Home ଓଡ଼ିଶା ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରୋନା: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ରେକର୍ଡ ୨.୩୪ ଲକ୍ଷ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୧୩୪୧...

ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରୋନା: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ରେକର୍ଡ ୨.୩୪ ଲକ୍ଷ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୧୩୪୧ ମୃତ୍ୟୁ

99

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୭-୪ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହେଲାଣି। ଦେଶରେ ମୋଟ ୨.୬୫ କୋଟି ନିୟୁତ କରୋନା ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗତକାଲି ୧୫ ଲକ୍ଷ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ଦୈନିକ ସକରାତ୍ମକତା ହାର ୧୩ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ।

ଦେଶରେ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇପାରିଛି। ତୃତୀୟ ଦିନରେ ଦୁଇ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ନୂଆ କରୋନା ମାମଲା ଆସିଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ସର୍ବାଧିକ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସଦ୍ୟତମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୨,୩୪,୬୯୨ ଜଣ ନୂଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ୧୩୪୧ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି।

ତେବେ ୧,୨୩,୩୫୪ ଜଣ ମଧ୍ୟ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଗୁରୁବାର ଦିନ ୨,୧୭,୩୫୩ ଜଣ ନୂଆ ସଂକ୍ରମଣ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା।

ଗତବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୫ ରେ ସର୍ବାଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୨୯୦ ଥିଲା।

ଦେଶରେ ଆଜି କରୋନା ସ୍ଥିତି

ମୋଟ କରୋନା କେସ୍ – ଏକ କୋଟି ୪୫ ଲକ୍ଷ ୨୬ ହଜାର ୬୦୯।

ମୋଟ ଡିସଚାର୍ଜ – ଏକ କୋଟି ୨୬ ଲକ୍ଷ ୭୧ ହଜାର ୨୨୦।

ମୋଟ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା – ୧୬ ଲକ୍ଷ ୭୯ ହଜାର ୭୪୦।

ମୋଟ ମୃତ୍ୟୁ – ୧ ଲକ୍ଷ ୭୫ ହଜାର ୬୪୯

ମୋଟ ଟୀକାକରଣ – ୧୧ କୋଟି ୯୯ ଲକ୍ଷ ୩୭ ହଜାର ୬୪୧ ଡୋଜ ଦିଆଯାଇଛି।

ଦିଲ୍ଲୀରେ ୱିକେଣ୍ଡ କର୍ଫ୍ୟୁ ଆରମ୍ଭ

ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ୧୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ନୂତନ କରୋନା ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହି ମହାମାରୀ ହେତୁ ୧୪୧ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନରେ ଭାରୀ ଥିବା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଏହି ଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ରାତି ୧୦ଟାରୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ‘ୱିକେଣ୍ଡ କର୍ଫ୍ୟୁ’ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ସୋମବାର ସକାଳ ୫ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ। କେଜ୍ରିୱାଲ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଡିଟୋରିୟମ, ଜିମ୍, ମଲ୍ ସପ୍ତାହକ ମଧ୍ୟରେ ବନ୍ଦ ହେବା ସମୟରେ ସବୁ ଜିନିଷ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଯେଉଁଠାରେ କେବଳ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ଦର୍ଶକଙ୍କ ସହିତ ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟରେ ଚାଲିପାରିବ।

ୟୁପିରେ କରୋନାଙ୍କ ମାରାତ୍ମକ ଲହର

ଶୁକ୍ରବାର ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ 27426 ନୂତନ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ୧୦୩ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ସବୁଠୁ ଖରାପ ପରିସ୍ଥିତି

ଗତକାଲି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୬୩,୭୨୯ ଟି ନୂଆ କରୋନା ଭାଇରସ ହୋଇଥିଲା, ଯାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଅଟେ। ଏହା ସହ ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ ସଂକ୍ରମିତ ସଂଖ୍ୟା ୩୭ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୩୯୮ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ 59,551 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଲାଣି।

ଦେଶରେ କରୋନାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହାର 1.21 ପ୍ରତିଶତ ଥିବାବେଳେ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହାର 88 ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି। ସକ୍ରିୟ ମାମଲା 11 ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

କରୋନା ଆକ୍ଟିଭ କେସରେ ଭାରତ ବିଶ୍ୱରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି।

ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଆମେରିକା, ବ୍ରାଜିଲ ଏବଂ ମେକ୍ସିକୋ ପରେ ଭାରତରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ସର୍ବାଧିକ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.