ad
ଓଡ଼ିଶା

ବଜଟ ୨୦୧୯: ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଚଡ଼କ: କାଲିଠାରୁ ୨ ଟଙ୍କା ମହଙ୍ଗା ହେବ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଜିଜେଲ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୫ ଜୁଲାଇ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଲା ସୀତାରମଣ ମୋଦୀ ୨.୦ ସରକାରଙ୍କର ପ୍ରଥମ ସାଧାରଣ ବଜଟ ଆଗତ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ବଜଟରେ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ପଡ଼ିଛି ଚଡ଼କ। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଲା ସୀତାରମଣ ଏହି ବଜଟରେ ପେଟ୍ରୋଲ-ଜିଜେଲ୍ ଉପରେ ବିଶେଷ ଅତିରିକ୍ତ ଉତ୍ପାଦ ଶୁଲ୍କ ଲଗାଇଛନ୍ତି।

୨ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ଲିଟର ମହଙ୍ଗା ହେବ ପେଟ୍ରୋଲ-ଜିଜେଲ୍
ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଲା ସୀତାରମଣ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଜିଜେଲ୍ ଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ଲିଟର ଙ୍କର ବିଶେଷ ଅତିରିକ୍ତ ଉତ୍ପାଦ ଶୁଲ୍କ ତଥା ଏକ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ଲିଟର ସଡ଼କ ଏବଂ ଢାଂଚାଗତ ଅଧିଭାର ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରକାର ଏଗୁଡ଼ିକର ଦାମ ଦୁଇ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ଲିଟର ବଢ଼ିଯିବ। ଶୁକ୍ରବାରଦିନ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପେଟ୍ରୋଲ ୭୦.୫୧ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ଲିଟର ଅଛି ଯାହାକି ବଢ଼ିକର ୭୨.୫୧ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ଲିଟର ହୋଇଯିବ। ସେହିପରି ଜିଜେଲ୍ ୬୪.୩୩ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ଲିଟର ଅଛି ତାହା ବଢ଼ିକରି ୬୬.୩୩ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ଲିଟର ହୋଇଯିବ। ଆପଣଙ୍କୁ କୁହାଯାଇପାରେଯେ, ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଅଏଲ କର୍ପୋରେସନ ଲିମିଟେଡ ତରଫରୁ ପ୍ରତ୍ୟେହ ପେଟ୍ରୋଲ-ଜିଜେଲ୍ ର ଦାମ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥାଏ। ଏହି ନୂଆ ଦର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ସକାଳ ୬ଟା ବୋଳେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଥାଏ।

ବଢ଼ିବ ବସ୍ତୁର ଦର

ପେଟ୍ରୋଲ-ଜିଜେଲ୍ ର ଦାମରେ ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ବଢ଼ିପାରେ ବସ୍ତୁଗୁଡ଼ିକର ଦର। ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଜିଜେଲ୍ ଚାଲିତ ବାହନ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ। ଜିଜେଲ୍ ର ଦର ବଢ଼ିଲେ ପରିବହନର ଖର୍ଚ୍ଚ ବଢ଼ିବ, ଏହାର ପ୍ରଭାବ ବସ୍ତୁର ଉପରେ ପଡ଼ିବ। ତା’ ବ୍ୟତୀତ ଚାକିରିପେଶା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଏବେ ପେଟ୍ରୋଲର ପାଇଁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top