ad
ଓଡ଼ିଶା

କଙ୍ଗନାଙ୍କ ବିରୋଧରେ FIR ରେଜିଷ୍ଟର କରିବା ପାଇଁ କୋର୍ଟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୯-୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) କର୍ଣ୍ଣାଟକର ତୁମକୁରରେ ଥିବା ଏକ ଜୁଡିସିଆଲ୍ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ (ଜେଏମ୍ଏଫସି) ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କୃଷି ବିଲକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା କୃଷକମାନଙ୍କ ଉପରେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଅଭିନେତା କଙ୍ଗନା ରାନାୱତଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏଫ୍ଆଇଆର୍ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଆଡଭୋକେଟ୍ ରମେଶ ନାୟକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚର ଧାରା ୧୫୬ (୩) ଅନୁଯାୟୀ ଦାଖଲ କରାଯାଇଛି ଯେ, କଙ୍ଗନା ତାଙ୍କ ଟ୍ୱିଟର ଆକାଉଣ୍ଟ ‘@KanganaTeam’ରୁ ୨୧ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ ରେ ଏକ ପୋଷ୍ଟ କରିଥିଲେ : “CAA ବିଷୟରେ ଯେଉଁମାନେ ଭୁଲ ତଥ୍ୟ ଏବଂ ଗୁଜବ ପ୍ରଚାର କରିଥିଲେ ତାହା ଦଙ୍ଗା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ​​ସେହି ସମାନ ବ୍ୟକ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ କୃଷକ ବିଲ୍ ବିଷୟରେ ଭୁଲ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଚାର କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଦେଶରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି, ସେମାନେ ଆତଙ୍କବାଦୀ। ମୁଁ କ’ଣ କହିଛି ତୁମେ ଭଲଭାବେ ଜାଣିଛ କିନ୍ତୁ କେବଳ ଭୁଲ ତଥ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଛ। ”

ଏହି ଅଭିଯୋଗରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ତାଙ୍କ ଟ୍ୱିଟର ଆକାଉଣ୍ଟରେ ପୋଷ୍ଟ କରିଥିବା ଉପରୋକ୍ତ ବିଷୟବସ୍ତୁରେ ବିଲ୍ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଆଘାତ ଦେବା, ଦଙ୍ଗା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ତଥା ସମାଜର ଯୁବ ମନରେ ହିଂସା ସଂସ୍କୃତିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନାମୂଳକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ରହିଛି।

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ଯେ ଏହି ଟୁଇଟ୍ ବିଭିନ୍ନ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇପାରେ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ରୋକିବା / ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ କିମ୍ବା ସରକାର କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ଉପରୋକ୍ତ ନାମିତ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ କୌଣସି ମାମଲା ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି।

ତେଣୁ ଅଭିଯୋଗକାରୀ, ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଭାରତୀୟ ଦଣ୍ଡବିଧି ସଂହିତା ଧାରା ୧୫୩ କ, ୫୦୪, ୧୦୮ ଅନୁଯାୟୀ ଅପରାଧିକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିବା ପାଇଁ କୋର୍ଟରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିଥିଲେ।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top