Home Coronavirus Outbreak କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଉପରେ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧନ – ଲକଡାଉନ୍ ଯାଇଥାଇପାରେ, ଭାଇରସ୍ ଯାଇନାହିଁ,...

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଉପରେ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧନ – ଲକଡାଉନ୍ ଯାଇଥାଇପାରେ, ଭାଇରସ୍ ଯାଇନାହିଁ, ତେଣୁ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ

65

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୦-୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମଙ୍ଗଳବାର ପୁଣି ଥରେ ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ବିରୋଧରେ ଜନତା କର୍ଫ୍ୟୁରୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମ ସମସ୍ତ ଭାରତୀୟ ଏକ ଲମ୍ବା ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ କରିଛନ୍ତି। ସମୟ ସହିତ, ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ମଧ୍ୟ ଧୀରେ ଧୀରେ ବଢ଼ୁଥିବା ଦେଖାଯାଏ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଆମର ଦାୟିତ୍ତ୍ୱ ପୂରଣ କରିବାକୁ, ଜୀବନକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଆମ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଉତ୍ସବର ଏହି ଋତୁରେ, ବଜାରରେ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ମଧ୍ୟ ଧୀରେ ଧୀରେ ଫେରି ଆସୁଛି। ଆମେ ଭୁଲିଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଯେ ଯଦିଓ ଲକଡାଉନ୍ ଚାଲିଯାଇଛି, ଭୂତାଣୁ ଦୂର ହୋଇ ନାହିଁ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ୭-୮ ମାସ ମଧ୍ୟରେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ଯୋଗୁଁ, ଭାରତ ଆଜି ଯେଉଁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅଛି, ଆମେ ଏହାକୁ ଖରାପ ହେବାକୁ ଏବଂ ଅଧିକ ବଢ଼ିବାକୁ ଦେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଭାରତରେ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ପ୍ରତି ମିଲିୟନ ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ୮୩ ଅଟେ। ଅପରପକ୍ଷେ, ଆମେରିକା, ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ବ୍ରାଜିଲ ପରି ଅନେକ ଦେଶରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୬୦୦ ରୁ ଅଧିକ ହୋଇଛି। ଅନ୍ୟ ଧନୀ ଦେଶ ତୁଳନାରେ ଭାରତ ନିଜ ନାଗରିକଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେଯେ, ଆମେ ଏକ କଷ୍ଟଦାୟକ ସମୟ ଦେଇ ଆଗକୁ ବଢ଼ୁଛୁ। ଟିକିଏ ଅସାବଧାନତା ଆମ ଗତିକୁ ବନ୍ଦ କରିପାରେ। ଆମର ଖୁସିକୁ ଖରାପ କରିପାରେ।

ଭୁଲ ଏବଂ ରୋଗ କେବେବି ଛୋଟ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଆମେ ଏକ କଷ୍ଟଦାୟକ ସମୟ ଦେଇ ଆଗକୁ ବଢ଼ୁଛୁ। ଟିକିଏ ଅସାବଧାନତା ଆମ ଖୁସିକୁ ବନ୍ଦ କରିପାରେ। ସମୟ ସମୟରେ ସାବୁନରେ ହାତ ଧୋଅନ୍ତୁ, ମାସ୍କ ଲଗାନ୍ତୁ। ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଦେଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ମୁଁ ଆଶା କରେ ଏହି ପର୍ବ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ଉତ୍ସାହ ଏବଂ ଉତ୍ସାହରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଉ।

କରୋନା ଟିକା ଆସିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମକୁ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ମାନବିକତା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ କରୋନା ଟିକା ଉପରେ କାମ ଚାଲିଛି। ଯେତେବେଳେ ବି କରୋନା ଟିକା ଆସେ, ଏହା ଏକ ଟିକା ଉପରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ଉଚିତ।

କରୋନା ବିପକ୍ଷରେ ଜନତା କର୍ଫ୍ୟୁ ଠାରୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମ ସମସ୍ତ ଭାରତୀୟ ଏକ ଦୀର୍ଘ ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ କରିଛନ୍ତି। ସମୟ ସହିତ ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ମଧ୍ୟ ଧୀରେ ଧୀରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.