’ ପରେ ଚୟନ ସମିତିକୁ ତାଙ୍କୁ ପୁନଃ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ବୈଠକ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲା, ଯାହା କରାଯାଇନାହିଁ।

ଭାରତୀୟ ଟିମ ୱେଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଜ୍ ଗସ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ। ବିରାଟ କୋହଲୀଙ୍କର ନେତୃତ୍ତ୍ୱରେ ଟିମ ସୋମବାର ରାତିରେ ଗସ୍ତ କରିବ। ଅବଶ୍ୟ ପୂର୍ବ କ୍ରିକେଟିୟର ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର ଏହି ଗସ୍ତ ପାଇଁ ଟିମର ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଇତିହାସର ଏହି ବରିଷ୍ଠ କ୍ରିକେଟ ଖୋଳାଳି ପୂର୍ବ ୱିକେଟକିପର ଏମଏସକେ ପ୍ରସାଦଙ୍କର ନେତୃତ୍ଵରେ ଥିବା ଚୟନ ସମିତି ଉପରେ ବିରାଟ କୋହଲୀଙ୍କୁ ପୁନଃ ଅଧିନାୟକ ଭାବେ ଚୟନ କରିବା ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଅଣଦେଖା କରିବାର ଅଭିଯୋଗ ଲଗାଇଛନ୍ତି।

ମିଡ ଡେରେ ଲିଖିଥିବା ନିଜର କଲମରେ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର କହିଛନ୍ତି କି ଚୟନକର୍ତାମାନେ ୱେଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଜ୍ ଗସ୍ତ ପାଇଁ ଟିମର ଚୟନ ପୂର୍ବରୁ ବିରାଟ କୋହଲୀଙ୍କୁ ଅଧିନାୟକ ଚୟନ କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ବୈଠକ କରିନାହାଁନ୍ତି। ଏହା ଏକ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ କି କ’ଣ ବିରାଟ କୋହଲୀ ନିଜର ଏବଂ ଚୟନ ସମିତିର ଖୁସିରେ ଅଧିନାୟକ ବନିଛନ୍ତି।

ଗାଭାସ୍କର ଆଗକୁ ଲିଖିଛନ୍ତି କି ଯେଉଁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମପାଖରେ ସୂଚନା ଅଛି, ତା’ ହିସାବରେ ବିରାଟ କୋହଲୀ ୱାର୍ଲ୍ଡ କପ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧିନାୟକ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ। ତା’ ପରେ ଚୟନ ସମିତିକୁ ବିରାଟଙ୍କର ପୁନଃ ଅଧିନାୟକ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଏକ ବୈଠକ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା। ତାହା ପାଞ୍ଚ ମିନଟ ପାଇଁ ହେଉ ନାଁ କାହିଁକି।

ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି କି ଏକ ସୁନିୟୋଜିତ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ଲେୟାର୍ସ ଆସୋସିଏସନର ଗଠନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଯେଉଁଥିରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଉପସ୍ଥିତ କ୍ରିକେଟର ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ନଚେତ୍ ଏହି ଆସୋସିଏସନ ଲେମ ଡକ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ (ସୁସ୍ଥ) ବନିକରି ରହିଯିବ। ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି କି ଭାରତୀୟ ଚୟନ ସମିତି ମଧ୍ୟ ଏହିପରି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ବିରାଟ କୋହଲୀଙ୍କୁ ୱେଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଜ୍ ଗସ୍ତରେ ଅଧିନାୟକ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ୱେଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଜ୍ ଗସ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଟେ।

ଚୟନ ସମିତି ଉପରେ ଗାଭାସ୍କର କ’ଣ କହିଲେ

ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଥମେ ଦଶ ହଜାର ରନର ଅଙ୍କ ଛୁଇଁ ଥିବା ସୁନିଲ ଗାଭାସ୍କର କମ ଅନୁଭବୀ ଚୟନ ସମିତି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଟୀପ୍ପଣୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନର ସମିତିରେ ଏମଏସକେ ପ୍ରସାଦଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଶରଣଦୀପ ସିଂହ, ଦେବାଂଗ ଗାନ୍ଧୀ, ଜତୀନ ପରାଞ୍ଜପେ ଏବଂ ଗନନ ଖୋଡ଼ା ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ତିମ ଦୁଇଜଣ କେବଳ ୱାନଡେ କ୍ରିକେଟ ଖେଳିଛନ୍ତି। ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର କହିଛନ୍ତି, ଏବେ ଶିଘ୍ର ହିଁ ନୂଆ ଚୟନ ସମିତିର ନିର୍ବାଚନ ହେବ। ଆଶା କି ଏଥିରେ ଏପରି ସ୍ତରର ଲୋକ ହେବେ ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ସହଜରେ ଶିକାର ବନାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଯାହା ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ସାମନାରେ ନିଜର କଥାକୁ ଶକ୍ତିର ସହ ରଖି ପାରିବେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.