Home Top News ଆହ୍ଲାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାୟ : ବିବାହିତ ହୋଇ, ଛାଡ଼ପତ୍ର ନ ଦେଇ ଲିଭ୍ ଇନ୍...

ଆହ୍ଲାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାୟ : ବିବାହିତ ହୋଇ, ଛାଡ଼ପତ୍ର ନ ଦେଇ ଲିଭ୍ ଇନ୍ ରିଲେସନ୍‌ରେ ରହିବା ଅପରାଧ

62

ପ୍ରୟାଗରାଜ/ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୯-୧ (ଓଡିଆ ପୁଅ) ଲିଭ୍‌ଇନ୍ ରିଲେସନ୍‌ରେ ରହିବା ଉପରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଉଛନ୍ତି ଆହ୍ଲାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟ। କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିବାହିତା ଛାଡ଼ପତ୍ର ନଦେଇ ଅନ୍ୟଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହିତ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭଳି ଜୀବନଯାପନ କରିବା ଲିଭ୍‌ଇନ୍‌ ରିୱେସନ୍‌ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଅପରାଧ ଶ୍ରେଣୀରେ ଆସିଥାଏ। ଏହିପରି ସମ୍ପର୍କକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ଅର୍ଥ ଅପରାଧକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ସହିତ ସମାନ।

ଜଣେ ପୁରୁଷ ଯିଏ ବିବାହିତ ମହିଳାଙ୍କ ସହିତ ଲିଭ୍ ଇନ୍ ରିଲେସନ୍‌ରେ ରୁହନ୍ତି, ସେ ଭାରତୀୟ ଦଣ୍ଡ ସଂହିତାର ୪୯୪ (ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ ସ୍ୱାମୀ କିମ୍ବା ସ୍ତ୍ରୀ ଜୀବିତ ଥିବାବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ) ଏବଂ ୪୯୫ (ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ଲୁଚି ରହିଥିବା ବିବାହକୁ) ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବେ। ଯେପରି, ବିବାହ ପାଇଁ ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ମଧ୍ୟ ଅପରାଧ ଅଟେ।

ଆଇନଗତ ଅଧିକାରକୁ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏହି ଆଦେଶ ଦିଆଯାଇପାରେ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି। ଜଣେ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ନୁହେଁ। ଯଦି ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଅପରାଧର ସୁରକ୍ଷା ହେବ।

ଜଷ୍ଟିସ ଏସପି କେଶରୱାନୀ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ ଡଃ କେ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଯେସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ସାସନି ତାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜଣେ ମହିଳା ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହ ରହୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଆବେଦନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରି ଏପରି କହିଛନ୍ତି କୋର୍ଟ।

ୟାଚି ଆଶା ଦେବୀ ମହେଶ ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ବିବାହିତା ପତ୍ନୀ। ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଛାଡପତ୍ର ହୋଇନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ୟାଚି ଅରବିନ୍ଦଙ୍କ ସହିତ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ପତ୍ନୀ ଭାବରେ ରୁହନ୍ତି। କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ଲିଭ୍ ଇନ୍ ରିଲେସନ୍‌ ନୁହେଁ ବରଂ ଅପରାଧ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଜଣେ ପୁରୁଷ ଅପରାଧୀ।

ୟାଚି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁହେଁ ଲିଭ୍ ଇନ୍ ରିଲେସନ୍‌ରେ ରହୁଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କଠାରୁ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇବା ଉଚିତ୍। ଅଦାଲତ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ବିବାହିତ ମହିଳାଙ୍କ ଲିଭ୍ ଇନ୍ ରିଲେସନ୍‌ରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ଅପରାଧ ଅଟେ। ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ପୁରୁଷ ଏହି ବେଆଇନ ସମ୍ପର୍କ ପାଇଁ ଦୋଷୀ।

ଏହିପରି ସମ୍ପର୍କ ଆଇନଗତ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ଅଦାଲତ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେଉଁମାନେ ଆଇନଗତ ଭାବରେ ବିବାହ କରିପାରିବେ ନାହିଁ, ଲିଭ୍ ଇନ୍ ରିଲେସନ୍‌ ରହିବେ, ଏକରୁ ଅଧିକ ପତି-ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ମଧ୍ୟ ଏକ ଅପରାଧ। ସଂପର୍କରେ ଏପରି ଜୀବନକୁ ଏକ ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହିପରି ଲୋକଙ୍କୁ କୋର୍ଟର ସୁରକ୍ଷା ଦିଆଯାଇପାରିବ ନାହିଁ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.