Home Top News ଭାରତ ପରେ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ସାଉଦି ଆରବର ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ : ୧୮୪ ଟି ଚାଇନିଜ୍...

ଭାରତ ପରେ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ସାଉଦି ଆରବର ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ : ୧୮୪ ଟି ଚାଇନିଜ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଲା

83

ରିୟାଦ/ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୨-୩ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ବ୍ୟଭିଚାର ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରୟ ଏବଂ ନକଲି ଅଫର ପାଇଁ ସାଉଦି ଆରବ ୧୮୪ ଟି ଚାଇନାର ୱେବସାଇଟ୍ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛି। ଗଲ୍ଫ ନ୍ୟୁଜ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ୱେବସାଇଟ୍ ସାଉଦି ଆରବ ବଜାରକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଥିଲା। ଅଲ ଜାଜିରା ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ୱେବସାଇଟ୍ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ରିଟର୍ନ, ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ଏବଂ ବିକ୍ରୟ ସେବା ପରେ ବିକଳ୍ପ ପ୍ରଦାନ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସେଗୁଡ଼ିକର ଗୁଣବତ୍ତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ କ୍ରେତାମାନଙ୍କୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରନ୍ତି। ସାଉଦି ଆରବ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହି ସମସ୍ତ ସାଇଟଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି।

ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସେବା ସହିତ ଷ୍ଟୋର୍‌ର ଠିକଣା ଏବଂ ଯୋଗାଯୋଗ ନମ୍ବର ଏହି ୱେବସାଇଟରେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ସାଉଦି ଆରବ ସରକାର ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଚାରିତ ବିଜ୍ଞାପନର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସପିଂ ପାଇଁ ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ଷ୍ଟୋର୍‌ର ସେବା ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ANI ଏହାର ରିପୋର୍ଟରେ କହିଛି ଯେ, ଅଧିକାରୀମାନେ ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆରବ ଭାଷାରେ ପ୍ରକାଶିତ ବିଜ୍ଞାପନ ଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନେ ଆକର୍ଷିତ ହେଉଛନ୍ତି। ବିଶେଷକରି ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଜଡିତ ବିଜ୍ଞାପନ ସହିତ।

ଯେତେବେଳେ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏହିପରି ଗୋଟିଏ ସାଇଟକୁ ଅବରୋଧ କଲେ, ଅନ୍ୟ ପାଞ୍ଚଟି ୱେବସାଇଟ୍ ଖୋଲିଲା ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ବିକ୍ରୟ ହୋଇଥିଲା। ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏକକାଳୀନ ୧୮୪ ୱେବସାଇଟ୍ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ ଏହି ସବୁକୁ ଅବରୋଧ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହି ୱେବସାଇଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ସାମଗ୍ରୀ, ଅତର, ବ୍ୟାଗ, ଜୋତା, ପୋଷାକ ଏବଂ ପ୍ରସାଧନ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିବା ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ତଦନ୍ତ ପରେ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପାକିସ୍ତାନରେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌ର ଆପ୍‌ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ପେଶାରୱର ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି। ପାକିସ୍ତାନର ନିୟାମକ ସଂସ୍ଥା ପାକିସ୍ତାନ ଟେଲିକମ୍ ଅଥରିଟି (ପିଟିଆର) ମୁଖପାତ୍ର ଖୁରାମ ମେହେରାନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାଳନ କରିବ। ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଅଶ୍ଳୀଳ ସାମଗ୍ରୀ ପରିବେଷଣ କରାଯାଉଥିବା ଏକ ଆବେଦନ ଉପରେ କୋର୍ଟ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.