ad
ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ

ପରମାଣୁ ଆକ୍ରମଣର ଧମକ ମଧ୍ୟରେ ପାକିସ୍ତାନ କଲା ‘ଗଜନବୀ’ ମିସାଇଲର ପରୀକ୍ଷଣ

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୯-୮ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ପାକିସ୍ଥାନ ନିଜର ବାଲାଷ୍ଟିକ୍ ମିସାଇଲ ଗଜନବୀର ପରୀକ୍ଷଣ କରିଛି। ଗୁରୁବାରଦିନ ସଫଳତାର ସହିତ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଛି ପାକିସ୍ଥାନ। ‘ଗଜନବୀ’ ୨୯୦ ରୁ ୩୨୦ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୂର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷେପଣ କରିବାପାଇଁ ସକ୍ଷମ ଅଟେ। ଏହି ମିସାଇଲ ୭୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ବିଷ୍ପୋରଣ କରିବାର କ୍ଷମତା ଅଛି। ଏହାର ପରୀକ୍ଷଣ କରାଚୀ ନିକଟରେ ଥିବା ସୋନମିୟାନୀ ବିମାନ ପରୀକ୍ଷଣ ରେଞ୍ଜରେ କରାଯାଇଛି। ‘ଗଜନବୀ’ ର ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ କରାଚୀ ଏୟାରସ୍ପେସକୁ ଆସନ୍ତା ତିନି ଦିନ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରଖିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ କରାଚୀ ଏୟାରସ୍ପେସର ତିନୋଟି ଆକାଶ ମାର୍ଗକୁ ୨୮ ଅଗଷ୍ଟ ରୁ ୩୧ ଅଗଷ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି।

ବାଲାଷ୍ଟିକ୍ ମିସାଇଲ ‘ଗଜନବୀ’ ର ପରୀକ୍ଷଣ ଏପରି ସମୟରେ କରାଯାଇଛି, ଯେତେବେଳେ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଆର୍ଟିକଲ ୩୭୦ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି ଏବଂ ଏହା ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବିଶ୍ୱର ସହାୟତା ମାଗୁଛି। ଅବଶ୍ୟ, ପାକିସ୍ଥାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମରାନ ଖାନଙ୍କୁ ସବୁଯାଗାରୁ ହତାଶା ମିଳିଛି। ସେ ଯୁଦ୍ଧ ଏବଂ ପରମାଣୁ ଆକ୍ରମଣର ଧମକ ମଧ୍ୟ ଦେଇସାରିଛନ୍ତି।

ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମରାନ ଖାନ ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ‘ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସ’ କୁ ଦେଇଥିବା ଇଣ୍ଟରଭ୍ୟୁରେ ପରମାଣୁ ଆକ୍ରମଣର ସଂକେତ ଦେଇଥିଲେ। ତା’ ପରେ ୨୬ ଅଗଷ୍ଟ ରେ ନ୍ୟୁଜ ଚ୍ୟାନେଲରେ ସେ ଏହି ବୟାନକୁ ପୁନଃ ଦୋହରାଇଥିଲେ।

ପାକିସ୍ତାନର ରେଳ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ମନ୍ତବ୍ୟ- ଅକ୍ଟୋବର କିମ୍ବା ତା’ ପରେ ଭାରତ ସହିତ ହେବ ଯୁଦ୍ଧ

‘New York Times’ ର ଖବର ମୁତାବକ, ଏହା ମାନା ଯାଉଛିଯେ, କାଶ୍ମୀର ବିଷୟକୁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟକରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଉଠାଉଛି ପାକିସ୍ତାନ। ଏହି ଚିନ୍ତାରେ ପାକିସ୍ତାନ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧର ମାହୌଲ ବନାଇ କରି ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସମୁଦାୟଙ୍କର ଧ୍ୟାନ କାଶ୍ମୀର ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ରିତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି।

କୁହାଯାଇପାରେଯେ, କି ପାକିସ୍ତାନର ଇମରାନ ଖାନ ସରକାର ରେଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ ରଶୀଦ ଅହମ୍ମଦ ଦାବା କରିଥିଲେ କି ଭାରତ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ ହେବ। ମନ୍ତ୍ରୀ ଏପରିକି ଏତିକିରେରୋକି ଯାଇ ନଥିଲେ। ସେ ଏପରିକି ଏହା କହିଥିଲେ କି ଯୁଦ୍ଧ କେବେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି। ଶେଖ ରଶୀଦ ଅହମ୍ମଦ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ କରି ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୁଦ୍ଧ ହେବ। ତାଙ୍କର ଦାବା ଥିଲା କି ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ଅକ୍ଟୋବର କିମ୍ବା ତା’ର ପରେ ହେବ ବୋଲି।

ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ – କଶ୍ମୀରା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ପାକିସ୍ଥାନ ସବୁ ସୀମା ପାର କରିବ

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଇସ୍ଲାମାବାଦରେ କାଶ୍ମୀର ଉପରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ସେମିନାରରେ ପାକ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହ ମହମୂଦ କୁରୈଶୀ କହିଥିଲେ କି ପାକିସ୍ତାନ କଶ୍ମୀର ଲୋକମାନଙ୍କର ଅଧିକାର ରକ୍ଷା ପାଇଁ କୌଣସି ମଧ୍ୟ ସୀମା ପାର କରିପାରିବ। ସେ କହିଥିଲେ, ‘ଭାରତ କାଶ୍ମୀରରେ ବେଆଇନ୍ ଭାବରେ ଆର୍ଟିକଲ ୩୭୦ ହଟାଇକରି ସେଠାରେ ଚିନ୍ତା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଏପରିକି ଏଠାରେ ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ପରି ଅବସ୍ଥା ଆସିପାରେ ଏବଂ ଆମେ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛୁ।’

କୁରୈଶୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ କି ସେ ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଏହି ବିଷୟକୁ ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ମହାସଭାରେ ମଧ୍ୟ ଉଠାଇବେ। କୁହାଯାଇପାରେଯେ, ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଆର୍ଟିକଲ ୩୭୦ ବିଷୟରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜାଗାରୁ ଝଟକା ଲାଗିଛି। ଏପରିକି ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ଏହି ବିଷୟ ଉପରେ ଭାରତର ସାଥି ଦେଇଥିଲା।

କିପରି ଅଟେ ଭାରତର ପରମାଣୁ ଶକ୍ତି
ଭାରତ ନିକଟରେ ଥିବା ତିନି ସେନାରେ ପରମାଣୁ ଆକ୍ରମଣ ଲଢ଼ିବାର କ୍ଷମତା ଅଛି। ଏପରିକି ଭାରତ ସ୍ଥଳ, ବାୟୁ ଏବଂ ସମୁଦ୍ର ତିନି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପରମାଣୁ ଯୁଦ୍ଧ ଲଢ଼ିପାରିବ। ୨୦୧୮ ରେ ଭାରତଙ୍କର ପରମାଣୁ ଶକ୍ତି ସଂପନ୍ନ ପନଡୁବ୍ବୀ ଆଇଏନଏସ ଅରିହନ୍ତ ମଧ୍ୟ ସେନାରେ ସାମିଲ ହୋଇଯାଇଛି। ଭାରତର ଭୂମିରୁ କ୍ଷେପଣ କରିବା ପାଇଁ ବାଲାଷ୍ଟିକ୍ ମିସାଇଲ ଅଗ୍ନି-୩ର ରେଞ୍ଜ ୩୦୦୦ କିମି ଅଟେ।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top