Home Top News ଏକାଦଶ, ଦ୍ୱାଦଶ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନାରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ମିଳିବ ୫ ରୁ ୭ ହଜାର...

ଏକାଦଶ, ଦ୍ୱାଦଶ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନାରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ମିଳିବ ୫ ରୁ ୭ ହଜାର ଟଙ୍କା

84

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨-୩ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ): ବିଦ୍ୟାଳୟ, କଲେଜ ଏବଂ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ତରରେ ବିଜ୍ଞାନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ସ୍କଲାରସିପ୍ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଏକାଦଶ, ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଏବଂ ସ୍ନାତକ କରୁଥିବା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଫେଲୋସିପ୍ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଏ।ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ସାଇନ୍ସ, ବାଙ୍ଗାଲୋର ଏହି ଯୋଜନା ଚଳାଇଥାଏ।

ଏହି ଯୋଜନାର ନାମ ‘କିଶୋର ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍ ଇନସେଣ୍ଟିଭ୍ ସ୍କିମ୍’ ରଖାଯାଇଛି। ଏହା ଅଧୀନରେ ବିଜ୍ଞାନ, ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଏବଂ ଔଷଧ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଫେଲୋସିପ୍ ଦିଆଯାଏ।

ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ୫ ରୁ ୭ ହଜାର ଟଙ୍କା ପାଇବେ

‘କିଶୋର ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍ ଇନସେଣ୍ଟିଭ୍ ସ୍କିମ୍’ (KVPY) ଫେଲୋସିପ୍ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଗତ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ବିଜ୍ଞାନରେ କ୍ୟାରିୟର କରିବାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଆସୁଛି। ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ମାସକୁ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଏବଂ ୭ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ ଫେଲୋସିପ୍ ପାଇଁ ଦିଆଯାଉଛି। ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଫେଲୋସିପ୍ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବା ଜରୁରୀ।

ପରୀକ୍ଷା ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ହୋଇଥାଏ

୧୯୯୯ ମସିହାରେ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଯୋଜନାର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ବିଜ୍ଞାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଲୁକ୍କାୟିତ ପ୍ରତିଭାକୁ ସାରା ଦେଶରେ ସାମନାକୁ ଆଣିବା ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଦେଶର ଭବିଷ୍ୟତ ଏବଂ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କର ଭବିଷ୍ୟତ ଉନ୍ନତ ହୋଇପାରିବ। ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଛାତ୍ର ଚୟନ ପାଇଁ ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଏ। ଯାହା ସାଧାରଣତଃ ଦୁଇଟି ସୋପାନରେ କରାଯାଏ। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏକ ଅନଲାଇନ୍ ଦକ୍ଷତା ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।

ଯୋଗ୍ୟତା କ’ଣ?

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, KVPY ଫେଲୋସିପ୍ ରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ଛାତ୍ରମାନେ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀରେ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଗଣିତ ବିଷୟଗୁଡିକରେ ୭୫% ମାର୍କ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହା ସହିତ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି, ଜନଜାତି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପଛୁଆ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ୧୦% ପ୍ରତିଶତ ରିହାତି ଦିଆଯାଏ। ଏଥି ସହିତ, ପ୍ରଥମ ବର୍ଷର ସ୍ନାତକ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀରେ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ମାର୍କ ପାଇବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏଥି ସହିତ, ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି, ଜନଜାତି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପଛୁଆ ବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ୧୦% କୋହଳ ସହିତ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ମାର୍କ ପାଇବା ଆବଶ୍ୟକ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.