Home Top News ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ହେରିଟେଜ୍ ବାଇ-ଲର ଡ୍ରାଫ୍ଟ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପାଇଁ NMA ସଦସ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ...

ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ହେରିଟେଜ୍ ବାଇ-ଲର ଡ୍ରାଫ୍ଟ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପାଇଁ NMA ସଦସ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ପତ୍ର ଲେଖିଲେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାପାଳ

19

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୧-୨ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ପୁରୀ ମନ୍ଦିର ହେରିଟେଜ୍ ବାଇ-ଲର ଡ୍ରାଫ୍ଟ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରତ୍ୟାହାର ହେବା ପରେ ଏବେ ଜାତୀୟ ସ୍ମାରକୀ ପ୍ରାଧିକରଣ (NMA) ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଶ୍ରୀ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ହେରିଟେଜ୍ ବାଇ-ଲର ଡ୍ରାଫ୍ଟ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ ପତ୍ର ପଠାଇଛି ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ।

ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ପତ୍ରରେ ଲେଖାଯାଇଛିଯେ, ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଶ୍ରୀ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମହାପ୍ରଭୂ ସ୍ୱୟମ୍ଭୁ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ଲିଙ୍ଗମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରାଜା ଭାବରେ ମାନ୍ୟତା ପାଇଥାନ୍ତି। ପ୍ରଭୁ ଭୁବନ-ଈଶ୍ୱର (ଲର୍ଡ ଅଫ୍ ୟୁନିଭର୍ସ) ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା। ବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଧାରଣାର ଏହି ଧାରଣା ସହିତ ଏହି ସ୍ଥାନର ନାମ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଭାବରେ ନାମିତ। ତେଣୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସାଧାରଣତଃ ଶୈବପୀଠ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା। ବିଶ୍ୱାସର ଏହି ପୃଷ୍ଠଭୂମିରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ହିନ୍ଦୁଙ୍କ ପାଇଁ ଧାର୍ମିକ ଏବଂ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ଉପରେ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ କୌଣସି ହସ୍ତକ୍ଷେପକୁ ବିଚାରକୁ ନିଆଯିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ପ୍ରଭୁ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ଜମି ରେକର୍ଡରେ ପ୍ରଭୁ ଲିଙ୍ଗରାଜଙ୍କର ସମସ୍ତ ସମ୍ପତ୍ତି ପ୍ରଭୁ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମୋହପ୍ରଭୂଙ୍କ ନାମରେ ଲିପିବଦ୍ଧ ହୋଇଛି। ସେବାୟତ ଏବଂ ପ୍ରଭୁ ଲିଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ସମସ୍ତ ଚଳନଶୀଳ ତଥା ଅସ୍ଥାବର ସମ୍ପତ୍ତି ତଥା ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କରିବା ପାଇଁ, OHRE ଅଧିନିୟମ, ୧୯୫୨ ର ଧାରା ୪୨ ଅନୁଯାୟୀ ଏକ ଟ୍ରଷ୍ଟ ବୋର୍ଡ ଗଠନ କରାଯାଇଛି।

ପ୍ରାଚୀନ ନିର୍ମିତ ସଂରଚନାର ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ବୈଷୟିକ ଜ୍ଞାନ ପାଇବା ପ୍ରତ୍ନତାତ୍ତ୍ୱିକ ସର୍ଭେ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ASI), ପ୍ରଭୁ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟ ବୋର୍ଡର ଟ୍ରଷ୍ଟିମାନେ ୧୦ ଫେବୃଆରୀ ୧୯୫୮ ରେ ପ୍ରତ୍ନତାତ୍ତ୍ୱିକ ସର୍ଭେ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ASI) ସହିତ ଏକ ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲେ।
ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟର ASI ର ଦାୟିତ୍ୱ ଚୁକ୍ତିନାମା ସୂଚାଇ ଦିଏ ଯେ, ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଶିବ ପୀଠ ମଧ୍ୟରୁ ଭଗବାନ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରର ଗୁରୁତ୍ୱକୁ ଉପଯୁକ୍ତ ବିଚାରକୁ ନିଆଯାଇ, ଟ୍ରଷ୍ଟ ବୋର୍ଡ, ପ୍ରାଚୀନ ନିର୍ମିତ ସଂରଚନାଗୁଡ଼ିକର ସଂରକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ASI କୁ ଜଡିତ କରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଥିଲା।

ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ସାହି ସହସ୍ର ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ପୁରୁଣା ମଧ୍ୟ ମନ୍ଦିର ଚାରିପାଖରେ ବିଦ୍ୟମାନ। ଏହି ବାସସ୍ଥାନଗୁଡିକ ମୁଖ୍ୟତଃ ସେବାୟତମାନଙ୍କ ପରିବାରର, ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରାଚୀନ କାଳରୁ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ସେବା କରିଆସୁଛନ୍ତି। ଏହି ଡ୍ରାଫ୍ଟ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପରି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ଗୁରୁତର ତଥା ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବାରୁ ଜାତୀୟ ସ୍ମାରକୀ ପ୍ରାଧିକରଣ (NMA) ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କର ଅଧିକାରକୁ ସୀମିତ ରଖିବା ପାଇଁ କୌଣସି ପ୍ରକ୍ରିୟା ପୂର୍ବରୁ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଭଗବାନ ଲିଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ରୀତିନୀତିର ନିରନ୍ତରତା ଉପରେ ସେବାୟତଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବାର ଆଶଂକା ଥିବାରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ।

ଏହା ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଜରୁରୀ ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଭାରତ ତଥା ବିଦେଶରୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ହିନ୍ଦୁ ଭକ୍ତ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମହାପ୍ରଭୂଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତି। ଶିବରାତ୍ରୀରେ ଏହାର ଏକ ବିଶେଷତ୍ତ୍ୱ ଯେ, ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଶିବ ହିନ୍ଦୁ ଭକ୍ତମାନେ ଅପେକ୍ଷା କରନ୍ତି। ଇ-ମିଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଭୁ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରର ଶୀର୍ଷରେ ଥିବା ମହାଦୀପଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ।
ଏହା ଭଗବାନ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରର ଏକ ଆଇନଗତ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ଏବଂ ଦାୟିତ୍ୱଯେ, ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସୁବିଧା ଏବଂ ସୁବିଧା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପରିଚାଳନା କରିବାକୁ।

ସମ୍ପ୍ରତି, ଶତାବ୍ଦୀ ପୁରୁଣା ଏହିକ୍ଷେତ୍ରର ନିରାପତ୍ତାକୁ ଦୃଢ଼ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି, ଏକାମ୍ର ବିକାଶ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଥିବା ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକ ପାଇଁ ପେରିଫେରାଲ୍ ଅଞ୍ଚଳର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ ମଧ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ପାନୀୟ ଜଳ, କୋଠରୀ ଏବଂ କ୍ୟୁ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ ଭଳି ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇବ। ଏହି ସମ୍ପତ୍ତିଗୁଡିକ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ସହିତ ବୁଝାମଣା ମାଧ୍ୟମରେ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କର ଜମି ଏବଂ ସମ୍ପତ୍ତି ଯୋଗଦାନ କରିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସିଛନ୍ତି। ଏହି ସମ୍ପତ୍ତିର ମାଲିକ ଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କର ପ୍ରଭୁ ଲିଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ସହିତ ଗଭୀର ଧାର୍ମିକ ଏବଂ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ସଂଯୋଗ ହେତୁ ଏହା ସମ୍ଭବ ହେଲା। ଏହି ଲୋକମାନେ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରରେ ଭଗବାନ ଲିଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ପରିଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଭକ୍ତଙ୍କ ଆରାମ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ପୈତୃକ ସମ୍ପତ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ।

ପ୍ରଭୁ, ସେବାୟତ ଏବଂ ଭକ୍ତଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ, ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ତରଫରୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛିଯେ, ଏହି ଡ୍ରାଫ୍ଟ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ତୁରନ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରନ୍ତୁ। ଯଦି ଜାତୀୟ ସ୍ମାରକୀ ପ୍ରାଧିକରଣ (NMA) ବିଚାର କରନ୍ତିଯେ, ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କୌଣସି ପରବର୍ତ୍ତୀ ନିୟାମକ ଢ଼ାଞ୍ଚା ଆବଶ୍ୟକ ତା’ହେଲେ ଏହିପରି କୌଣସି ନୂତନ ପ୍ରୟାସ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଭି ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହିତ ବିସ୍ତୃତ ପରାମର୍ଶ ଏବଂ ଆଲୋଚନା ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.