Home Coronavirus Outbreak କରୋନା ଟିକା ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ପରେ ମଦ୍ୟପାନ କରିବେ କି ନାହିଁ ଜାଣନ୍ତୁ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ...

କରୋନା ଟିକା ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ପରେ ମଦ୍ୟପାନ କରିବେ କି ନାହିଁ ଜାଣନ୍ତୁ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଉପଦେଶ

72

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୬-୩ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) କରୋନା ମହାମାରୀ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଶେଷ ହେବ ସେଥିପାଇଁ ନିରନ୍ତର ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉଛି। ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ଦେଶରେ ଏହା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ଚାଲିଛି। ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୭.୧ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନା ଟିକା ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ଦିଆଯାଇଛି, ଅର୍ଥାତ ପ୍ରତିଦିନ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯାଉଛି। ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଟିକା ନେବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରଥମେ ଟିକା ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ପରେ କେଉଁ ସତର୍କତା ଆବଶ୍ୟକ ତାହା ଜାଣନ୍ତୁ, କାରଣ ଯଦି ଆପଣ ଭୁଲ୍ କରନ୍ତି ତେବେ ଟିକା ଆପଣଙ୍କୁ କରୋନା ଠାରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ନାହିଁ। ଏହି ସତର୍କତା ମଧ୍ୟରେ ମଦ୍ୟପାନ ନକରିବା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।

ଦେଶର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଡକ୍ଟର ଅରବିନ୍ଦର ସିଂ ସୋଏନ୍ କରୋନା ପାଇଁ ଟିକା ନେଇଥିବା କିମ୍ବା ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ମଦ୍ୟପାନରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସେ କୁହନ୍ତି, ‘ମଦ୍ୟପାନ ଏବଂ କରୋନା ଟିକା ମିଶ୍ରଣ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଟିକା ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଅତି କମରେ ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ଏବଂ ଟିକା ନେବା ପରେ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଦ୍ୟପାନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।’

ଡକ୍ଟର ଅରବିନ୍ଦର ସିଂ କୁହନ୍ତି, ମଦ୍ୟପାନ ଟି-କୋଷଗୁଡ଼ିକୁ ଅସ୍ଥିର କରିଦିଏ, ଯକୃତରେ ପ୍ରଦାହ ସୃଷ୍ଟି କରେ ଏବଂ ଅନ୍ତନଳୀ ଜୀବାଣୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରେ, ଏହି ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରଭାବ ଅନେକ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥାଏ।

କିଛି ମାସ ପୂର୍ବେ ଋଷର ଗମାଲାୟା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ମୁଖ୍ୟ ଆଲେକ୍ସଜାଣ୍ଡାର୍ ଜିଣ୍ଟଜବର୍ଗ ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ କରୋନା ଟିକା ପାଇବା ପରେ ଆଦୌ ମଦ୍ୟପାନ ନକରନ୍ତୁ, ନଚେତ୍ ଏହା ଶେଷ ହେବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଋଷର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଟାଟିଆନା ଗୋଲିକୋଭା ମଧ୍ୟ ଏହିପରି କିଛି ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଲୋକମାନେ କରୋନା ଟୀକା ପାଇବା ପରେ ମଦ୍ୟପାନ କରନ୍ତି, ତେବେ ସବୁକିଛି ବ୍ୟର୍ଥ ହେବ, କାରଣ ମଦ୍ୟପାନ କରିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଟୀକା ପ୍ରଭାବକୁ ଦୂର କରିପାରେ।

ତେବେ ଡକ୍ଟର ଅରବିନ୍ଦର ସିଂ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟିକା ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ଏବଂ ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିବାର ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପରେ ସୀମିତ ପରିମାଣରେ ମଦ୍ୟପାନ କରିପାରିବେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିନକୁ ଦୁଇରୁ ଅଧିକ କିମ୍ବା ସପ୍ତାହରେ ୧୦ ରୁ ଅଧିକ ପାନୀୟ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.