Home Top News ଯୌନ ଇଚ୍ଛାର ଅଭାବ : ସମସ୍ୟା ଏବଂ କାରଣ ଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ? କେଉଁ ବୟସରେ ଇଚ୍ଛା...

ଯୌନ ଇଚ୍ଛାର ଅଭାବ : ସମସ୍ୟା ଏବଂ କାରଣ ଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ? କେଉଁ ବୟସରେ ଇଚ୍ଛା ହ୍ରାସ ପାଏ?

248

ଯୌନ ଇଚ୍ଛାର ଅଭାବ କିମ୍ବା କମ୍ ଯୌନ ଛଚ୍ଛା ଅର୍ଥାତ୍ “ଲୋ ଲିବିଡୋ’ ର ବିଭିନ୍ନ କାରଣ କ’ଣ ତାହା ଏକ ଷ୍ଟଡ଼ିରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଷ୍ଟଡ଼ିରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛିଯେ, ପ୍ରାୟ ୪୩ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ଏବଂ ୩୧ ପ୍ରତିଶତ ପୁରୁଷ ଯୌନ ସମସ୍ୟା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି। ଏବଂ ଏହାର ସାଧାରଣ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଲୋ ଲିବଡୋ କିମ୍ବା ଲୋ ସେକ୍ସ ଡ୍ରାଇଭ୍।

କିଛି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ, ଲୋ ଲିବିଡୋ ହେଉଛି ଏକ ନୂତନ ସମସ୍ୟା ଯାହାର ଶାରୀରିକ କିମ୍ବା ଭାବଗତ କାରଣ ଅଛି। ଅନ୍ୟମାନେ ହୁଏତ ସେମାନଙ୍କର ସମଗ୍ର ଜୀବନ କମ୍ ଯୌନ ଇଚ୍ଛା କରିଥାଇ ପାରନ୍ତି, ଏବଂ ଏହା ସେମାନଙ୍କର ମସ୍ତିଷ୍କ କଠିନ ହେବାର ଫଳାଫଳ ହୋଇପାରେ (କଠିନ ଚିନ୍ତାଧାରା) ବୋଲି ଓହିଓର ୱିଲିଫ୍ ହିଲ୍ସର କ୍ଲିଭଲ୍ୟାଣ୍ଡ କ୍ଲିନିକ୍ ୱିଲିଫ୍ ହିଲ୍ସ ପରିବାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରର ମହିଳା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ କାରୋଲିନ୍ ନେମେକ୍ କୁହନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ଏହା ଏକ କ୍ରମାନ୍ୱୟ ସମସ୍ୟା, ଡାକ୍ତରମାନେ ଏହାକୁ ହାଇପୋଏକ୍ଟିଭ୍ ସେକ୍ସୁଆଲ୍‌ ଡିଜେୟାର ଡିସ୍‌ଅର୍ଡ଼ର ଅର୍ଥାତ୍ ଯୌନ ଇଚ୍ଛା ବ୍ୟାଧି ବୋଲି କହନ୍ତି।

ହାଇପୋଏକ୍ଟିଭ୍ ଯୌନ ଇଚ୍ଛା ବ୍ୟାଧି ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯୌନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପାଇଁ ଇଚ୍ଛାର ଅଭାବ ଏବଂ ଯୌନ କଳ୍ପନାର ଅନୁପସ୍ଥିତି, ଡାଲାସର ଟେକ୍ସାସ୍ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମେଡିକାଲ୍ ୟୁନିଭରସିଟିର ପ୍ରସୂତି ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀ ରୋଗ ବିଭାଗର ପ୍ରଫେସର ବ୍ରୁସ୍ କାର୍ କୁହନ୍ତି, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଏହି ବ୍ୟାଧି ଅଛି ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱଳ୍ପ ସେକ୍ସ ଡ୍ରାଇଭରେ ଦୁଃଖ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି।

ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ, କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟ କାରଣ ପାଇଁ ଲୋ ଲିବିଡୋ ହୁଏ। ଡଃ କାର୍ କୁହନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ସେ ପ୍ରବଳ ଯୌନ ଇଚ୍ଛା ଥିବା ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଅଧ୍ୟୟନ କଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ ଯେ କେତେଜଣ ପ୍ରିମେନୋପଜାଲ୍ ମହିଳା (ପିରିୟଡ୍ସ ବନ୍ଦ ହେବା ପୂର୍ବରୁ) ତାଙ୍କୁ ରିପୋର୍ଟ କରିଥିଲେ ଯେ ସେମାନଙ୍କର ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ କରିବାର ଇଚ୍ଛା ନାହିଁ।

କାର୍ କୁହନ୍ତି, “କିଛି ରୋଗୀ କୁହନ୍ତିଯେ, ଯେ ସେ ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ବିବାହ ଆରମ୍ଭରେ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ କିଛି ବର୍ଷ ପରେ, ବିନା କାରଣରେ, ସେ ଆଉ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା କଲେ ନାହିଁ।” ଅନେକ ମହିଳା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ କେବଳ ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖୁଥିଲେ।

ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାମାନଙ୍କର କମ୍ ଯୌନ ଇଚ୍ଛାର କାରଣ

ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ, ନିମ୍ନ ଇଚ୍ଛା ହେଉଛି ଏକ ସାଧାରଣ ଯୌନ ସମସ୍ୟା, ଏବଂ ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ଉପାୟରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିପାରେ। କମ୍ ଇଚ୍ଛା ହୁଏତ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ନକରିବା, ଟଚ୍ ନ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା, ଅଳ୍ପ ଯୌନ କଳ୍ପନା ଏବଂ ଇଚ୍ଛା ଅଭାବରୁ ଚିନ୍ତିତ ହେବା ଏହିପରି ଅନେକ

ସମ୍ପ୍ରତି ଆମେରୀକାରେ ୩୦ ରୁ ୭୦ ବର୍ଷ ବୟସର ୨, ୨୦୭ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ, ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ୩୬ ପ୍ରତିଶତ କମ୍ ଯୌନ ଇଚ୍ଛା ରଖିଛନ୍ତି। ପ୍ରାୟ ୮ ପ୍ରତିଶତ ହାଇପୋଏକ୍ଟିଭ୍ ଯୌନ ଇଚ୍ଛା ସମସ୍ୟା ଭୋଗ କରୁଥିଲେ, ଯାହା ସ୍ୱଳ୍ପ ଇଚ୍ଛା ହେତୁ କଷ୍ଟଦାୟକ ବୋଲି ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା।

ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ପାଇଁ, କମ୍ ଇଚ୍ଛା ଶକ୍ତିର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ। ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଅଧିକ ପରିମାଣର ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ଥିବା ପୁରୁଷଙ୍କ ରକ୍ତରେ ଅଧିକ ଯୌନ ଡ୍ରାଇଭ୍ ଥାଏ, କିନ୍ତୁ ପୁରୁଷଙ୍କ ବୟସ ଅନୁସାରେ ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ସ୍ତର କମିଯାଏ। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚାଳିଶ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ପୁରୁଷଙ୍କର ଯୌନ ଅସୁବିଧା ଥାଏ, କିନ୍ତୁ ୭୦ ରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ପୁରୁଷ ଏହା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି।

ଲୋ ଲିବିଡୋ କିମ୍ବା କମ ଯୌନ ଇଚ୍ଛାର ମୂଳ କାରଣ

ବିଶେଷକରି ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସେକ୍ସ ଡ୍ରାଇଭ୍ ଯାହା ଜଟିଳ ତାହା ଜଟିଳ ଅଟେ। କମ୍ ସେକ୍ସ ଡ୍ରାଇଭ୍ କ’ଣ ଘଟୁଛି ତାହା ଜାଣିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପାରେ। ଏହି ନିମ୍ନ ଲିଖିତ କାରଣ ଗୁଡ଼ିକ ହୋଇପାରେ

ଗର୍ଭନିରୋଧକ ବଟିକା
ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯୌନ ଡ୍ରାଇଭ୍ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଗର୍ଭନିରୋଧକ ଜଡିତ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ନେଇ ଏବେ ବିତର୍କ ଚାଲିଛି। କାର୍ କୁହନ୍ତି, “କିଛି ପ୍ରମାଣ ଅଛି ଯେ ଜନ୍ମ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବଟିକା ଯୌନ ଇଚ୍ଛାକୁ ହ୍ରାସ କରିପାରେ, କିନ୍ତୁ ମୁଁ ତାହା ସହ ବିଷେଶ ସହମତ ନୁହେଁ।”

ଋତୁସ୍ରାବ ବନ୍ଦ ହେବା ସମୟର ପୂର୍ବାବସ୍ଥା –
ମେନୋପୋଜରେ ବର୍ଷଗୁଡିକରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଇଷ୍ଟ୍ରୋଜେନ୍ ସ୍ତର ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ। ଫଳସ୍ୱରୂପ, ଯୌନାଙ୍ଗରେ ଶୁଷ୍କତା କାରଣରୁ ଯୌନ ସମୟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି, ଯାହା ଏକ ନିମ୍ନ ଯୌନ ଇଚ୍ଛାର ଏକ କାରଣ ହୋଇପାରେ।

ଯୌନ ଇଚ୍ଛାର ସେହି ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଅଧ୍ୟୟନରେ, ୫୨% ମହିଳା ଯେଉଁମାନେ ମେନୋପୋଜ ସମୟ ଦେଇ ଯାଇଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ଇଚ୍ଛା କମ୍ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବାବେଳେ କେବଳ ୨୭% ପ୍ରିମେନୋପାଜାଲ୍ ମହିଳା କମ୍ ଲିବିଡୋ ରିପୋର୍ଟ କରିଥିଲେ।

ମେନୋପୋଜରେ ହରମୋନ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମହିଳାଙ୍କ ଯୌନ ଇଚ୍ଛା ହ୍ରାସ କରୁଥିବାବେଳେ ପୁରୁଷମାନେ ମଧ୍ୟ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ କାରଣରୁ କିଛି ହରମୋନ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି ଯାହା ଲିବଡୋ ହ୍ରାସ ଘଟାଇପାରେ। ୪୦ ରୁ ୭୯ ବର୍ଷ ବୟସର ୪୧୪ ପୁରୁଷଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ସ୍ତର ଦ୍ୱାରା ସେକ୍ସ ଡ୍ରାଇଭ୍ ଏବଂ ଇରେକ୍ଟାଇଲ୍ ଯଥେଷ୍ଟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ।

ପାରିବାରିକ ସମସ୍ୟା ଏବଂ ଚାପ –
ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ପରେ ଘର ଚଳାଇବା, ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା, ଏବଂ ସମ୍ପର୍କ ଅସୁବିଧା ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ନିମ୍ନ ଯୌନ ଡ୍ରାଇଭ୍‌ର କାରଣ ହୋଇପାରେ। ଯଦି ଆପଣ କମ୍ ଲିବିଡୋ ପାଇଁ ଏକ କାରଣ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବେ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ସାଥୀଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ ଆପଣଙ୍କ ଚାପ ସ୍ତରକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ଯୌନ ଡ୍ରାଇଭରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

ଉଦାସୀନତା ଏବଂ ଚିନ୍ତା
ଉପରୋକ୍ତ ଉଭୟ କାରଣ ଆପଣଙ୍କ ସେକ୍ସ ଡ୍ରାଇଭ ଉପରେ ବହୁତ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ ଏବଂ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତଃ କେତେକ ସାଧାରଣ ଆଣ୍ଟିଡେପ୍ରେସାଣ୍ଟ ସେକ୍ସ ଡ୍ରାଇଭରେ ଅଧିକ ହ୍ରାସ ଏବଂ ଯୌନ ଉପଭୋଗ କରିବାର କାରଣ ହୋଇଥାଏ।

ଅତୀତର ଅନୁଭୂତି
ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଭାବେ, ଅତୀତରେ ନକାରାତ୍ମକ ଯୌନ ଅନୁଭୂତି ମଧ୍ୟ ଯୌନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପାଇଁ ଇଚ୍ଛାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିପାରେ, କିନ୍ତୁ ସେହି ସମସ୍ୟାଗୁଡିକ ବୁଝାମଣାରେ ସେକ୍ସ ଡ୍ରାଇଭରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

ଆପଣ କମ୍ ଲିବିଡୋ ସହିତ ବଞ୍ଚିପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ କାହିଁକି ଏହାର ଉନ୍ନତି କରିବା ଉଚିତ୍?
ସେକ୍ସ ଉଭୟ ସାଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆନନ୍ଦ ଆଣିପାରେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ନିକଟତର ଅନୁଭବ କରିପାରିବ। ତେଣୁ ଯଦି ଏହା କମ ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ସେକ୍ସ ଡ୍ରାଇଭକୁ ବଢ଼ାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଉଚିତ୍। ଏହାର ଅର୍ଥ ହୁଏତ ଆପଣଙ୍କ ସାଥୀଙ୍କ ସହିତ କମୁନିକେସନ ଭଲ ରଖିବା ସହିତ ନିମ୍ନ ସେକ୍ସ ଡ୍ରାଇଭ୍ ର କାରଣକୁ ନେଇ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଏବଂ ସମ୍ଭବତଃ ଏକ ସାର୍ଟିଫାଏଡ୍ ସେକ୍ସ ଥେରାପିଷ୍ଟଙ୍କୁ ଦେଖାଇବା ଉଚିତ୍। ଏହା ଫଳରେ ସମ୍ପର୍କରେ ମଧୁରତା ଆସିବ। ଚିନ୍ତା ଦୂର ହେବ। ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଆପେ ଆପେ ଦୂର ହେବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.