Home Top News ଆଉ ହେବନି ଗ୍ୟାସ୍‌ ଚୋରୀ, LPG ରେ ଲାଗିବ ସ୍ମାର୍ଟ ଲକ୍ ଏବଂ ବାରକୋଡ୍, OTP...

ଆଉ ହେବନି ଗ୍ୟାସ୍‌ ଚୋରୀ, LPG ରେ ଲାଗିବ ସ୍ମାର୍ଟ ଲକ୍ ଏବଂ ବାରକୋଡ୍, OTP ଲଗାଇ ସିଲିଣ୍ଡର ଖୋଲିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ,

88

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୦୪ ମାର୍ଚ୍ଚ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଗ୍ୟାସ୍‌ ସିଲିଣ୍ଡର ଡେଲିଭରି ହେଉଥିବା ବେଳେ ଆପଣ କେତେବେଳେ ଓଜନ କରି ରଖୁଛନ୍ତି କି? ବୋଧ ହୁଏ ସବୁବେଳେ ନୁହେଁ। ଏହିପରି ଭାବରେ ଅନେକ ଲୋକମଧ୍ୟ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଓଜନ କରି ସିଲିଣ୍ଡର ରଖନ୍ତି ନାହିଁ। ବିଶ୍ୱାସରେ ରଖିଥାନ୍ତି। ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ଆପଣ ଜାଣିଥିବେ ଅନେକ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଥାଏ ଯେ, ଗ୍ୟାସ୍‌ କମ୍‌ ଥାଏ ଯାହାକି ସିଲିଣ୍ଡରରୁ ଅଭିନବ ଉପାୟରେ ଗ୍ୟାସ୍‌ କାଢ଼ି ନିଆଯାଇଥାଏ ଏବଂ କମ୍‌ ଓଜନର ଗ୍ୟାସ୍‌ ଜେଲିଭରି କରାଯାଇଥାଏ। ସାଘାରଣତଃ ଅଧିକାଂଶ ଉପଭୋକ୍ତା ଓଜନ କରିନଥାନ୍ତି। ପ୍ରାୟତଃ ଏପରି ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଯାଏ ଯେ ବିକ୍ରେତା ଦେଉଥିବା ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର, ଗ୍ୟାସ୍ କମ୍ ଅଟେ। ବଡ ସିଲିଣ୍ଡରରୁ ଗ୍ୟାସ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇ ଛୋଟ ସିଲିଣ୍ଡରରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି ଏବଂ ବିକ୍ରେତାଙ୍କ ସହ ଡେଲିଭରି ବୟର ସମ୍ପର୍କ ଅଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ରହିଥାଏ। ସିଲିଣ୍ଡରର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଟଙ୍କା ଦେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗ୍ୟାସ୍ ମିଳେ ନାହିଁ। ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଗ୍ୟାସ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଏକ ନୂତନ ଉପାୟ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସିଲିଣ୍ଡରରେ ସ୍ମାର୍ଟ ଲକ୍ ରହିବ, ଯାହା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କେହି ଖୋଲିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ ନାହିଁ। ଏହା ଗ୍ୟାସ ଚୋରିକୁ ରୋକିବ।

ଗତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବରରେ ଏହି ନୂତନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ସିଲିଣ୍ଡରରେ ପ୍ରୟୋଗ ହେବ। ଗତ ବର୍ଷ, ଗ୍ୟାସ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ବିତରଣ ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ କୋଡ୍ (DAC) ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ ଯାହା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ପଠାଯାଇଥାଏ ଏବଂ ସମାନ ଆଧାରରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ।

OTP କିପରି କାମ କରିବ
ଏହି ନୂତନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅଧୀନରେ, ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ଗ୍ରାହକ ଏକ ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ବୁକ୍ କରନ୍ତି, ସେହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ମୋବାଇଲରେ ଏକ କୋଡ୍ ଆସିବ। ଏହି କୋଡ୍ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପଞ୍ଜୀକୃତ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରକୁ ପଠାଯିବ। ଏହି OTP ଉପରେ ଆଧାର କରି ବିକ୍ରେତା କେବଳ ପ୍ରକୃତ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସିଲିଣ୍ଡର ବିତରଣ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ। ସମ୍ପ୍ରତି ଏହା ଦେଶର କିଛି ଜିଲ୍ଲାରେ ପାଇଲଟ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ ଭାବରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହାର ସଫଳତା ଦେଖିବା ପରେ ଏହା ଅନ୍ୟତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ।

କେବଳ ଗ୍ରାହକ ସିଲିଣ୍ଡର ଖୋଲିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ

ଏହି ନୂତନ ସିଷ୍ଟମରେ, ବିକ୍ରେତା ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ସିଲିଣ୍ଡର ଦେବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ତାଙ୍କୁ DAC ବିଷୟରେ କହିବେ, ଅର୍ଥାତ୍ ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲରେ OTP। ଏହା HNjs ସିଲିଣ୍ଡରରୁ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଚୋରି ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କେହି ସିଲିଣ୍ଡରକୁ ଖୋଲିବା କିମ୍ବା ବ୍ୟବହାର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ ନାହିଁ। ବାଣିଜ୍ୟିକ ସିଲିଣ୍ଡର ପାଇଁ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇନାହିଁ। ଦେଶର ୧୦୦ ସ୍ମାର୍ଟ ସହରରେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଚାଲିଛି। ସଫଳତା ହାରକୁ ବିଚାରକୁ ନେଇ ଏହା ବ୍ୟବସାୟିକ ସିଲିଣ୍ଡର ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରୟୋଗ ହେବ। ଯେଉଁମାନଙ୍କର ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଗ୍ୟାସ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ଆପ୍ ରେ ଅପଡେଟ୍ ହୋଇ ନାହିଁ, ସେମାନଙ୍କୁ ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି କାମ କରିବାକୁ ପଡିବ, କେବଳ ସେତେବେଳେ ସିଲିଣ୍ଡର ସହଜରେ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇପାରିବ।

ଆଣ୍ଟି ଥେଫ୍ଟ ମେସିନ୍ କ’ଣ?
ମେରୁଟ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଆଣ୍ଡ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ଛାତ୍ରମାନେ ଏକ ସମାନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି, ଯାହାକୁ ଆଣ୍ଟି ଥେଫ୍ଟ ମେସିନ୍ ନାମରେ ନାମିତ କରାଯାଇଛି। ଏହାକୁ ଏଲପିଜି ସ୍ମାର୍ଟ ଲକ୍ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଛି। ଏହି ନୂତନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିଷୟରେ କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କ୍ୟାପ୍ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ପରେ କେବଳ ଗ୍ରାହକ ଏହାକୁ ଖୋଲି ପାରିବେ, ବିକ୍ରେତା ଏହାକୁ ଖୋଲିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ ନାହିଁ। ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ସ୍ମାର୍ଟ ଲକ୍‌କୁ ପ୍ୟାଟେଣ୍ଟ୍ କରିଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗ୍ୟାସ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସିଲିଣ୍ଡରରେ ସ୍ଥାପନ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ବାରକୋଡ୍ ସହିତ ଚୋରି ବନ୍ଦ ହେବ
ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ନୂତନ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟାରେ ଗ୍ୟାସ ଭରିବା କାରଖାନାର ସିଲିଣ୍ଡର ଉପରେ ବାରକୋଡ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଥେଫ୍ଟ ALPG ସ୍ମାର୍ଟ ଲକ୍ ଲଗାଯିବ। ଯେତେବେଳେ ବିକ୍ରେତା ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ସିଲିଣ୍ଡରକୁ ଆପଣଙ୍କ ଘରକୁ ନେଇଯିବେ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ସିଲିଣ୍ଡରରେ ବାରକୋଡ୍ ସ୍କାନ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ। ବିକ୍ରେତା ବାରକୋଡ୍ ସ୍କାନ୍ କରିବା ମାତ୍ରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ମୋବାଇଲରେ ଏକ OTP ଆସିବ। OTP ସିଲିଣ୍ଡରର ଲକ୍‌ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ। ଲକ୍‌ ଖୋଲିବା ପରେ ଏହାକୁ ବିକ୍ରେତାଙ୍କୁ ଫେରାଇବାକୁ ପଡିବ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଗ୍ୟାସ ଚୋରି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା କମିଯିବ। ଗ୍ୟାସ୍ ଚୋରି ଘଟଣା ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ଏବଂ ଲୋକମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗ୍ୟାସ୍ ପାଇବେ। ଗ୍ୟାସ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଗ୍ରାହକଙ୍କଠାରୁ ଅଭିଯୋଗ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ନାହିଁ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.