ad
Coronavirus Outbreak

କରୋନା ମହାମାରୀ ଦ୍ୱାରା ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ୪୭% ରୋଗୀ ୬୦ ବର୍ଷରୁ କମ୍ : ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୩-୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) : କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କହିଛି ଯେ କୋଭିଡ -୧୯ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ମୃତ୍ୟୁରେ ୬୦ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସଚିବ ରାଜେଶ ଭୂଷଣ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ -୧୯ ସହ ଜଡିତ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ମାମଲା ପୁରୁଷ ଏବଂ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଭୂଷଣ କହିଛନ୍ତି, କୋଭିଡ -୧୯ ମୃତ୍ୟୁର ପ୍ରାୟ ୫୩ ପ୍ରତିଶତ ମାମଲାରେ ଲୋକମାନେ ୬୦ ବର୍ଷ କିମ୍ବା ତଦୁର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଥିଲେ। ୪୫-୬୦ ବର୍ଷ ବୟସର ୩୫% ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ୨୬-୪୪ ବର୍ଷ ବୟସର ଲୋକମାନେ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ୧୮-୨୫ ବର୍ଷ ବୟସ ଏବଂ ୧୭ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ବୟସରେ, ମୃତ୍ୟୁର ଏକ ପ୍ରତିଶତ ଦେଖାଯାଇଥିଲା।

ବିଭିନ୍ନ ବୟସ ବର୍ଗରେ ମୃତ୍ୟୁହାରର ପରିସଂଖ୍ୟାନ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବାବେଳେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୬୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ୨୪.୬ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କର ପୂର୍ବରୁ କିଛି ରୋଗ ହୋଇଥିଲାବେଳେ ୪.୮ ପ୍ରତିଶତ ମାମଲାରେ କୌଣସି ପୂର୍ବ ରୋଗ ନଥିଲା। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୪୫-୬୦ ବର୍ଷ ବୟସର ୧୩.୯ ପ୍ରତିଶତ ରୋଗୀ ଅନ୍ୟ କେତେକ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଥିବାବେଳେ ୧.୫ ପ୍ରତିଶତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ନଥିଲେ।

ଭୂଷଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୪୫ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରେ ୮.୮ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କର କିଛି ରୋଗ ହୋଇସାରିଥିବାବେଳେ ୦.୨ ପ୍ରତିଶତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଲୋକଙ୍କର ପୂର୍ବରୁ କୌଣସି ରୋଗ ନଥିଲା। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମୁଦାୟ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ୧୭.୯ ପ୍ରତିଶତ ଯେଉଁମାନେ ପୂର୍ବରୁ କିଛି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧.୨ ପ୍ରତିଶତ ଯେଉଁମାନେ ପୂର୍ବରୁ କୌଣସି ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ନଥିଲେ।

ଭୂଷଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ମୋଟ, ସାପ୍ତାହିକ ଏବଂ ଦୈନିକ ହାର ହ୍ରାସ ପାଇଛି ଏବଂ ଯଥାକ୍ରମେ ୮.୦୭ ପ୍ରତିଶତ, ୬.୨୪ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ୫.୧୬ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୯ ରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୫ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣର ହାରାହାରି ଦୈନିକ ହାର ଅକ୍ଟୋବର ୭ ରୁ ଅକ୍ଟୋବର ୧୩ ମଧ୍ୟରେ ୬.୨୪ ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସି ଆସିଛି। ଭୂଷଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ କୋଭିଡ -୧୯ ର ୮, ୩୮, ୭୨୯ ରୋଗୀ ଚିକିତ୍ସିତ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ କ୍ରମାଗତ ପଞ୍ଚମ ଦିନ ସେମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ନଅ ଲକ୍ଷରୁ କମ୍ ରହିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ -୧୯ ଉପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣ ହାର ମଧ୍ୟ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

ଡକ୍ଟର ଭି କେ ପାଲ, ସଦସ୍ୟ (ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ), NITI ଆୟୋଗ ଲୋକଙ୍କୁ କୋଭିଡ -୧୯ ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ ଯେପରିକି ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଏବଂ ଶୀତଦିନରେ ଆଗାମୀ ପର୍ବରେ ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ରଖିବା। ସଂକ୍ରମଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସ୍ଥିରତା ଥାଇ ମଧ୍ୟ ଅଳସୁଆ ହେବାର କୌଣସି କାରଣ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଅନେକ ଦେଶରେ ମହାମାରୀ ରିଚାର୍ଜ ହେଉଛି ଏବଂ ପୁନଃ ଲକଡାଉନ ହେଉଛି ବୋଲି ପାଲ୍ କହିଛନ୍ତି। ସେ ଏହାମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତିଯେ, ଦେଖାଯାଉଛି ଯେ ଅନେକ ଲୋକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପାଳନ କରିବାରେ ଅବହେଳା କରୁଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯୁବକମାନେ ସଚେତନ ହେବା ଉଚିତ କାରଣ ସେମାନେ ନିଜ ପରିବାରର ବୟସ୍କମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରନ୍ତି।

ପାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୋଭେଲ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଏକ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସକାରୀ ଜୀବାଣୁ ଏବଂ ଶୀତଦିନେ ଏହିପରି ଜୀବାଣୁ ଅଧିକ ଆକ୍ରମଣ କରନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶୀତଦିନର ଆଗାମୀ ମାସରେ ତଥା ପର୍ବ ସମୟରେ ନିମୋନିଆ ଏବଂ ସ୍ୱାଇନ୍ ଫ୍ଲୁ ଭଳି ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ରହିବ। ପାଲ୍ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ପାଇଁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଅଳସୁଆ ନ ହୁଅନ୍ତୁ କାରଣ ବୈଜ୍ଞାନିକ ବିଶ୍ଳେଷଣରୁ ଜଣାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ଉପାୟରେ ମହାମାରୀ ୩୬.୫୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top