ad
ଓଡ଼ିଶା

NTA UGC-NET ପରୀକ୍ଷା ଆଗକୁ ଘୁଞ୍ଚିଲା, ସଂଶୋଧିତ ତାରିଖ ଦେଖନ୍ତୁ

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୪-୯ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) NTA UGC-NET ପରୀକ୍ଷା ୨୦୨୦: ଜାତୀୟ ଯୋଗ୍ୟତା ପରୀକ୍ଷା (UGC-NET) ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ଏଗ୍ରିକଲଚୁରାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ICAR) ପରୀକ୍ଷା ସହିତ ଏହାର ତାରିଖ କ୍ରାସ କରିବା ପରେ ଏହାକୁ ଆଗକୁ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସଂଶୋଧିତ ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରିଛି, ପରୀକ୍ଷା ଏବେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୪ ରୁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୬ ତାରିଖରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାର ଥିଲା।

“ନ୍ୟାସନାଲ ଟେଷ୍ଟିଂ ଏଜେନ୍ସି ୧୬, ୧୭, ୨୨ ଏବଂ ୨୩ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ICAR ପରୀକ୍ଷା କରିବ। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି UGC- NET ୨୦୨୦ ପରୀକ୍ଷା ବର୍ତ୍ତମାନ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୪ ରୁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ବୋଲି ଏନଟିଆର ବରିଷ୍ଠ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସାଧନା ପରାସର କହିଛନ୍ତି।

“ଏହି ଉଭୟ ପରୀକ୍ଷାରେ କିଛି ସାଧାରଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଥିବାରୁ ସେମାନେ ଏଥିପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ।” ବିଷୟ- ଏବଂ ଶିଫ୍ଟ- ସବିଶେଷ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଅପଲୋଡ୍ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

COVID-୧୯ ମହାମାରୀ ହେତୁ ଜୁନ୍ ପରୀକ୍ଷା ସହିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପରୀକ୍ଷାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ପଡିଲା। ବିଭିନ୍ନ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଅଗଷ୍ଟ ଶେଷ ସପ୍ତାହରେ NTA ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା।

ନୂଆ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବା ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଅତିକମରେ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ମାର୍କ (ସଂରକ୍ଷିତ ବର୍ଗ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ୩୫ ପ୍ରତିଶତ) ସ୍କୋର କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ। ଯୋଗ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୬ ପ୍ରତିଶତଙ୍କୁ ପାସ୍ ଘୋଷଣା କରାଯିବ। ଯେଉଁମାନେ ପରୀକ୍ଷାରେ ସଫା କରନ୍ତି ସେମାନେ ସହକାରୀ ପ୍ରଫେସର କିମ୍ବା ଜୁନିଅର ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫେଲୋସିପ୍ (JRF) ପଦ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ହେବେ।

ଯୋଗ୍ୟ ହେବାକୁ ଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା NET ର ଉଭୟ କାଗଜପତ୍ରରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ୬ ପ୍ରତିଶତ ସହିତ ସମାନ ହେବ।
UGC NET ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୯ ପାଇଁ ମୋଟ ୭, ୯୩, ୮୧୩ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top