Home Top News ପିତୃ ପକ୍ଷ ୨୦୨୧ : ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୧ ରୁ ଆରମ୍ଭ, ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ମୁଖ୍ୟ...

ପିତୃ ପକ୍ଷ ୨୦୨୧ : ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୧ ରୁ ଆରମ୍ଭ, ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ମୁଖ୍ୟ ତାରିଖ ଏବଂ ବିଶେଷ କଥା

37

ପିତୃ ପକ୍ଷ ୨୦୨୧ : ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ପିତୃ ପକ୍ଷର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ପିତୃ ପକ୍ଷ ଅଶ୍ୱିନ ମାସର କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷର ପ୍ରତୀପଦା ତିଥିରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଅମାବାସ୍ୟା ତିଥି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥାଏ। ଶାସ୍ତ୍ରରେ ପୂର୍ବପୁରୁଷଙ୍କ ପ୍ରତି ସମ୍ମାନ ଏବଂ ଶ୍ରଦ୍ଧା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ବିଧିର ସହ ପାଳନ କରାଯାଏ। ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ, ଯମରାଜ ପୂର୍ବପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ଏହି ୧୫ ଦିନ ପାଇଁ ମୁକ୍ତ କରନ୍ତି, ଯାହାଫଳରେ ସେମାନେ ନିଜ ପରିବାରରୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାନୁଯାୟୀ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଜଳ ନେଇ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇପାରନ୍ତି।

ଚଳିତବର୍ଷ ପିତୃ ପୂଜନ ୨୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୦୬ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଶେଷ ହେବ। ଏହି ବିଶେଷ ଦିନରେ ଦାନ କରିବାର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ଅଛି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ, ଯଦି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ କରା ନ ଯାଏ, ତା’ହେଲେ ତାଙ୍କ ଆତ୍ମା ଶାନ୍ତି ପାଇବ ନାହିଁ। ପିତୃ ପକ୍ଷରେ ନିୟମିତ ଭାବରେ ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ରାଶିରୁ ପିତୃ ଦୋଷ ହଟିଥାଏ।

ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରମୁଖ ତାରିଖ

ପ୍ରତୀପଦା ଶ୍ରାଦ୍ଧ – ୨୧ ସେପ୍ଟେମ୍ବର, ମଙ୍ଗଳବାର।

ଷଷ୍ଠି ଶ୍ରାଦ୍ଧ – ସୋମବାର ୨୭ ସେପ୍ଟେମ୍ବର।

ନବମୀ ଶ୍ରାଦ୍ଧ – ୩୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଗୁରୁବାର।

ଏକାଦଶୀ ଶ୍ରାଦ୍ଧ – ୨ୟ ଅକ୍ଟୋବର, ଶନିବାର।

ଚତୁର୍ଦଶୀ ଶ୍ରାଦ୍ଧ – ମଙ୍ଗଳବାର, ଅକ୍ଟୋବର ୫।

ପିତୃ ଅମାବାସ୍ୟା ଶ୍ରାଦ୍ଧ – ବୁଧବାର ୬ ଅକ୍ଟୋବର।

ଭାଦ୍ର ପୂର୍ଣ୍ଣିମାର ମହତ୍ତ୍ୱ

ଭାଦ୍ର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ୨୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୧ ରେ ହେବ। ଏହି ଦିନ ପ୍ରଥମ ତର୍ପଣ ଦିଆଯିବ। ଏହି ଦିନ ଋଷି ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା। ଏହି ଦିନ ମନ୍ତ୍ର ଦ୍ରଷ୍ଟା ଋଷି ମୁନି ଅଗସ୍ତ୍ୟଙ୍କୁ ନୈବେଦ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରାଯାଏ। ସାଧୁମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ସେ ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ପିଇଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ଦୁଇ ଅସୁରଙ୍କୁ ଖାଇଯାଇଥିଲେ। ତେଣୁ ଭାଦ୍ର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଅଗସ୍ତ୍ୟ ମୁନିଙ୍କୁ ସମ୍ମାନର ସହ ପୂଜା କରାଯାଏ ଏବଂ ଏହା ପରେ ପିତୃ ପକ୍ଷ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.