ad
Coronavirus Outbreak

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଜୁଲାଇ ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଅବଧି ବୃଦ୍ଧି

ମୁମ୍ବାଇ ୨୯-୬ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) : ରାଜ୍ୟରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମାମଲା ବଢ଼ିବା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ସରକାର ସୋମବାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଚାଲିଥିବା ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌କୁ ଜୁଲାଇ ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ।

ଏକ ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତିରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଂପୃକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ସଂଗ୍ରହକାରୀ ତଥା ପୌରସଂସ୍ଥା ନିଗମର କମିଶନରମାନେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପଦକ୍ଷେପ ତଥା ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ମହାମାରୀକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇପାରନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟରେ COVID-19 ସଂଖ୍ୟାରେ କ୍ରମାଗତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର କରୋନାଭାଇରସ୍ ଲକଡାଉନ୍ ଜୁଲାଇ ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି।
ଏହାକୁ “ମିଶନ୍ ଆରମ୍ଭ ପୁନର୍ବାର” କୁହାଯାଉଥିବା ତାଜା ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରି ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁମ୍ବାଇ ମହାନଗର ନିଗମର ପଡ଼ୋଶୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅନାବଶ୍ୟକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପାଇଁ ସୀମିତ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ।

“ଏହା ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ଯେ ସପିଂ ଏବଂ ବାହ୍ୟ ବ୍ୟାୟାମ ପରି ଅଣ-ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଗତିବିଧି, ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା, ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ସତର୍କତା ସହିତ ପଡୋଶୀ ଅଞ୍ଚଳ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ରହିବ।”

କେବଳ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ବୋଲି ସରକାର କହିଛନ୍ତି।

କେବଳ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷେତ୍ରରେ ଯୋଗଦେବା ଏବଂ ଡାକ୍ତରୀ କାରଣ ସହିତ ମାନବିକ ଆବଶ୍ୟକତା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ।

ସମସ୍ତ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଦୋକାନ, ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ତଥା ଅଣ-ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ପାଇଁ ଇ-ବାଣିଜ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ, ସମସ୍ତ ଶିଳ୍ପ ୟୁନିଟ୍ ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟର ଘର ବିତରଣକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ।

କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ (ଜରୁରୀକାଳୀନ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା, ଟ୍ରେଜେରୀ, ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା, ପୋଲିସ, ଏନଆଇସି, ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ନାଗରିକ ଯୋଗାଣ, ଏଫସିଆଇ, NYK, ପୌରପାଳିକା ସେବାକୁ ଛାଡ଼ିକରି) ୧୫% ଶକ୍ତି କିମ୍ବା ସର୍ବାଧିକ୧୫ ଜଣ ମଧ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

ମୁମ୍ବାଇ ମହାନଗର ନିଗମରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଘରୋଇ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ 10% ଶକ୍ତି କିମ୍ବା ସର୍ବାଧିକ 10 ଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ ନେଇ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବେ।

ସ୍ୱୟଂ ନିଯୁକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ, ଯେପରିକି ପ୍ଲମ୍ବର, ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକାଲ୍, ପେଷ୍ଟ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ; ଗ୍ୟାରେଜ୍; ଖବରକାଗଜର ମୁଦ୍ରଣ ଏବଂ ବଣ୍ଟନ ଏବଂ ସେଲୁନ୍‌ ଦୋକାନଗୁଡ଼ିକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମୁମ୍ବାଇ ମହାନଗର ନିଗମ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଅଞ୍ଚଳ।

ଶିବସେନା-କଂଗ୍ରେସ-ଏନସିପି ସରକାର ବାକି ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ରେ ଅନେକ କୋହଳ କରିଛନ୍ତି।

ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଏବଂ ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହିତ ବସ୍ ପ୍ରତି ସର୍ବାଧିକ 50% କ୍ଷମତା ସହିତ ଆନ୍ତଃ ଜିଲ୍ଲା ବସ୍ ସେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।

ରବିବାର ଦିନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ COVID-19 ର ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ଅଗ୍ରଗତି ସତ୍ତ୍ୱେ ସଙ୍କଟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶେଷ ହୋଇନାହିଁ ଏବଂ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ନିୟମ ମାନିବାକୁ ଏବଂ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ନିୟମ ମାନିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

“ଗତ ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆମେ ସତର୍କତାର ସହ ଏବଂ ଧୀରେ ଧୀରେ ଦୋକାନ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛୁ। ମୁମ୍ବାଇର ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ତଥା ରାଜ୍ୟର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଛୋଟ ଦୋକାନ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ଟ୍ରେନ୍ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛୁ। କିନ୍ତୁ ମହାମାରୀ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସରିନାହିଁ।

କେବଳ ଯେହେତୁ ଆମେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଅର୍ଥନୀତି ଆରମ୍ଭ କରୁଛୁ ଏହାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ବିପଦକୁ ଏଡାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକ କାମ ଅଛି ତେବେ ଦୟାକରି ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତୁ।”

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top