ad
ଓଡ଼ିଶା

ପାକିସ୍ତାନୀ ଗୁପ୍ତଚର ଭାବେ କାମ କରୁଥିଲା HAL ର କର୍ମଚାରୀ, ଗିରଫ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅକ୍ଟୋବର ୦୯ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) – ନାସକର ଓଜାରରେ ଅବସ୍ଥିତ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଏରୋନେଟିକ୍ସ ଲିମିଟେଡ (HAL) ର ଜଣେ କର୍ମଚାରୀ ପାକିସ୍ତାନୀ ଗୁପ୍ତଚର ଭାବେ କାମ କରୁଥିଲା। ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ବିଷୟରେ ପାକିସ୍ଥାନକୁ ସୂଚନା ଦେଉଥିଲା। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ହାଲ ବିମାନ ଉତ୍ପାଦନ ୟୁନିଟ୍ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦେଉଥିଲା। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏଟିଏସ୍ ତାକୁ ସରକାରୀ ସିକ୍ରେଟ୍ ଆକ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ତାକୁ ୧୦ ଦିନିଆ ପୋଲିସ ହେପାଜତକୁ ପଠାଯାଇଛି।

ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଏରୋନେଟିକ୍ସ ଲିମିଟେଡର ନାଶିକର ଓଜାରରେ ଏକ ଶାଖା ଅଛି। HAL ର ଏହି ୟୁନିଟ୍ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, କାରଣ ଏଠାରେ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ସୁଖୋଇ -୩୦ MKI ର ଆଧୁନିକୀକରଣ ଚାଲିଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏଟିଏସ୍ ହାଲର ଏହି କର୍ମଚାରୀ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇଥିଲା ଯେ ସେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଭାରତ ବିଷୟରେ ଗୁପ୍ତ ସୂଚନା ଦେଉଛି। ନଜର ରଖିବା ଏବଂ ସୂଚନା ନିଶ୍ଚିତ ହେବା ପରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏଟିଏସ୍ ମୁଖ୍ୟ ଦେବନ୍ ଭାରତୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏହି ସିକ୍ରେଟ୍ ଅପରେସନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଟିଏସକୁ ଉକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ଦୃଢ଼ତାର ସହିତ ପଚରାଉଚରା କରିବା ବେଳେ ସେ ପାକିସ୍ତାନର ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସି ଆଇଏସଆଇ ସହିତ ନିରନ୍ତର ଯୋଗାଯୋଗରେ ଥିବା ସ୍ୱୀକାର କରିଛି। ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ସେ ଭାରତୀୟ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ତଥା ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ସୂଚନା ତଥା ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଏରୋନେଟିକ୍ସ ଲିମିଟେଡର ବିମାନ ଉତ୍ପାଦନ ୟୁନିଟ୍ ବିଷୟରେ ଆଇଏସଆଇକୁ ପଠାଉଛି।

ଦୀପକ ଶିରସାଥ ନାମକ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ହ୍ୱାଟ୍ସ ଆପ୍ ଏବଂ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଜରିଆରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ଗୁପ୍ତଚର ସଂସ୍ଥାକୁ ଭାରତୀୟ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ପାଦନ ୟୁନିଟ୍ ବିଷୟରେ ଗୁପ୍ତ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିଲେ ବୋଲି ଡିସିପି ବିନୟ ରାଠୋଡ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ସରକାରୀ ସିକ୍ରେଟ୍ ଆକ୍ଟର ଧାରା ଅନୁଯାୟୀ ତା ବିରୋଧରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ତା ଠାରୁ ଏଟିଏସ୍ ତିନୋଟି ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ଏବଂ ୫ ଟି ସିମ୍ କାର୍ଡ ପାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦୁଇଟି ମେମୋରୀ କାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ଜବତ କରାଯାଇଛି। ଏହି ସମସ୍ତ ଜିନିଷକୁ ଫୋରେନସିକ୍ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଲାବୋରେଟୋରୀକୁ ପଠାଯାଇଛି।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top