Home ଓଡ଼ିଶା ଆଇଟି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ଲକ୍ଷ ଚାକିରି, କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ବଡ଼ ଆକାରର ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲେଣି

ଆଇଟି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ଲକ୍ଷ ଚାକିରି, କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ବଡ଼ ଆକାରର ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲେଣି

271

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୫-୮ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଭାରତୀୟ ଆଇଟି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ବହୁ ପରିମାଣରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି। ବଡ଼ ବଡ଼ ଆଇଟି ଫାର୍ମଗୁଡିକ ଦେଶରେ ଅତି କମରେ ଏକ ଲକ୍ଷ ନୂଆ ନିଯୁକ୍ତି କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

ଏବିପି ନ୍ୟୁଜ୍‌ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି କ୍ଲାଏଣ୍ଟ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ। ବହୁ କାର୍ଯ୍ୟର ଡିଟିଟାଲ ମୋଡରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ଆଇଟି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚାକିରି ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଖର୍ଚ୍ଚ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ କ୍ଲାଏଣ୍ଟ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଆଉଟସୋର୍ସିଂ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ, ଆଇଟି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧିକ ନିଯୁକ୍ତି କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

ପ୍ରଥମ ତ୍ରୟ ମାସରେ ନିଯୁକ୍ତି ବନ୍ଦ କରିବା ପରେ ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ଘରୋଇ ବଜାରରେ ଶୀଘ୍ର ନିଯୁକ୍ତି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଦେଶର ବୃହତ୍ତମ ଆଇଟି କମ୍ପାନୀ ଟିସିଏସ୍ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୪୦ ହଜାର ନୂଆ ନିଯୁକ୍ତି କରିବାକୁ ଯାଉଛି। କମ୍ପାନୀ ପ୍ରେସର ଏବଂ ଲାଟେରାଲ୍ ନିଯୁକ୍ତି ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଇନଫୋସିସ୍ ୨୦ ହଜାର ଏବଂ HCL ୧୫ ହଜାର ନିଯୁକ୍ତି କରିବାକୁ ଯାଉଛି। କଗ୍ନିଜେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ୧୫ ହଜାର ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି।

କୋଭିଡ -୧୯ କାରଣରୁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଅର୍ଥନୈତିକ ସଙ୍କଟ ହେତୁ କିଛି ମଧ୍ୟମ ଆଇଟି କମ୍ପାନୀ ନୂଆ ଯୋଗଦାନକାରୀଙ୍କ ଚିଠିରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ନିଯୁକ୍ତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ଆଇଟି କମ୍ପାନୀ ଗୁଡିକରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ନିଯୁକ୍ତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ଜେନସର କହିଛି ଯେ, ଗତ ମାସରେ ପାଞ୍ଚଟି ଲୋକେସନରେ ଫ୍ରେସର ନିଯୁକ୍ତି କରିଛି ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀ। ଯେହେତୁ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଗତ ତିନିମାସ ଧରି ନୂଆ ନିଯୁକ୍ତି କରିନଥିଲେ, ତେଣୁ ବହୁ ପଛୁଆ ନିଯୁକ୍ତି ବାକିଥିଲା। ଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଆଇଟି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ଆୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିସ୍ଥିତି ଧୀରେ ଧୀରେ ଭଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଆଇଟି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅର୍ଥନୀତିର ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ଡିଜିଟାଇଜେସନ୍ ଚାଲିଛି। ସେମାନଙ୍କର ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟ ଡିଜିଟାଲ୍ ମୋଡ୍ ରେ କରାଯାଉଛି। ତେଣୁ, ରୋଜଗାର କରିବାର ଭଲ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି।

କୋଭିଡ୍ -୧୯, ଡିଜିଟାଲ୍ ରୂପାନ୍ତରର ଗତିକୁ ବହୁଗୁଣିତ କରିଛି। ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ କ୍ଷେତ୍ରର ଡିଜିଟାଲ ରୂପାନ୍ତରର ପ୍ରକଳ୍ପ ଯାହା ୧୨-୧୩ ମାସରେ ସମାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା, ବର୍ତ୍ତମାନ ୨-୩ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଶେଷ ହେଉଛି। ଆଇଟି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଅନୁଯାୟୀ, ମଧ୍ୟମ ଏବଂ ସିନିୟର ସ୍ତରରେ ମଧ୍ୟ ବଡ଼ ଧରଣର ନିଯୁକ୍ତି ହେଉଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.