ad
ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ

କ’ଣ ମାଉଥ୍ ୱାଶ୍ ଆପଣଙ୍କୁ କୋଭିଡ୍ ଟ୍ରାନ୍ସମିସନ୍ ବିପଦରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବ ? ଗବେଷଣା କ’ଣ କହୁଛି ଜାଣନ୍ତୁ

Image credit nytimes.com

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨-୮ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) : ଆପଣ ବୋଧହୁଏ କରୋନା ବାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବାକୁ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟ ଖୋଜୁଥିବେ। ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ନିକଟରେ ଜର୍ମାନ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏକ ନୂତନ ଖୁଲାସା କରିଛନ୍ତି। ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ମାଉଥ ୱାଶ ବ୍ୟବହାର କରି ସାର୍ସ-କୋଭ-2 ଭୂତାଣୁ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ହୋଇପାରିବେ ବୋଲି ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ଅଧ୍ୟୟନ କ’ଣ କହୁଛି ଜାଣନ୍ତୁ –

ଜର୍ଣ୍ଣାଲ୍ ଅଫ୍ ଇନଇଫେକ୍ଟିଭ୍ ଡିଜିଜେସ୍ ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, କିଛି କୋଭିଡ୍ -୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଟିରେ ଏବଂ ଗଳାରେ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ଭାଇରାଲ୍ ଲୋଡ୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, ମାଉଥ ୱାଶ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା, ସାର୍ସ୍-କୋଭ୍-2 ବିରୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇପାରେ, ଏହା ଭାଇରାଲ୍ ଲୋଡକୁ କମ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ସ୍ୱଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣକୁ କମ କରିବାର ଆଶଂକା ରହିଥାଏ।

ଗବେଷଣାକାରୀମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଉପାଦାନ ସହିତ ଆଠ ପ୍ରକାରର ମାଉଥ ୱାସକୁ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ ଯାହା ଜର୍ମାନୀର ଫାର୍ମାସି କିମ୍ବା ଔଷଧ ଦୋକାନରେ ଉପଲବ୍ଧ। ପ୍ରତ୍ୟେକରେ ଭୂତାଣୁ କଣିକା ଏବଂ ଏକ ବାଧାକାରୀ ପଦାର୍ଥ ସହିତ ମିଶ୍ରିତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହା ପାଟିରେ ଲାଳର ପ୍ରଭାବ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଥିଲା। ଗାର୍ଗଲିଙ୍ଗର ପ୍ରଭାବକୁ ଅନୁକରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ୩୦ ସେକେଣ୍ଡ ପାଇଁ ହଲାଇ ଦିଆଗଲା।

ତା’ପରେ ସେମାନେ ଭାଇରୋ E6 କୋଷଗୁଡିକ ବ୍ୟବହାର କଲେ, ଯାହାକି ସାରସ୍-କୋଭ୍ -୨ କୁ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ, ଭୂତାଣୁର ଟାଇଟର୍ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବା ପାଇଁ ( ଟାଇଟର୍ ମୂଳତଃ ରକ୍ତରେ ଆଣ୍ଟିବଡିଗୁଡିକର ଉପସ୍ଥିତି ଏବଂ ପରିମାଣ ମାପିବା ପାଇଁ ଲାବୋରେଟୋରୀରେ ଏକ ପରୀକ୍ଷା ଅଟେ)। ପାଟି ଧୋଇବାର ଫଳପ୍ରଦତାକୁ ଆକଳନ କରିବାକୁ, ଏହି ଗବେଷଣାକାରୀ ଦଳ, ଭୂତାଣୁର କୋଷ ଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ମାଉଥ ୱାସ ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ପରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସମସ୍ତ ପରୀକ୍ଷିତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଜୀବାଣୁ ଟାଇଟର୍ ହ୍ରାସ କରିଛି ବୋଲି ଅଧ୍ୟୟନରେ କୁହାଯାଇଛି।

ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ତିନୋଟି ମାଉଥ ୱାସ୍ ଏହାକୁ ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ହ୍ରାସ କରିଥିଲା ​​ଯେ ୩୦ ସେକେଣ୍ଡର ଏକ୍ସପୋଜର ସମୟ ପରେ କୌଣସି ଭୂତାଣୁ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇପାରି ନଥିଲା।

କ’ଣ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି –

ଜଣେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପାଟି ଧୋଇବା ସହିତ ଗାର୍ଲିଂ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଜର୍ମାନୀର ବୋଚମ୍ ସ୍ଥିତ ରୁହର୍-ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଗବେଷକ ଟୋନି ମେଷ୍ଟର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗାର୍ଗଲିଂ ପ୍ରକୃତରେ କୋଷରେ ଭୂତାଣୁ ଉତ୍ପାଦନକୁ ବନ୍ଦ କରିପାରିବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସ୍ୱଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଭାଇରାଲ୍ ଲୋଡ୍ କୁ ହ୍ରାସ କରିପାରେ ଯେଉଁଠାରେ ସଂକ୍ରମଣର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ ଯେପରିକି ପାଟିରେ ଏବଂ ଗଳାରେ।

ଗବେଷଣା କରୁଥିବା ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ପ୍ରଭାବ କ୍ଲିନିକାଲ ଅଭ୍ୟାସରେ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରଭାବ କେତେ ସମୟ ବା ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ ତାହା ଉପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top