Home Top News ଇଦ୍ ଉଲ୍ ଆଜା ଅର୍ଥାତ୍ ବକ୍ରି-ଇଦ୍‌, ଏହାର ମହତ୍ତ୍ୱ କ’ଣ ଜାଣନ୍ତୁ

ଇଦ୍ ଉଲ୍ ଆଜା ଅର୍ଥାତ୍ ବକ୍ରି-ଇଦ୍‌, ଏହାର ମହତ୍ତ୍ୱ କ’ଣ ଜାଣନ୍ତୁ

91

ଇଦ୍ ଉଲ୍ ଆଜା ଅର୍ଥାତ୍ ବକ୍ରି-ଇଦ୍ ହେଉଛି ଇସଲାମ ଧର୍ମରେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ପର୍ବ। ପବିତ୍ର ରମଜାନ ମାସ ଶେଷ ହେବାର ପ୍ରାୟ ୭୦ ଦିନ ପରେ ଏହା ପାଳନ କରାଯାଏ। ଇସଲାମୀୟ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ହଜରତ ଇବ୍ରାହିମ ଏହି ଦିନ ଆଲ୍ହାଙ୍କ ଆଦେଶରେ ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର ହଜରତ ଇସମାଇଲଙ୍କୁ ବଳିଦାନ କରିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ, ତା’ପରେ ଆଲ୍ଲା ତାଙ୍କ ପୁଅକୁ ଜୀବନ ଦେଇଥିଲେ, ଏହି ପର୍ବ ତାଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏଥର ଇଦ୍ ଉଲ୍ ଆଜା ଅର୍ଥାତ୍ ବକ୍ରି-ଇଦ୍ ୨୧ ଜୁଲାଇରେ ପାଳନ କରାଯିବ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବକ୍ରିଡ୍ର ମହତ୍ତ୍ୱ କ’ଣ?

ଇଦ୍-ଅଲ-ଇଦ୍-ଉଲ୍-ଅଦାକୁ ବକ୍ରି ଇଦ୍ କୁହାଯାଏ କାରଣ ମୁସଲମାନମାନେ ଇଦ୍-ଉଲ୍-ଅଦା ଅବସରରେ ଛେଳି କିମ୍ବା ମେଣ୍ଢା ବଳି ଦିଅନ୍ତି। ଉପ-ମହାଦେଶ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଇଦ୍-ଉଲ୍-ଅଜାକୁ ବକ୍ରି-ଇଦ୍ କୁହାଯାଏ ନାହିଁ। ଛେଳି ବଳିଦାନ ହେତୁ ଇଦ୍-ଉଲ୍-ଆଦା ଏହାର ନାମ ବକ୍ରି-ଇଦ୍ ଭାବରେ ପାଇଲା। ବକ୍ରା ଇଦ୍ ଅବସରରେ ପ୍ରଥମେ ନମାଜ ପଢ଼ାଯାଏ। ଏହା ପରେ ଛେଳି କିମ୍ବା ମେଷଶାବକକୁ ବଳି ଦିଆଯାଏ। ବଳିର ମାଂସକୁ ତିନି ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଥାଏ। ଏଥିରୁ ଗୋଟିଏ ଅଂଶ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ଅଂଶ ବନ୍ଧୁ ଏବଂ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ଦିଆଯାଏ। ଏହି ସମୟରେ, ତୃତୀୟ ଭାଗ ତାଙ୍କ ପରିବାର ପାଇଁ ରଖାଯାଏ।

ମିଠି ଇଦ୍‌ର ପ୍ରାୟ ୭୦ ଦିନ ପରେ ବକ୍ରିଇଦ୍‌ ପାଳନ କରାଯାଏ। ବକ୍ରି-ଇଦ୍ କିମ୍ବା ଇଦ୍-ଉଲ୍-ଅଜା କିମ୍ବା ଇଦ୍-ଉଲ୍-ଜୁହା ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା। ସତ୍ୟ ପଥରେ ସବୁକିଛି ବଳିଦାନ ଦେବା ପାଇଁ ବକ୍ରି-ଇଦ୍ ଲୋକଙ୍କୁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଥାଏ। ହଜରତ ଇବ୍ରାହିମଙ୍କ ବଳିଦାନକୁ ସ୍ମରଣ କରି ଇଦ୍-ଉଲ୍-ଆଦା ପାଳନ କରାଯାଏ। ଆଲ୍ଲହାଙ୍କ ଆଦେଶ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ବିଶ୍ୱସ୍ତତା ଦେଖାଇବା ପାଇଁ ହଜରତ ଇବ୍ରାହିମ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଇସମାଇଲକୁ ବଳି ଦେବାକୁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ହଜରତ ଇବ୍ରାହିମ ତାଙ୍କ ପୁତ୍ରଙ୍କୁ ବଳିଦାନ ଦେବାକୁ ଲାଗିଲେ, ଭଗବାନ ତାଙ୍କର ବିଶ୍ୱସ୍ତତା ଦେଖି ଇସମାଇଲଙ୍କ ବଳିଦାନକୁ ତୁମ୍ବେର ବଳିଦାନରେ ପରିଣତ କଲେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.