ad
Coronavirus Outbreak

ଅନ୍‌ଲକ୍ ୨ ରେ କ’ଣ ନିୟମ -କେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଅନୁମତି ମିଳିଛି, ବିବାହ ମହୋତ୍ସବରେ କେତେ ଲୋକ ହେବେ, ପଢ଼ନ୍ତୁ

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୯-୬ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଆସନ୍ତା କାଲି ସରୁଛି ଅନ୍‌ଲକ୍‌ ୧। ଆରମ୍ଭ ହେବ ଅନ୍‌ଲକ୍‌ ୨
ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ କଟଣ ରହିଛି ନିୟମ।
କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ବାହାରେ ଅନଲକ୍ ୨ ଅବଧି ସମୟରେ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଅନୁମୋଦିତ, କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ବାହାରେ ଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ, ନିମ୍ନଲିଖିତ ବ୍ୟତୀତ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ:
(i) ବିଦ୍ୟାଳୟ, କଲେଜ, ଶିକ୍ଷା ଏବଂ କୋଚିଂ ଅନୁଷ୍ଠାନ ୩୧ ଜୁଲାଇ, ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିବ। ଅନଲାଇନ୍ ଶିକ୍ଷା ଅନୁମତି ଜାରି ରହିବ।
କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡିକ ୧୫ ଜୁଲାଇ, ୨୦୨୦ ରୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ, ଯେଉଁଥି ପାଇଁ କାର୍ମିକ ବିଭାଗ (DoPT) ଦ୍ୱାରା ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଅପରେଟିଂ ପ୍ରୋସିଜ୍ୟୁର୍ (SOP) ଜାରି କରାଯିବ।
(ii) MHA ଦ୍ୱାରା ଅନୁମତି ବ୍ୟତୀତ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ଯାତ୍ରା।
(iii) ମେଟ୍ରୋ ରେଳ।
(iv) ସିନେମା ହଲ୍, ଜିମ୍ନାସିୟମ୍, ସୁଇମିଂ ପୁଲ୍, ମନୋରଞ୍ଜନ ପାର୍କ, ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟ, ବାର୍, ଅଡିଟୋରିୟମ୍, ଆସେମ୍ବଲି ହଲ୍ ଏବଂ ସମପରି ସ୍ଥାନ।
(v) ସାମାଜିକ / ରାଜନୈତିକ / କ୍ରୀଡା / ମନୋରଞ୍ଜନ / ଏକାଡେମିକ୍ / ସାଂସ୍କୃତିକ / ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବଡ଼ ମଣ୍ଡଳୀ। ଉପରୋକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପଗୁଡିକ ପୁନଃ ଆରମ୍ଭ କରିବାର ତାରିଖ ପୃଥକ ଭାବରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇପାରେ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଏବଂ COVID-୧୯ ର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ SOP ଗୁଡିକ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଘରୋଇ ବିମାନ ଏବଂ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟ୍ରେନକୁ ସୀମିତ ଢଙ୍ଗରେ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପଗୁଡିକ ଏକ କାଲିବ୍ରେଟେଡ୍ ଢଙ୍ଗରେ ଆହୁରି ବିସ୍ତାର କରାଯିବ।

– ରାତିର କର୍ଫ୍ୟୁ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ରାତି ୧୦ଟା ରୁ ସକାଳ ୫ଟା ମଧ୍ୟରେ ବଳବତ୍ତର ରହିବ।
– ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବ୍ୟତୀତ ଏକାଧିକ ଶିଫ୍ଟରେ ଶିଳ୍ପ ୟୁନିଟ୍ ଚଳାଇବା, ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥରେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ସାମଗ୍ରୀର ଗତିବିଧି, ମାଲ ପରିବହନ ଏବଂ ଅନଲୋଡ୍ କରିବା ଏବଂ ବସ୍, ଟ୍ରେନ୍ ଏବଂ ବିମାନରୁ ଓହ୍ଲାଇବା ପରେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥଳକୁ ଯାତ୍ରା। ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ, ସେମାନଙ୍କର ଅଧିକାରର ସମଗ୍ର ଅଞ୍ଚଳରେ, ଆଇନର ଉପଯୁକ୍ତ ନିୟମାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେପରିକି CrPC ର ଧାରା ୧୪୪ ଅନୁଯାୟୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିବେ ଏବଂ କଡାକଡି ପାଳନ କରିବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବେ।
COVID-୧୯ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଜାତୀୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା COVID-୧୯ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଜାତୀୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମାରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ପରି, ସାରା ଦେଶରେ ପାଳନ କରାଯିବ।

କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍‌ରେ ସୀମିତ ଲକଡାଉନ୍
(i) ଲକଡାଉନ୍ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍‌ରେ ୩୧ ଜୁଲାଇ, ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଳବତ୍ତର ରହିବ।
(ii) ଏହି କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ଗୁଡିକରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ / UT ଦ୍ୱାରା ସୂଚିତ କରାଯିବ ଏବଂ MOHFW ସହିତ ସୂଚନା ସେୟାର କରିବେ।
(iii) କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ଗୁଡିକରେ, କେବଳ ଜରୁରୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ଡାକ୍ତରୀ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ତଥା ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ସେବା ଯୋଗାଣକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଏହି ଜୋନ୍ ଗୁଡିକରେ କିମ୍ବା ବାହାରେ ଲୋକମାନଙ୍କର କୌଣସି ଗତିବିଧି ନହେବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ କଡା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରହିବ। କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ଗୁଡିକରେ, ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ କଣ୍ଟାକ୍ଟ ଟ୍ରେସିଂ, ଘର ଘର ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ରହିବ। ଉପରୋକ୍ତ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପାଇଁ MoHFW ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ।
(iv) କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍‌ରେ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପଗୁଡିକ ରାଜ୍ୟ / UT କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କଡା ନଜର ରଖାଯିବ ଏବଂ ଏହି ଜୋନ୍ ଗୁଡିକରେ ପ୍ରବନ୍ଧନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ କଡାକଡି ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ।
(v) ରାଜ୍ୟ / UT ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ବାହାରେ ବଫର୍ ଜୋନ୍ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ନୂତନ ମାମଲା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ। ବଫର୍ ଜୋନ୍ ମଧ୍ୟରେ, ଜିଲ୍ଲା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇ ପାରନ୍ତି। ସ୍ଥିତିର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଉପରେ ଆଧାର କରି ରାଜ୍ୟ / UT ଗୁଡିକ, କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ବାହାରେ କିଛି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ନିଷିଦ୍ଧ କରିପାରନ୍ତି କିମ୍ବା ଆବଶ୍ୟକ ପରି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇ ପାରନ୍ତି। ତଥାପି, ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ଚୁକ୍ତିନାମା ଅନୁଯାୟୀ ଜମି ଏବଂ ସୀମା ବାଣିଜ୍ୟ ପାଇଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ସାମଗ୍ରୀର ଆନ୍ତଃ ରାଜ୍ୟ ତଥା ଅନ୍ତରାଜ୍ୟ ଗତିବିଧି ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ରହିବ ନାହିଁ। ଏହିପରି ଗତିବିଧି ପାଇଁ କୌଣସି ପୃଥକ ଅନୁମତି / ଅନୁମୋଦନ / ଇ-ଅନୁମତି ଆବଶ୍ୟକ ହେବ ନାହିଁ।

ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟ୍ରେନ୍ ଏବଂ ଶ୍ରମିକ୍ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ଦ୍ୱାରା SOPs ସହିତ ଚଳାଚଳ, ଘରୋଇ ଯାତ୍ରୀ ବିମାନ ଯାତ୍ରା, ଦେଶ ବାହାରେ ବିଚ୍ୟୁତ ହୋଇଥିବା ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କ ଗତିବିଧି, ବିଦେଶୀ ନାଗରିକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର, ଏବଂ ଭାରତୀୟ ସାମୁଦ୍ରିକ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସାଇନ-ଅନ୍ ଏବଂ ସାଇନ-ଅଫ୍ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା SOPs ଅନୁସାରେ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହେବ।
ଅସୁରକ୍ଷିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ୬୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟକ୍ତି, ସହ-ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି, ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଏବଂ ୧୦ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲାମାନେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ତଥା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କାରଣରୁ ଯାତାୟତ ବ୍ୟତୀତ ଘରେ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ଆରୋଗ୍ୟ ସେତୁ ର ବ୍ୟବହାର

(i) ଆରୋଗ୍ୟ ସେତୁ ସଂକ୍ରମଣର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବିପଦର ଶୀଘ୍ର ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ କରେ, ଏବଂ ଏହିପରି ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପାଇଁ ଢାଲ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ।
(ii) ଅଫିସ୍ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷେତ୍ରରେ ନିରାପତ୍ତା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ, ନିଯୁକ୍ତିଦାତାମାନେ ସର୍ବୋତ୍ତମ ପ୍ରୟାସ କରିବେ କି ସୁସଂଗଠିତ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ଥିବା ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆରୋଗ୍ୟ ସେତୁ ସଂସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ।
(iii) ସୁସଂଗଠିତ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନରେ ଆରୋଗ୍ୟ ସେତୁ ପ୍ରୟୋଗ ସଂସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଏବଂ ଆପରେ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ଥିତିକୁ ନିୟମିତ ଭାବରେ ଅପଡେଟ୍ କରିବାକୁ ଜିଲ୍ଲା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପରାମର୍ଶ ଦେଇପାରନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ ବିପଦରେ ଅଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଡାକ୍ତରୀ ଧ୍ୟାନର ଠିକ୍ ସମୟରେ ଯୋଗାଇବାରେ ଏହା ସହଜ ହେବ।

୯- ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀଗୁଡିକର କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା।

(i) ରାଜ୍ୟ / UT ସରକାର କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଆଇନ, ୨୦୦୫ ଅନୁଯାୟୀ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ ହ୍ରାସ କରିବେ ନାହିଁ।
(ii) ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍ ମାନେ ଉପରୋକ୍ତ ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକୁ କଡାକଡି ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବେ।
୧୦- ଦଣ୍ଡବିଧାନ ବ୍ୟବସ୍ଥା
ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଥିବା ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଅଧିନିୟମ, ୨୦୦୫ ର ଧାରା ୫୧ ରୁ ୬୦ ଅନୁଯାୟୀ ଆଇପିସିର ଧାରା ୧୮୮ ଅନୁଯାୟୀ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆଇନଗତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।
ଚେହେରା ଆବରଣ: ମାସ୍କ ଲଗାଇବା
ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ, କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ, ଏବଂ ପରିବହନ ସମୟରେ, ମୁହଁରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ। ହେବ
ସାମାଜିକ ଦୂରତା
ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଛଅ ଫୁଟ (ଦୁଇ ଗଜ) ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଦୋକାନଗୁଡ଼ିକ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ନିଶ୍ଚିତ କରିବେ।

ସମାବେଶ:
ବୃହତ ଜନସାଧାରଣ ସଭା / ମଣ୍ଡଳୀ ନିଷେଧାଦେଶ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ବିବାହ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମାବେଶ: ଅତିଥି ସଂଖ୍ୟା ୫୦ ରୁ ଅଧିକ ହେବ ନାହିଁ।

ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର / ଶେଷ ରୀତି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମାବେଶ: ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୦ ରୁ ଅଧିକ ହେବ ନାହିଁ।

ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ଛେପ ପକାଇବା ଜରିମାନା ସହିତ ଦଣ୍ଡିତ ହେବ।
ଯେପରି ରାଜ୍ୟ / UT ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏହାର ଆଇନ, ନିୟମ କିମ୍ବା ନିୟମାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବେ। ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ମଦ, ପାନ, ଗୁଟ୍କା, ତମାଖୁ ଇତ୍ୟାଦି ଖାଇବା ନିଷେଧ।

କାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା
କାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ଥାନ –
ସ୍କ୍ରିନିଂ ଏବଂ ସ୍ୱଚ୍ଛତା – ସମସ୍ତ ପ୍ରବେଶ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ଥାନ ପଏଣ୍ଟ ଏବଂ ସାଧାରଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥର୍ମାଲ୍ ସ୍କାନିଂ, ହ୍ୟାଣ୍ଡ୍ ୱାଶ୍ ଏବଂ ସାନିଟାଇଜର ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ।
– ସମଗ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷେତ୍ରର ବାରମ୍ବାର ପରିମଳ, ସାଧାରଣ ସୁବିଧା ଏବଂ ସମସ୍ତ ପଏଣ୍ଟ ଯାହା ମାନବ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଆସେ। କବାଟ ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଇତ୍ୟାଦି, ସିଫ୍ଟ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରି ନିଶ୍ଚିତ କରାଯିବ। ସାମାଜିକ ଦୂରତା:

କାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ଥାନ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଦୂରତା ରଖିବେ।
ସିଫ୍ଟ ମଧ୍ୟରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ବ୍ୟବଧାନ ରଖିବେ
କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ବିରତି ଇତ୍ୟାଦି ନିଶ୍ଚିତ କରିବେ।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top