Home Top News ସଲମାନ ଖାନଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି – ଯୋଧପୁର ଜିଲ୍ଲା ଏବଂ ସେସନ କୋର୍ଟକୁ ନୋଟିସ ଜାରି କଲେ...

ସଲମାନ ଖାନଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି – ଯୋଧପୁର ଜିଲ୍ଲା ଏବଂ ସେସନ କୋର୍ଟକୁ ନୋଟିସ ଜାରି କଲେ ରାଜସ୍ଥାନ ହାଇକୋର୍ଟ

24

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୬-୩ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ସଲମାନ ଖାନଙ୍କ ସହ ଜଡିତ କୃଷ୍ଣମୃଗ ଶିକାର ମାମଲାରେ ରାଜସ୍ଥାନ ହାଇକୋର୍ଟ ଯୋଧପୁର ଜିଲ୍ଲା ଏବଂ ସେସନ କୋର୍ଟକୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ନୋଟିସ୍‌ରେ ସଲମାନ ଖାନଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ତିନୋଟି ଆବେଦନ ଉପରେ ଅଧିକ ଶୁଣାଣି ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ସଲମାନ ଖାନଙ୍କ ତରଫରୁ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ‘ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଆବେଦନ’ର ଶୁଣାଣି କରି ରାଜସ୍ଥାନ ହାଇକୋର୍ଟ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ଉତ୍ତର ମାଗିଛନ୍ତି।

ସଲମାନ ଖାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆଡଭୋକେଟ ହସ୍ତିମଲ ସାରସ୍ୱତ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଆବେଦନକୁ ହାଇକୋର୍ଟକୁ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ। ପୂର୍ବ ତାରିଖରେ ବିଚାରପତି ବିଜୟ ବିଷ୍ଣୋଇ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ମାମଲା ଅନ୍ୟ ଏକ ବେଞ୍ଚକୁ ପଠାଇ ଦେଇଥିଲେ। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସଲମାନଙ୍କ ଆବେଦନ ଜଜ୍ ମନୋଜ ଗର୍ଗଙ୍କ କୋର୍ଟରେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲା।

ସଲମାନ ଖାନଙ୍କ ତରଫରୁ ବରିଷ୍ଠ ଆଡଭୋକେଟ ବିକ୍ରମ ଚୌଧୁରୀ ଏବଂ ହସ୍ତିମଲ ସାରସ୍ୱତ ପକ୍ଷ ରଖିଛନ୍ତି। ସଲମାନ ଖାନଙ୍କ ତରଫରୁ ଟ୍ରାନ୍ସଫର ଆବେଦନରେ ସାରସ୍ୱତ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସଲମାନ ଖାନଙ୍କ କୃଷ୍ଣମୃଗ ଶିକାର ମାମଲାରେ ଜିଲ୍ଲା ତଥା ସେସନ କୋର୍ଟ ଯୋଧପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଗୋଟିଏ କୃଷ୍ଣମୃଗ ଶିକାର ମାମଲାରେ ତିନୋଟି ଆବେଦନ ଉପରେ ବିଚାର କରାଯାଉଛି।

ପ୍ରଥମ ଆବେଦନ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ୍‌ ହୋଇଥିବା ସୈଫ ଅଲି ଖାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗକାରୀ ପୁନମଚାନ୍ଦଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଆବେଦନ କରାଯାଇଛି।
ଦ୍ବିତୀୟ ଆବେଦନ ବେଆଇନ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ମାମଲାରେ ସଲମାନ ଖାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ ହେବା ବିରୋଧରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କରିଥିବାବେଳେ
ତୃତୀୟମାମଲା କୃଷ୍ଣମୃଗ ଶିକାର ମାମଲାରେ ସଲମାନ ଖାନଙ୍କୁ ୫ ବର୍ଷର ଦଣ୍ଡ ବିରୋଧରେ କରାଯାଇଛି।

ହରିଣ ଶିକାର ମାମଲାରେ ସଲମାନଙ୍କୁ ୫ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇଥିବା ବେଳେ ସୈଫ ଅଲି ଖାନ, ନୀଲମ, ତବୁ, ସୋନାଲି ବେନ୍ଦ୍ରେ ଏବଂ ଦୁଶନ୍ତ ସିଂଙ୍କ ବିରୋଧରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ରାଜସ୍ଥାନ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏକ ଆବେଦନ ପୂର୍ବରୁ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବାକି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଦୋଷ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯେତେବେଳେ ସରକାରଙ୍କ ଆବେଦନ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇସାରିଛି, ସେତେବେଳେ ସଲମାନଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ଆବେଦନ ନିଜେ ରାଜସ୍ଥାନ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି ହେବା ଉଚିତ ବୋଲି ଓକିଲ ତର୍କ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ।

ସଲମାନଙ୍କ ଓକିଲ ସରସ୍ୱତ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅତୀତରେ ସଲମାନ ଖାନଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ଦୁଇଟି ଆବେଦନ ମଧ୍ୟ ରାଜସ୍ଥାନ ହାଇକୋର୍ଟରେ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଶୁଣାଣି କରାଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ହାଇକୋର୍ଟ ୦୪.୧୧.୨୦୧୧ ରେ ଆବେଦନ ନମ୍ବର ୨୩/୨୦୧୧ ରେ ପଠାଇଥିଲେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସେହି ତିନିଟି ଆବେଦନ, ଯାହା ଆବେଦନ କୋର୍ଟରେ ବିଚାରାଧୀନ ଅଛି, ତାହା ରାଜସ୍ଥାନ ହାଇକୋର୍ଟକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଉ।

ପ୍ରାଥମିକ ଶୁଣାଣିରେ ନୋଟିସ ଜାରି କରି ଜଜ୍ ଗର୍ଗ ଏହା ଉପରେ ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ଡକାଇଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଅତିରିକ୍ତ ଆଡଭୋକେଟ୍ ଜେନେରାଲ୍ ଫରଜାଣ୍ଡ ଅଲି ଏହି ନୋଟିସ୍‌ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବାବେଳେ ଉତ୍ତର ଦେବା ପାଇଁ ସମୟ ମାଗିଛନ୍ତି ଯାହା ଉପରେ କୋର୍ଟ ଏପ୍ରିଲ୍ ୦୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଅଭିଯୋଗକାରୀ ପୁନମଚାନ୍ଦଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସୈଫ ଅଲି ଖାନ, ନୀଲମ, ତବୁ, ସୋନାଲି ବେନ୍ଦ୍ରେ ଏବଂ ଦୁଶନ୍ତ ସିଂଙ୍କୁ ଦୋଷ ମୁକ୍ତ କରାଯିବା କେସ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ନୋଟିସ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ସଲମାନ ଖାନଙ୍କ ଅପିଲ୍‌ ଉପରେ, କୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ ଉପରେ ଶୁଣାଣି ୧୦ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ବିଚାରାଧୀନ ଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଆଦେଶ ପାସ ହେତୁ ଏହାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.