Home ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପେଟ୍ରୋଲ, ଡିଜେଲ ଏବଂ ସିଏନଜି ପରେ ଏବେ HCNG ରେ ଚାଲିବ ଆପଣଙ୍କ କାର –...

ପେଟ୍ରୋଲ, ଡିଜେଲ ଏବଂ ସିଏନଜି ପରେ ଏବେ HCNG ରେ ଚାଲିବ ଆପଣଙ୍କ କାର – ସରକାର ଲୋଡ଼ିଲେ ପରାମର୍ଶ

333

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୬-୭ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଭାରତରେ ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ ଇନ୍ଧନ ଭାବରେ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ସମୃଦ୍ଧ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ୍ (HCNG) ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରେ। ଏ ନେଇ ଜନସାଧାରଣ ଏବଂ ସମସ୍ତ ଅଂଶୀଦାରଙ୍କ ମତାମତ ଏବଂ ମନ୍ତବ୍ୟ ଲୋଡ଼ା ଯାଇଛି ବୋଲି MoRTH ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଛି।

ଭାରତରେ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ ଚାଳିତ ଯାନଗୁଡିକର ନିରାପତ୍ତା ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ତଥାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପରାମର୍ଶ ଲୋଡ଼ିଛି।

ବିକଳ୍ପ ଇନ୍ଧନ ଖୋଜିବା ଦିଗରେ ଭାରତ ସରକାର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରୁଛନ୍ତି। ଯାହା ଯାନବାହାନରୁ ନିର୍ଗତ ପ୍ରଦୁଷଣକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଏବଂ ବ୍ୟାଟେରୀ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଯାନ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଲମ୍ବା ଚାର୍ଜିଂ ସମୟ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ସୁବିଧାଜନକ ହେବ।

ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ଚାଳିତ ଯାନଗୁଡିକର ନିରାପତ୍ତା ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ତଥା ମାନଦଣ୍ଡ ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଖୋଲିବା ପରେ ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ (MoRTH) ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରି ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ସମୃଦ୍ଧ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ୍ HCNG ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଅଂଶୀଦାର ଏବଂ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମତାମତ ଲୋଡ଼ିଛି।

ନୂତନ ବିକଳ୍ପ ଇନ୍ଧନକୁ ସ୍ଥାନିତ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମୋଟର ଯାନ ନିୟମ ୧୯୭୯ ରେ ଏକ ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ MoRTH ପରାମର୍ଶ ଲୋଡ଼ିଛି, ଏହା ପରେ ଭାରତରେ ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ ଇନ୍ଧନ ଭାବରେ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ସମୃଦ୍ଧ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ୍ HCNG ବ୍ୟବହାର ହୋଇପାରିବ।

ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ନୂତନ ବିକଳ୍ପ ଇନ୍ଧନ ଆଡକୁ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଥିବାବେଳେ HCNG କୁ ଏକ ଇନ୍ଧନ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ଏବଂ ସହଜରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇପାରିବ କାରଣ ଭାରତ ସିଏନଜି ରିଫିଲିଂ ଷ୍ଟେସନ ପାଇଁ ଭିତ୍ତିଭୂମି କରିସାରିଛି ଏବଂ ଏହା ବହୁଳ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର ହୋଇସାରିଛି।

HCNG ମୁଖ୍ୟତଃ, CNG ଯାହା ହାଇଡ୍ରୋଜେନ ମିଶ୍ରିତ। HCNG ରେ, ୧୮% ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ଥାଏ। ଏହି ମିଶ୍ରଣ ଭାରୀ ଯାନ ବ୍ୟବହାରରେ ମଧ୍ୟ ସକ୍ଷମ ଅଟେ ଯାହା CNG ଦ୍ୱାରା ଚାଳିତ। ଏକ ଯାନ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ଇନ୍ଧନକୁ ସ୍ଥାନିତ କରିବା ପାଇଁ, କେବଳ CNG ରେ ଚାଲୁଥିବା ଏକ ଇଞ୍ଜିନରେ ସାମାନ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ଅପ୍ଟିମାଇଜେସନ୍ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ।

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ ଇନ୍ଧନ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରୟୋଗରେ ବ୍ୟବହୃତ ନିୟମିତ CNG ତୁଳନାରେ HCNG କମ ମାତ୍ରାରେ କାର୍ବନ ମନୋକ୍ସାଇଡ୍ (CO), ମିଥେନ ଏବଂ ହାଇଡ୍ରୋକାର୍ବନ୍ (THC) ନିର୍ଗମନ କରିବ।

CNG ପାଇପଲାଇନରେ ଇନ୍ଧନକୁ ସ୍ଥାନିତ କରିବା ପାଇଁ ଛୋଟ ଟ୍ୱିକ୍ସ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ। ତେଣୁ ଭାରତ ସରକାର ଶୀଘ୍ର ପାଇଲଟ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଚଳାଇବେ ଏବଂ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଅଳ୍ପ ପରିମାଣର ଭିତ୍ତିଭୂମି ସଂଶୋଧନ କରି ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମତା ପରକ୍ଷିବେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.