ad
ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ

ଅନ୍ତର୍ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ନ୍ୟାୟ ଦିବସ ୧୭ ଜୁଲାଇ

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୭-୭ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଅନ୍ତର୍ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ନ୍ୟାୟ ଦିବସ କିମ୍ବା ଇଣ୍ଟର ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଡେ ଏବଂ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅପରାଧିକ ନ୍ୟାୟ ଦିବସ। ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ତରରେ ଅନ୍ତର୍ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅପରାଧିକ ନ୍ୟାୟ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ପରିଚୟ ଦେବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ପ୍ରୟାସ ଭାବରେ ୧୭ ଜୁଲାଇକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଶ୍ୱରେ ମନାଯାଇଥାଏ। ୧୭ ଜୁଲାଇ ବଛା ଯାଇଥିଲା କାରଣ ଏହା ରୋମର ସବିଧାନକୁ ଅପଣାଇବାର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ମଧ୍ୟ ଅଟେ। ସନ୍ଧି ମାଧ୍ୟମରେ ଅନ୍ତର୍ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅପରାଧ ନ୍ୟାୟାଳୟ ବନାଯାଇଥିଲା। ସନ୍ଧି ମାଧ୍ୟମରେ ଅନ୍ତର୍ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅପରାଧ ନ୍ୟାୟାଳୟ (ଆଇସିସି –ଅର୍ଥାତ୍ ଇଣ୍ଟର ନ୍ୟାସନାଲ୍ କ୍ରିମିନାଲ କୋର୍ଟର ପତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା। ଆଇସିସିକୁ ୧୯୯୮ ରେ ୧୩୯ ଦେଶ ଆଜିର ଦିନରେ ନ୍ୟାୟାଳୟ ପାଇଁ ସନ୍ଧୀ ଉପରେ ହସ୍ତାକ୍ଷର କରିଥିଲେ। ଆଇସିସି ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାୟୀ ଏବଂ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ନ୍ୟାୟିକ ସଂସ୍ଥା ଅଟେ ଯାହା ମାନବତାବାଦ ବିରୁଦ୍ଧରେ ନରସଂହାର, ଯୁଦ୍ଧ ଅପରାଧ ଏବଂ ଅପରାଧ ର ଅପରାଧ ସହିତ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମାନବତାବାଦୀ ଏବଂ ମାନବ ଅଧିକାର ଆଇନ୍ ର ସବୁଠାରୁ ଗମ୍ଭୀର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଥିବା ଅଭିଯୁକ୍ତମାନ ଦଣ୍ଡିତ କରିବା ପାଇଁ ସକ୍ଷମ ଅଟେ। ଭୟାବହ ଅପରାଧର ନିବାରଣ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ନିବାରକ ୧ ଜୁଲାଇ, ୨୦୦୨ କୁ ବନାଯାଇଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ଆଇସିସିର ଅଧିକାର କ୍ଷେତ୍ର ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା। ଆଇସିସି ୧ ଜୁନ ୨୦୧୦ ରେ କଂପାଲା (ୟୁଗାଣ୍ଡା)ରେ ଆୟୋଜିତ ରୋମର ସମ୍ବିଧାନର ସମୀକ୍ଷା ସମ୍ମେଳନରେ ରାଜ୍ୟ ପାର୍ଟିମାନଙ୍କର ବିଧାନସଭା ୧୭ ଜୁଲାଇକୁ ଅନ୍ତର୍ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅପରାଧ ନ୍ୟାୟ ଦିବସ ରୂପରେ ମନାଇବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଥିଲା। ପ୍ରତି ବର୍ଷ ବିଶ୍ୱରେ ଲୋକମାନେ ଏହି ଦିନ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅପରାଧିକ ନ୍ୟାୟର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକର ଉପଯୋଗ କରିଥାନ୍ତି। ବିଶେଷ କରି ଅନ୍ତର୍ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅପରାଧ ନ୍ୟାୟାଳୟ ପାଇଁ ସମର୍ଥନ କରିଥାନ୍ତି। ଏହି ଦିନ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସମାଚାରର ଧ୍ୟାନ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ବହୁତ ସଫଳ ରହିଥାଏ ଏବଂ ସମୂହ ନରସଂହାର ଏବଂ ମହିଳାମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ହିଂସା ପରି ଗମ୍ଭୀର ଅପରାଧ ପରି ବିଶେଷ ବିଷୟ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ କେନ୍ଦ୍ରିତ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଦିନର ଉପଯୋଗ କରାଯାଇଥାଏ।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top