ad
ଓଡ଼ିଶା

ରମେଶ ପୋଖରିଆଲ ନିଶଙ୍କ କହିଲେ- ଛାତ୍ରମାନେ ବିଦେଶୀ ଡିଗ୍ରୀରେ ଡଲାର ଖର୍ଚ୍ଚ ବନ୍ଦ କରିବା ଉଚିତ, ଛାତ୍ରମାନେ ଦେଶରେ ରହି ଅଧ୍ୟୟନ କରିବେ

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୧-୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରିଆଲ୍ ନିଶଙ୍କ ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ଉପରେ ଭାଷଣ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଆଉ ବିଦେଶୀ ଡିଗ୍ରୀରେ ଡଲାର ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ବିଶ୍ୱ ମାନକାଙ୍କ ସହିତ ମେଳ ଖାଇବା ପାଇଁ ଡିଜାଇନ୍ ହୋଇଛି। ଆଇଆଇଟି ଖଡ଼ଗପୁରରେ ଏକ ୱେବିନିନରକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବା ସମୟରେ ନିଶଙ୍କ ଏହି କଥା କହିଛନ୍ତି।

ଛାତ୍ରମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ରହି ଅଧ୍ୟୟନ କରିବେ

ନିଶଙ୍କ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଉଚ୍ଚମାନର ଅଟେ। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, “ଆମର କିଛି ଛାତ୍ର ବିଦେଶୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆଡମିଶନ ପାଇବା ପାଇଁ ଡଲାରରେ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ଆମର ସମସ୍ତ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଏବଂ ସୁବିଧା ରହିଛି। ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ୨୦୨୦ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଛି। ଆମର ଛାତ୍ରମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ରହି ଅଧ୍ୟୟନ କରିବେ। ”

ବିଦେଶୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଭାରତ ଆସିବେ

ପୋଖରିଆଲ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଭାରତରେ କ୍ୟାମ୍ପସ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ବିଦେଶୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଭାରତୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ବିଦେଶୀ କ୍ୟାମ୍ପସ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଛାତ୍ରମାନେ ଭାରତରେ ରହି ବିଦେଶର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡ଼ିକରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିପାରିବେ।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top